Czerwionka-Leszczyny: Prace w Parku Furgoła

0
212

Pełną parą idą prace w Parku im. P. Furgoła. Po zakończeniu zadania obszar ma zmienić się w zieloną, atrakcyjną strefę w mieście.

„Cieszymy się z tak dynamicznego tempa prac. Oby tak dalej. Mamy nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie i zadanie zostanie zakończone w terminie, czyli do końca 2022 roku” – podkreśla Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Sytuacja na rynku budowlanym nie jest łatwa. Przypomnijmy, że losy zadania już na etapie postępowania przetargowego mocno się komplikowały.
Pierwszy przetarg po wyłonieniu wykonawcy musiał zostać unieważniony. Wykonawca, mimo wezwań ze strony prowadzącego postępowanie przetargowe ZDiSK-u, nie podpisał umowy.

„Przyczyną mogły być rosnące lawinowo koszty, które uniemożliwiają wykonawcom wywiązywanie się z umów. Jest to ogromny problem wielu miast realizujących obecnie inwestycje. Kwoty proponowane przez wykonawców i podwykonawców kilka miesięcy, a nawet kilka tygodni wcześniej są nieadekwatne do dzisiejszych wartości materiałów i usług” – wyjaśnia Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Gmina otrzymała 4,5 mln zł na realizację tego zadania, przetarg został rozstrzygnięty na 7,7 mln zł. Rada Miejska zwiększyła środki przeznaczone na tę inwestycję, niestety okazało się, że wyłoniony w postępowaniu wykonawca odstąpił od podpisania umowy.

Aby nie stracić szansy na rewitalizację tego miejsca, ZDSiK ogłosił kolejne postępowanie przetargowe.
Drugi przetarg został rozstrzygnięty. Przystąpiła do niego tylko jedna firma, która realizację zadania wyceniła na ok. 8,7 mln zł. 17.05. zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, podczas której radni ponownie zwiększyli środki dla ZDiSK-u na realizację tego zadania. Tym razem o ponad milion złotych.

Pod koniec maja wykonawca podpisał umowę, jej wartość wynosi 8 758 322,74 PLN, a okres realizacji to 200 dni. Zadanie, zgodnie z konkursem, w ramach którego pozyskana została dotacja, musi więc zostać zakończone jeszcze w tym roku.

Projekt kładzie nacisk na ekologię i wyeksponowanie walorów przyrodniczych. Park ma stać się przyjemnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Na terenie całego obszaru zaplanowano nasadzenia nowej, atrakcyjnej zieleni, oraz montaż ławeczek. Atrakcją ma być budowa otoczonej zielenią tężni solankowej.Nie zabraknie ścieżek spacerowych, ławeczek i oświetlenia, a odpowiednia infrastruktura ma zapewnić komfort wypoczynku i spędzania czasu na łonie przyrody. Park będzie pełnił funkcję dydaktyczną, wychowawczą i edukacyjną. Ścieżka przyrodników śląskich przybliży sylwetki słynnych naukowców oraz pozwoli na poznanie rzadkich, często zapomnianych roślin związanych z naszym regionem. W trosce o ochronę wartości przyrodniczych w parku zostaną zamontowane karmniki, budki dla ptaków, nietoperzy i owadów.
Atrakcję ma także stanowić zielony labirynt, który zapewni aktywną zabawę dla całych rodzin. Ścieżki ukryte pomiędzy wysoką roślinnością staną się terenowym polem gry. Dla najmłodszych zaplanowano także nowy plac zabaw, tor do jazdy na rolkach oraz górkę saneczkową. Nieco starsi będą mogli wypocząć korzystając ze ścieżki zdrowia.

„Tereny które są zielone, zacienione sprzyjają człowiekowi i środowisku. Dlatego mocno podkreślamy, że „betonozy” w tym miejscu nie będzie. Park nie utraci swojego charakteru” – zaznacza Pełnomocnik G. Wolnik.

W ramach prac zaplanowano także odtworzenie części pamiątkowej z tablicą patrona parku – Piotra Furgoła. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstanie także zaplecze socjalne z toaletami. Cały park objęty będzie monitoringiem.

W tej chwili dobiegają końca prace ziemne, wytyczone zostały ścieżki spacerowe, gdzie dominować będą nawierzchnie mineralne, przygotowana jest konstrukcja pod roślinny labirynt, wykonywana jest także konstrukcja ziemna pod tężnię i kontener sanitarny, usypywana jest górka saneczkowa. Wszystkie prace idą zgodnie z harmonogramem.

„Wiele się tu zmieni, ale na pewno nie zmieni się istota parku. Projekt pozwoli uporządkować kompleksowo cały rozległy teren. Miejsce służyło i służyć ma rekreacji i wypoczynkowi naszych mieszkańców. Połowę środków inwestycji stanowią fundusze budżetu gminy i miasta, jestem przekonany, że będą to dobrze zainwestowane pieniądze” – podsumowuje Burmistrz W. Janiszewski.

info: czerwionka-leszczyny.pl

foto: Hanna Piórecka-Nowak