Czerwionka-LeszczynyNewsy

Czerwionka-Leszczyny: Oleje jadalne. Co należy segregować?

Oleje jadalne. Co należy segregować?

 

Przypominamy, że na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w najbliższych dniach zamontowanych zostanie ok. 70 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju i tłuszczu jadalnego. Rzadko zastanawiamy się nad poprawną segregacją wykorzystywanych przez nas olejów. Ich segregacja nie jest powszechna, a ma duże znaczenie. Wylewanie tego odpadu do zlewu może powodować uszkodzenie rur kanalizacyjnych,  jest też szkodliwe dla środowiska.

Co należy segregować? Przedstawiamy przegląd potraw, w których znajdą Państwo olej lub tłuszcz nadający się do sortowania.

Na przykład marynowane sery z chili, czosnkiem lub warzywami. Takie produkty są zanurzone w oleju. Pozostały olej ze szklanki, miski lub talerza powinien trafić do pojemnika na olej.

Suszone pomidory również sprzedawane są w oleju. Olej działa konserwująco i jednocześnie pomaga rozwinąć smak i miękkość pomidorów. Niezależnie od tego, czy użyje się ich do makaronu, sałatki, czy jako dodatku do gotowania, zawsze otrzymamy wystarczająco dużo oleju przeznaczonego do segregacji. Podobnie jak sos do sałatek – może być na bazie oleju, a jeśli zostanie go trochę w misce, należy przelać go do butelki PET.

Wszelkie warzywa w marynacie – czosnek, papryka, papryczki chili i inne warzywa po zalaniu olejem szybko rozwiną swoją przyjemną ostrość i smak. Odpowiednio uzupełnią każdą potrawę lub posłużą jako dodatek do grillowanych mięs czy steków. Nawet mały czosnek może zebrać znaczną ilość oleju – i co ważne, liczy się każda kropla.

Do marynowania nadają się również wszystkie grzyby jadalne. Do marynaty można dodać zioła lub coś ostrego, aby nadać jej wyjątkowy smak. Olej z marynaty wlej do butelki PET, nawet jeśli zawiera małe kawałki grzybów lub warzyw.

Oliwki, choć służą głównie do ekstrakcji najwyższej jakości oleju, sprzedaje się najczęściej w solance. Mimo to można je również znaleźć w różnego rodzaju marynatach. Nawet taki olej z marynat można łatwo przelać do butelki PET i wrzucić do naszego pojemnika. Nie ma znaczenia, czy zawiera on trochę wody czy marynaty kaparowej. Lepiej jeżeli znajdzie się trochę wody w wysortowanym oleju, niż gdyby miał on w ogóle nie trafić do sortowania.

Dość wyraźnym aspektem, jeżeli chodzi o segregację oleju, jest olej rybny w puszkach. Konserwowane sardynki, śledzie, makrele, tuńczyki i wszystkie inne ryby. Do sałatek zalecamy wymieszać świeży, wysokiej jakości olej, a ten z puszek wyrzucić. Oczywiście do odpowiedniego pojemnika na śmieci – pojemnika na zużyty olej.

Grilowane mięso, warzywa czy ser mogą być zaskakującym daniem, z którego można uzyskać dużo oleju do segregacji. Mięso, bakłażan lub inne potrawy nadające się do grilla trzeba zawsze najpierw wymarynować w oleju. Idealny jest z czosnkiem, chili lub ziołami. Jeśli po grillowaniu pozostała jakaś marynata również można zlać ją do butelki PET i wrzucić do pojemnika na olej. Resztki z przypraw lub czosnku w oleju nie mają większego znaczenia.

Najwięcej oleju wytwarzmy oczywiście podczas smażenia. Co należy zrobić z olejem? Oczywiście trzeba go wlać do PET i wrzucić do pojemnika na olej. Po smażeniu olej powinien ostygnąć, aby uniknąć poparzeń podczas wlewania oleju do PET. Nawet butelka PET nie jest odporna na gorący olej.

Z kolei bardziej typowe dania – smażona ryba, paluszki rybne, ryba z frytkami, kotlety lub ser smażony, te dania można smażyć na patelni lub we frytkownicy. Na oleju, maśle, smalcu lub innym tłuszczu. Wszystkie te oleje i tłuszcze nadają się do segregacji.

 Tłuszcz z pieczonego mięsa też można segregować. Na przykład podczas pieczenia żeberek lub kaczki zyskuje się ok. 50% tłuszczu. Jeśli nie jemy tego tłuszczu, który zazwyczaj pozostaje na talerzu, dobrze jest przelać go do butelki PET, a potem dopiero włożyć blachę do zmywarki. W ten sposób tłuszcz nie będzie zapychać rur pod zlewem. Do recyklingu nadaje się również tłusta powłoka z zupy lub mocny rosół z dowolnego mięsa. Frytki – to chyba pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy mówimy o smażeniu. Podczas przygotowania frytek zdecydowanie generowany jest zużyty olej.

Nie używaj tłuszczu więcej niż jeden raz – chłodzenie i podgrzewanie zamienia oleje i tłuszcze w substancje rakotwórcze.

Jest wiele potraw i przysmaków, w których znajdują się jadalne oleje i tłuszcze nadające się do recyklingu. Olej pochodzi nie tylko z patelni. Klasyczne smażenie jest popularne w gospodarstwach domowych, ale nie oznacza to, że nie można uczestniczyć w segregacji oleju, a tym samym chronić zasoby naturalne i ograniczać emisje. Ważne – można również segregować tłuszcze zwierzęce, takie jak masło i smalec.

Ostatnia uwaga – do pojemników na olej należy wrzucać tylko jadalny zużyty olej i tłuszcz! Nie są one przeznaczone do olejów i smarów silnikowych, hydraulicznych, technicznych, ani innych przemysłowych.