Światło dzienne ujrzała zapowiadana już kilka miesięcy temu, kolejna, trzecia już część książki kucharskiej „Po noszymu, czyli po ślonsku”, w której znalazły się przepisy mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Pierwsza część książki została wydana w 2016, część druga – rok później. Obie częśći rozeszły się jak przysłowiowe „świeże bułeczki”. Ogromne zainteresowanie książką stało się także sygnałem dla jej twórców, że warto kontynuować zapoczątkowaną dwa lata temu inicjatywę. Do 8 lipca każdy z mieszkańców Czerwionki-Leszczyn mógł zgłosić swój przepis na dowolną potrawę. Spośród wszystkich przesłanych przepisów, komisja, w skład której weszli przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocy „Feniks” oraz restauracji działających na terenie gminy: „Biały Dom”, „Capitol”, „Kibic”, „Arkadia” i „MAT” wybrała najlepsze propozycje. Ostatecznie do książki trafiły 23 przepisy, podzielone ze względu na rodzaj dań, na przystawki, sałatki, zupy, dania główne, desery i przetwory. Wśród nich znalazły się m.in. przepisy na białą kapustę zasmażaną, kulki rybne w zalewie octowej, sałatkę z makaronu ryżowego, zupę jarmużową, leczo z cukinii, ciasto z borówkami, makówki czy syrop z kwiatów czarnego bzu. Wszystkie przepisy zawarte w książce zapisane są zarówno w gwarze śląskiej, jak i w literackiej polszczyźnie. Nakład wydawnictwa to 3 000 egzemplarzy.

Książka kucharska powstała w ramach projektu „Po noszymu, czyli po ślonsku III” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy „Feniks”. Celem projektu było utrwalenie kulinarnych tradycji śląskich oraz szerzenie rodzimej kultury śląskiej związanej z kuchnią poprzez wydanie książki kucharskiej zawierającej oryginalne przepisy w podwójnej wersji tj. w gwarze śląskiej oraz w języku literackim.

Podobnie jak poprzednie części książki, ta również jest dostępna bezpłatnie. Odebrać ją można w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Bibliotece Publicznej, Centrum Informacji Turystycznej, Ośrodku Pomocy Społecznej, Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach.

Projekt „Po Noszymu, czyli po ślonsku” zrealizowany został przez Stowarzyszenie Pomocy „Feniks”. Zadanie współfinansowała Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny.

Info: czerwionka-leszczyny.pl