4. Neuhof-ruina

Nowy Dwór dawniej i dziś

Leżący na obrzeżach Leszczyn dawny folwark Nowy Dwór powstał ok. 1820 roku. Pola wokół niego wykorzystywane były przez kolejnych właścicieli leszczyńskiego majątku. Pierwsze budynki – stodołę, spichlerz, oborę i budynek mieszkalny, wzniósł dopiero Konrad Bartelt po roku 1867 roku. W 1880 rozbudował folwark o owczarnię i dwie kolejne stodoły ze spichlerzami. W 1904 roku wybudował Bartelt dla swojej jedynej i ukochanej córki Heleny piękną willę, określaną jako dwór – Nowy Dwór /Neuhof/. Dwukondygnacyjny obiekt został wybudowany z cegły, otynkowany i podpiwniczony. W willi znajdowało się sześć pokoi, kuchnia, łazienka z ubikacją oraz duża oszklona werand. Od południa do budynku przylegał okazały ogród, park z pięknymi drzewami oraz sad.

Po śmierci Bartelta i wyprowadzeniu się z Leszczyn zamężnej już hrabiny Heleny von Eicke und Polwitz na Dolny Śląsk większość leszczyńskiego majątku wraz z willą została sprzedana Spółce Akcyjnej Huty Królewska i Laura. W willi mieszkali więc kolejni zarządcy majątku. Folwark kilkakrotnie trawiły pożary ale stale był odbudowywany i funkcjonował nawet, w nowej rzeczywistości, po II Wojnie Światowej. Zagłada tego pięknego obiektu wraz z zabudowaniami gospodarczymi postępowała w ostatnich kilkudziesięciu latach. Aktualnie sa jeszcze dwa nieźle utrzymane przez Gminę budynki mieszkalne, opuszczona i popadająca w ruinę willa oraz resztki ruin budynków gospodarczych.

Wpisana na listę zabytków /w 1981 roku !// willa to obecnie własność prywatna. Właściciel nie tylko nie remontuje willi, ale nawet nie zabezpieczył jej właściwie przed postępującą dewastacją. Jeżeli nic się nie zmieni już wkrótce po tej urokliwej willi na Nowym Dworze pozostaną tylko wspomnienia!

Wykorzystałem zdjęcia p. Cezara Kani z Niemiec.

Krzysztof Kluczniok – Prezes SPL „Dzwon”