W miniony poniedziałek podczas Komisji Promocji, Kultury i Rozwoju Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach dyrektor ZGM-u Marian Uherek omówił zakres rewitalizacji zabytkowego zameczku w Leszczynach oraz bieżący etap prac.

„Inwestycja polega na stworzeniu centrum spotkań międzypokoleniowych, gdzie każdy mieszkaniec będzie mógł atrakcyjnie spędzić czas – powiedział M. Uherek. – Po skomplikowanym przetargu i pracach przygotowawczych, zadanie rusza pełną parą. Warto dodać, że wykonawcą jest firma, która realizowała do tej pory projekty m.in. w warszawskich Łazienkach. Nasz zameczek jest, jak można przypuszczać, w rękach wysokiej klasy specjalistów od renowacji zabytków. Teren jest już ogrodzony – trwają prace ziemne i prowadzona jest niezbędna wycinka drzew”.

Do jesieni mają zostać zakończone prace budowlane i duże prace ziemne, np. wykonanie parkingu, zimą wykonawca planuje wykończenie zabytkowego zameczku, zaś na wiosnę – dosadzanie zieleni, wykonywanie alejek. Termin zakończenia robót przewidziany jest na kwiecień 2020 roku.

„Projekt składa się z dwóch części: zabytkowej, obejmującej renowację budynku i jego otoczenia parkowego, a także drugiej części – rekreacyjno-społecznej” – wyjaśnił dyrektor M. Uherek.

Przypomnijmy, że zaplanowano wykonanie tarasów i sceny „pod chmurką” oraz wydzielenie nowych ścieżek pieszo-jezdnych. Gratką dla najmłodszych ma być nowy plac zabaw ze ścianką wspinaczkową i elastycznym podłożem wpisany w koło otoczone zielenią, za którą planuje się wykonać tor do jazdy na rolkach, hulajnodze i wrotkach.

Dorośli, podobnie jak w innych dzielnicach i sołectwach, będą mieli okazję skorzystać z siłowni pod chmurką oraz miejsca do ćwiczeń „street workout”. Siłownia, jak plac zabaw, będzie wpisana w okrąg otoczony zielenią. Pomysłodawcy projektu zaplanowali też montaż efektownej fontanny w kształcie kuli ziemskiej.

W tym miejscu powstanie także lodowisko i boisko – obiekt do wykorzystania przez cały rok, w sezonie zimowym będzie funkcjonował jako lodowisko, w pozostałym sezonie będzie pełnić funkcje boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę.

Całość uzupełni odpowiednia infrastruktura – toalety, dostęp do wody pitnej, zaplanowano również miejsce do zamontowania choinki świątecznej.

Projektem objęto również teren przy stawie. Planuje się wydzielenie parkingu, ścieżek, miejsc do odpoczynku, utworzenie miejsca do spotkań przy grillu czy nawet utworzenie i wydzielenie tarasu z leżakami. Wokół stawu ma także powstać ścieżka informacyjno-edukacyjna.

„Celem inwestycji jest utworzenie nowej, atrakcyjnej, międzypokoleniowej przestrzeni publicznej na terenie Leszczyn. Co bardzo ważne, patrzmy na to zadanie jako na dużą inwestycję, która ma służyć, nie tylko Leszczynom, ale wszystkim mieszkańcom Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny – zaznaczył Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki Grzegorz Wolnik. – Plac zabaw, ścieżki rekreacyjne, bezpłatne lodowisko, boisko, siłownia – powstają jako odpowiedź na potrzeby całej miejscowości”.

Pełnomocnika G. Wolnika poparł Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda: „To zadanie przypomina mi budowę Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w dzielnicy Czerwionka. Pamiętam obawy radnych i mieszkańców, związane z kosztami tej inwestycji, czy na pewno jest potrzebna, czy się sprawdzi. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że CKE służy nie tylko mieszkańcom Czerwionki, ale całej gminy, a w murach obiektu nie brakuje także gości z innych miejscowości. Mam nadzieję, że inwestycja w Leszczynach okaże się tak samo trafiona i z niecierpliwością czekamy na finał prac” – dodał B. Strzoda.

Info: czerwionka-leszczyny.pl