Wczoraj ulicami Bełku i Palowic przeszły Orszaki Trzech Króli, upamiętniające wędrówkę Trzech Mędrców ze Wschodu do stajenki.

Pomimo śniegu i mroźnej pogody Orszaki w Palowicach i Bełku przyciągnęły wielu mieszkańców, którzy chcieli włączyć się w tę nietypową formę kolędowania. Mieszkańcy Palowic w Orszaku Trzech Króli uczestniczyli już po raz piąty, zaś mieszkańcy Bełku – po raz trzeci. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy Orszaków otrzymali papierowe korony, a przedszkolaki i uczniowie zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do wędrówki Trzech Króli. Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Palowicach Piotr Siemianowski oraz księża Parafii pw. św. Jana Sarkandra w Bełku – Ksiądz Proboszcz Konrad Opitek oraz Ksiądz Wikary Damian Grelik podziękowali wszystkim osobom biorącym udział w Orszakach, a także tym, którzy przyczynili się do ich zorganizowania.

Chociaż tradycja organizacji Orszaków Trzech Króli jest stosunkowo świeża, to jednak od samego początku spotkały się one z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców miast i wsi, którzy chętnie włączają się w tę formę kolędowania. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce odbył się w Warszawie w 2009 roku, w niedzielę poprzedzającą uroczystość Objawienia Pańskiego. Był wówczas próbą przeniesienia jasełek, kojarzonych do tej pory głównie z występami dzieci w przedszkolach i szkołach, do przestrzeni miejskiej i zaproszenia do nich wszystkich mieszkańców – zarówno młodszych jak i starszych. W następnych latach Orszaki organizowane były w kolejnych miastach – w 2012 roku było ich już 24, w 2013 – w ponad 90 polskich miejscowościach oraz za granicą (na Ukrainie, w Hiszpanii oraz Republice Środkowej Afryki). W kolejnym roku Orszak przeszedł także ulicami Włoch, Watykanu, Niemiec, Anglii i Stanów Zjednoczonych. Orszaki przyjęły formę kolorowych procesji, w których idą mieszkańcy. W tym roku w Polsce Orszaki Trzech Króli zorganizowano w 752 miejscowościach. Wzięło w nich udział 1,2 mln uczestników.

Info: czerwionka-leszczyny.pl