Czerwionka-LeszczynyKultura i rozrywka

Czerwionka-Leszczyny: O urokach naszej przyrody.

 

Wspaniała letnia pogoda zachęca do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Nasi mieszkańcy masowo spędzają czas w krajowych i zagranicznych kurortach podziwiając piękne zabytki i ciekawostki przyrodnicze. Nie wszystkich jednak stać na dalekie i drogie wyjazdy. Warto więc poznać urokliwe miejsca, do których można podjechać samochodem, autobusem czy rowerem. Można też dotrzeć do nich na piechotę. Takich miejsc i ciekawostek przyrodniczych nie brakuje też w naszej Gminie i najbliższej okolicy.

Na terenie Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny znajduje się m.in. 12 Pomników Przyrody figurujących w rejestrach. Wpisanie ciekawostki przyrodniczej na tą nobilitującą listę należało kiedyś do kompetencji samorządu wojewódzkiego, obecnie dokonuje tego Rada Gminy stosowną uchwałą. Nasze Pomniki Przyrody to 10 pojedynczych drzew, jedna aleja drzew i jeden głaz narzutowy. Nie zawsze wiemy jak je odnaleźć, ponieważ część z nich nie jest nawet oznakowana. Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” wspólnie z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Środowiska UGiM, w ramach pozyskanych w drodze konkursowej środków gminnych, przybliża te ciekawe elementy naszej przyrody wszystkim chcącym je poznać.

W ubiegłym roku wydany został folder „Pomniki Przyrody Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny” /zdj. 1/. W folderze zlokalizowano i opisano wszystkie obiekty, podano ich nazwy łacińskie oraz wymiary. W ramach ubiegłorocznego projektu nadano też, w drodze konkursu, nazwy leszczyńskim drzewom. Platan klonolistny uzyskał imię „Karol” a najpiękniejszy w okolicy dąb szypułkowy – „Konrad”. „Karola” zgłosiliśmy do ogólnopolskiego konkursu na „Drzewo Roku 2018”, w którym znalazł się na 11 miejscu! Obydwa drzewa oznaczone zostały nowymi tablicami, na których znajdują się ich opisy.

 

 

 

Aktualnie SPL „Dzwon” realizuje drugi projekt konkursowy z cyklu ”Jesteśmy częścią przyrody”, również dofinansowany przez Gminę. W ramach projektu kolejne dwa drzewa pomnikowe, lipa drobnolistna w Ksiażenicach /zdj. 2/i wiąz górski w Czuchowie /zdj. 3/, oznakowane zostaną nowymi tablicami. Wspólnie z Radą Sołecką w Książenicach zorganizowano także konkurs na nazwanie tamtejszej pomnikowej lipy. Te dwa piękne i okazałe drzewa, wraz z kilkoma innymi atrakcjami przyrodniczymi Książenic, zostaną zaprezentowane szerzej w kolejnym folderze. Finał projektu zaplanowany jest na końcówkę tego roku. W przyszłym roku chcemy się zająć kolejnymi naszymi Pomnikami Przyrody !

Prezes SPL „Dzwon” Krzysztof Kluczniok