Rada Dzielnicy Leszczyny Osiedle już drugi raz w innowacyjny sposób zachęca mieszkańców dzielnicy do współpracy w ramach konsultacji przestrzennych. Wykorzystując metodykę „Planning for Real” członkowie Rady Dzielnicy podejmują rozmowy na temat potrzeb i oczekiwań mieszkańców związanych z najbliższym otoczeniem. 

„Oczywistym założeniem dla obecnego składu Rady Dzielnicy jest przeświadczenie, że sami nie posiadamy informacji o wszystkich lokalnych problemach i potrzebach. Musimy tej informacji poszukać, zachęcić do jej przekazania, stworzyć przestrzeń, która zastąpi nieefektywne w dzisiejszych czasach formy zebrań. W tym celu w pierwszej kolejności uruchomiliśmy kanał facebook, w dalszej części promujemy konsultacje przestrzenne” – informuje Sebastian Garbacz, członek Rady Dzielnicy.

Metodyka konsultacji pozwala zdobywać uwagi i pomysły mieszkańców podczas wydarzeń plenerowych. Tegoroczne konsultacje organizowane były w ramach „Wakacyjnego Grania w Leszczynach” 24 i 25 sierpnia oraz podczas „Leszczyniady” zorganizowanej 1 września.

„Podczas wydarzeń kulturalnych czy sportowych, których oferta jest sprofilowana pod potrzeby mieszkańców, mamy kontakt ze zdecydowanie większą ilością zainteresowanych osób. W przystępny sposób możemy porozmawiać o mniejszych i większych pomysłach na poprawę naszej przestrzeni. Mamy również swój sposób na realizację tego przedsięwzięcia. Przede wszystkim podejmujemy współpracę z wolontariuszami, którzy zbudowali model przestrzenny mapy i są z nami również na etapie przygotowań oraz samych konsultacji. Organizacja konsultacji wymaga zaangażowania sporej ilości czasu i bez udziału wolontariuszy byłaby niemożliwa. Składamy ogromne podziękowania za poświęcone przez nich czas” – dodaje S. Garbacz.

Podczas tegorocznej edycji projektu aktywnie do pomocy włączyli się Wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Wolontariusze grupy „poMocni” działający pod Stowarzyszeniem „Luxtorpeda”. Rada Dzielnicy zebrała ponad 60 uwag mieszkańców, które pozwolą podejmować skuteczniejsze i bardziej przemyślane działania.

Info: czerwionka-leszczyny.pl