akcje charytatywneCzerwionka-Leszczyny

Czerwionka-Leszczyny: Odbyło się szkolenie wolontariuszy Szlachetnej Paczki z rejonu Knurów

W niedziele, 15 września w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, a dokładniej w salach szkoleniowych Wydziału Spraw Społecznych odbyło się szkolenie wolontariuszy Szlachetnej Paczki z rejonu Knurów, które zgromadziło łącznie 26 osób.

W Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach spotkaliśmy się po to, aby przeprowadzić wdrożenie dla nowych wolontariuszy Szlachetnej Paczki, aby nakreślić czym zajmuje się wolontariusz „paczki”, na czym polega nasza praca, jakich rodzin szukamy oraz komu i w jaki sposób będziemy pomagać myśląc o „mądrej pomocy”. Wolontariusze na początku dowiedzieli się o Stowarzyszeniu WIOSNA oraz o innych programach społecznych ww. stowarzyszenia, następnie każdy z wolontariuszy przedstawił się skupiając się na tym, dlaczego znalazł się w ten słoneczny dzień na szkoleniu wdrożeniowym. Po pierwszej przerwie na kawkę, która miała naładować bateryjki na kolejne godziny szkolenia zaczęliśmy interaktywne ćwiczenia w grupach.

Ćwiczenia miały na celu przedstawienie recepty na pomaganie oraz zdefiniowanie wg. uczestników, czym jest dla nich „mądra pomoc”, czyli dewiza Szlachetnej Paczki na, której opieramy wszystkie nasze działania. W dalszej części szkolenia uczestnicy dowiedzieli się komu oraz w jaki sposób będziemy pomagać, przechodząc do godzinnego ćwiczenia w parach, które miało przedstawiać rozmowę wolontariusza „paczki” z rodziną, której będziemy pomagać.

Wolontariusze podczas tego ćwiczenia przećwiczyli swoje umiejętności komunikacji z drugą osobą oraz mieli możliwość poczuć się jak na rozmowie wdrożeniowej z rodziną. Z Knurowa, w szkoleniu wzięło udział 20 osób, którym towarzyszyły dwie dziewczyny z Gliwic oraz Rudy Śląskiej. Na miejscu pojawiła się również Kasia – Koordynator Regionalny Szlachetnej Paczki w towarzystwie Ilony – Liderki z Gliwic.

Szkolenie prowadziło dwóch trenerów z WIOSNY – Rysia oraz Mateusz. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani oraz chętnie uczestniczyli w szkoleniu angażując się w różne ćwiczenia. Wolontariuszy czeka teraz rejonowe spotkanie z liderem oraz pierwsze wizyty u rodzin, które zostaną zakończone sporządzeniem odpowiedniego opisu zgodnie z wymogami WIOSNY. Czeka na nas teraz bardzo wymagający oraz odpowiedzialny czas! Czas spotkań z rodzinami, czas sporządzania opisów oraz raportów. Bardzo wierzę, że wiedza, która została przekazana na niedzielnym szkoleniu zaowocuje w pracy terenowej. – informuje Lider Szlachetnej Paczki Knurów D.Borczyk. Wolontariusze wychodząc ze szkolenia byli pozytywnie nakręceni oraz było u nich widać zdecydowanie oraz gotowość do pełnienia tak ważnej i odpowiedzialnej funkcji wolontariusza „paczki”. „Miałam wahania co do wolontariatu w paczce – jak to wygląda, itd. Lider powiedział,że na początku odbędzie się szkolenie, na którym dowiemy się wszystkiego o WIOŚNIE oraz o pracy wolontariusza. Było to idealne rozwiązanie, jednak miałam obawy czy wszystko dokładnie zrozumiem,jak się okazało niepotrzebnie. Dowiedziałam się masę cennych informacji dotyczących wolontariatu, jak też po prostu życia. Jestem bardzo zadowolona, że dotarłam do tego wspaniałego miejsca, teraz już wiem, że się nie wycofam i jest to coś co chce robić dalej.” – komentuje Aneta – uczestniczka szkolenia.

Bardzo chciałbym podziękować Fundacji @GaSzo oraz panu Wiesławowi Janiszewskiemu – Burmistrzowi Czerwionki-Leszczyn za użyczenie dwóch sal szkoleniowych oraz pokoju w którym między zajęciami mogliśmy odpoczywać oraz spożywać posiłki. Niskie ukłony należą się również dla knurowskiego wolontariusza Arka, który zorganizował nam miejsce szkolenia oraz od 6:30 przygotowywał salki szkoleniowe, dbając o to, aby wszystko odbyło się jak najlepiej!

Kolejne podziękowania dla Kasi – mojej KR oraz Ilony – Liderki z Gliwic, które pomogły w przygotowaniach szkolenia oraz przywiozły dodatkowe materiały szkoleniowe. Wyrazy uznania kieruje, także do Darka – koordynatora ds. Logistyki, który również przyczynił się do tego „sukcesu. Podziękowania również należą się dla: pani Joanny Rapcio-Jemioło, pana Sławomira Tokarza, Roberta Furtaka, którzy w piątek po godzinie 16:00 próbowali szukać zastępczej sali szkoleniowej dla większej ilości osób. Nie mógłbym również pominąć naszych wspaniałych kierowców – Alicję, Bartka oraz Kamila, którzy wstali o 6:00, aby przetransportować knurowskich wolontariuszy do Czerwionki-Leszczyn. – dodaje Lider knurowskiej Paczki

Szlachetna Paczka Knurów