3 sierpnia w dzielnicy Czuchów, przy ul. Folwarcznej odbyła się pierwsza sesja zdjęciowa do “Kalendarza gminnych legend i opowieści”. Mieszkańcy, którzy włączyli się w projekt, zaprezentowali scenkę dotyczącą postaci znanej z folkloru Górnego Śląska – południcy.

Według źródeł południca (polednica, biała pani, żytnia baba) pojawia się w polu w samo południe, by szkodzić tym, którzy nie zeszli na Anioł Pański. Ma postać kobiety ubranej na biało, może być albo młodą dziewczyną z długimi jasnymi włosami, lub też brzydką starą kobietą. Różnie przedstawiane południce łączy chęć szkodzenia ludziom, zwłaszcza tym, którzy zostają na polu bez okrycia głowy i pracując, posługują się ostrymi narzędziami jak sierp i kosa. Wówczas południca zsyła na ludzi ostry ból głowy, paraliż, postrzał, lub też skręca im kark, dławi, straszy, porywa dzieci.

Mieszkańcy brawurowo wcieli się w role, od najmłodszych aż do najstarszych aktorów w scence. Nie zabrakło troski o najdrobniejsze szczegóły – stroje, charakteryzacje, akcesoria – cepy, grabie, kosy, sierpy. „Atmosfera podczas pracy była po prostu rewelacyjna. Dobry humor nas nie opuszczał. Świetna przygoda!” – komentowali uczestnicy.

A już w czwartek kolejna sesja zdjęciowa, tym razem prezentująca legendę o rozbójniku Ramży.

Zachęcamy do współpracy, do udziału w stylizowanych sesjach zdjęciowych! „To niezapomniana, pełna wrażeń przygoda” – mówią bohaterowie ubiegłorocznych sesji. A autorki kalendarza czekają na zgłoszenia.

Jeśli chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę i zobaczyć swoje zdjęcie w kalendarzu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, wyślij zgłoszenie (podaj imię, nazwisko oraz wiek).

Zgłoszenia prosimy przesyłać mailowo:

rzecznik.prasowy@czerwionka-leszczyny.com.pl lub

mariasliwax@gmail.com

Zapraszamy do współpracy!

Więcej o planowanym wydawnictwie:

https://www.czerwionka-leszczyny.pl/urzad/aktualnosci/Kalendarz-gminnych-legend-i-opowiesci-zapraszamy-do-wspolpracy-/idn:6978

Przedstawiamy zdjęcia z planu sesji, zdjęcie autorstwa fotograf Marii Śliwy zaprezentowane zostanie dopiero w kalendarzu.

Info: czerwionka-leszczyny.pl