Spektakl, którego premiera odbyła się w ramach tegorocznej INDUSTRIADY, po sukcesie pierwszych czerwcowych pokazów powraca na Familoki. 16 i 30 września spektakl Teatru Śląskiego znów pojawi się na podwórku przy ul. Mickiewicza 8 w Czerwionce-Leszczynach.

„Żywoty świętych osiedlowych” na podstawie książki Lidii Amejko to spektakl, którego równoprawnymi bohaterami są osiedle i jego mieszkańcy. Najważniejsze role przypadają tu kobietom. One biorą na siebie ciężar snucia opowieści. Spektakl opowiada o ich losach, ich zmaganiach z codziennością, o pragnieniu uświęcenia swojego życia, uczynienia go lepszym i ważniejszym, znaczącym. To opowieść o ich heroicznej, lecz skazanej na porażkę walce z machiną. Podczas gdy u osiedlowych mężczyzn bunt przybiera formę kontestowania rzeczywistości pod sklepem, bunt kobiecy jest twórczy. Siłę tego buntu poznajemy w historii Andżeliki, której niezgoda na bycie ofiarą przemocy seksualnej niemal dewastuje całe osiedle. Edyta, kasjerka w supermarkecie, rutynę codziennych zakupów przekuwa w poezję. Alma tworzy z mieszkańców osiedla żywe dzieło sztuki. Nawet zwykła osiedlowa plotka w rękach naszych bohaterek zyskuje walory dramatyczne i artystyczne.
Adaptację książki Amejko, przygotowaną przez reżyserkę i aktorkę Karinę Grabowską, połączono z prawdziwymi historiami mieszkańców familoków w Czerwionce-Leszczynach, w tym z opowieściami dzieci.

16 września godz. 13.00 | 30 września godz. 14.00
Lidia Amejko

Żywoty świętych osiedlowych | Teatr Śląski w Katowicach
Adaptacja i reżyseria: Karina Grabowska
Obsada: Katarzyna Brzoska, Karina Grabowska, Bartłomiej Błaszczyński, Michał Rolnicki
Scenografia i kostiumy: Anna Kandziora
Muzyka: Filip Zawada
Spektakl plenerowy na terenie FAMILOKÓW – Zabytkowego Osiedla w Czerwionce-Leszczynach, podwórko przy ul. Adama Mickiewicza 8

Wstęp wolny.

Info: czerwionka-leszczyny.pl