Czerwionka-Leszczyny: Ruszył kolejny rok akademicki UTW

0
445

W miniony czwartek w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego UTW. Już po raz ósmy studenci Uniwersytetu w Czerwionce-Leszczynach rozpoczęli kolejny rok wyzwań i nowych doświadczeń.

„Po półrocznej przerwie, spowodowanej pandemią, pełni radości, ale i obaw otwieramy kolejny rok akademicki – powiedział, witając zebranych koordynator UTW Krystian Wyleżoł. – Cieszymy się, że możemy się wspólnie spotkać – na to też Państwo zwracali uwagę zapisując się na zajęcia: chcemy wyjść do drugiego człowieka, tęsknimy za możliwością uczestniczenia w warsztatach, rozwijania swoich pasji. Zdecydowaliśmy się więc ruszyć z ofertą UTW. Miejmy nadzieję, że będzie to szczęśliwy rok i nie będziemy musieli przerywać naszych zajęć, choć dane dotyczące ilości zachorowań są niepokojące”.

„W tym trudnym czasie, największą wartością jest właśnie to spotkanie. Choć mamy założone maski, cieszymy się, że mogliśmy się zobaczyć i ponownie tworzyć wspólnotę, bo przecież taka jest również idea Uniwersytetu Trzeciego Wieku” – dodał Wicestarosta Powiatu Rybnickiego, a zarazem Szef Rady Programowej UTW Marek Profaska.

M. Profaska wraz z K. Wyleżołem omówili także przygotowaną na najbliższy rok ofertę Uniwersytetu. Ze względu na panującą pandemię musiała ona zostać zmodyfikowana. W tym roku najważniejsze jest bezpieczeństwo uczestników, obowiązują limity ilości uczestników. Nie będzie zajęć taneczno-ruchowych, chóru, nie odbędą się więc także wycieczki, ani spotkania integracyjne, tak lubiane przez społeczność słuchaczy.

„Niezmiernie cieszę się, że możemy się spotkać – powiedział Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, zwracając się do słuchaczy. – Istotą funkcjonowania UTW jest m.in. potrzeba spotkania, potrzeba wymiany doświadczeń. Dlatego, kiedy Pan Krystian przyszedł do mnie z pytaniem czy wznawiamy działalność Uniwersytetu, przychyliłem się do Państwa próśb i oczekiwań. Bardzo Was jednak proszę – przepisy są po to, by ich przestrzegać, zasady piszemy po to, by się na nich opierać, dlatego, stosujcie się Państwo do nowych wymogów, troszczcie się o swoje zdrowie, nie lekceważcie zagrożenia. Życzę Wam przede wszystkim zdrowia, ale także wszelkiej pomyślności i wytrwałości”.

Mimo obostrzeń, wynikających z trwającej pandemii koronawirusa, dołożono wszelkich starań, aby oferta UTW była atrakcyjna i bogata. Poza ćwiczeniami, przygotowano także szereg interesujących wykładów, a na pierwszy z nich zaproszono już podczas inauguracji. Był to wykład prof. Politechniki Śląskiej Marka Roszaka pn. „Racje konsumenckie w obliczu postarzania produktów – co tak naprawdę wiemy o produktach?”.
W uroczystej inauguracji UTW uczestniczyli także: Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Andrzej Raudner, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej Stefania Szyp, Przewodnicząca Komisji Promocji, Kultury i Rozwoju Jolanta Szejka oraz dyrektor MOK-u Mariola Czajkowska.

Zdjęcia prezentują przebieg inauguracji nowego roku akademickiego UTW

Info: czerwionka-leszczyny.pl