Czerwionka-Leszczyny: Nowe przedsięwzięcia w sołectwach

0
210

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a siedmioma gminami woj. śląskiego podpisane zostały umowy na działania w ramach “Inicjatywy Sołeckiej”. Dotacje dla aż pięciu swoich sołectw pozyskała Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny.

Województwo śląskie reprezentowali Wicemarszałek Wojciech Kałuża, Członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs i radny województwa śląskiego Jarosław Szczęsny, a poszczególne gminy prezydenci, burmistrzowie, wójtowie wraz ze skarbnikami. Z ramienia Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w wydarzeniu uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, Skarbnik Zbigniew Wojtyło oraz sołtysi: Jolanta Szejka z Bełku, Gabriel Breguła z Przegędzy i Marek Szczech z Książenic.

„Naszym celem jest zrównoważony rozwój województwa, pamiętamy o dużych miastach i nie zapominamy też o mniejszych gminach i sołectwach. Te pieniądze posłużą mieszkańcom, dzięki nim uda się zrealizować inwestycje, które poprawią jakość życia, a na które nie zawsze w gminnych budżetach są dostępne środki” – mówił Wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Dzięki otrzymanej pomocy finansowej gminy mogą realizować zadania, które służą mieszkańcom i podnoszą atrakcyjność obszarów wiejskich w województwie.

„Cieszę się, że możemy wesprzeć kolejne przedsięwzięcia w ramach konkursu „Inicjatywa Sołecka”. Tereny wiejskie w województwie śląskim pięknieją z roku na rok, a te środki są zawsze świetnie wykorzystane, zmieniając otoczenie i służąc mieszkańcom i odwiedzającym, a do tego integrują społeczność lokalną” – podkreślała Beata Białowąs, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

 

„Pięć sołectw z terenu naszej gminy zostało beneficjentami „Inicjatywy Sołeckiej”. Bardzo się cieszę, ponieważ wybrano zadania, o których realizację wnioskowali sami mieszkańcy. W ramach środków z budżetu województwa otrzymujemy po 10 tys. zł na każde sołectwo, a resztę środków na wykonanie każdego przedsięwzięcia dokładamy z budżetu gminy”- mówił Burmistrz Wiesław Janiszewski.

 

Przypomnijmy, że 28 czerwca 2021 r. Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej z budżetu Województwa Śląskiego w formie dotacji celowej Gminom województwa śląskiego na realizację zadań wybranych w ramach Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka” w 2021 roku.

 

Stanowice

Montaż nowych urządzeń na placu zabaw dla dzieci:

 • huśtawka wahadłowa pojedyncza
 • karuzela krzyżowa
 • huśtawka ważka
 • bujak rower 2 szt.
 • stojak na rowery 2 szt.

 

Palowice

Wykonanie placyku zabaw w Palowicach:

 • huśtawka wagowa
 • zjeżdżalnia
 • równoważnia linowa

 

Książenice

Wykonanie placyku zabaw w Książenicach:

 • huśtawka podwójna,
 • czworobok linowy,
 • komplet sprawnościowy

 

Przegędza

Zagospodarowanie miejsc publicznych w sołectwie Przegędza poprzez zakup i montaż lamp trzech lamp solarnych parkowych.

 

Szczejkowice

Montaż nowych urządzeń siłowni pod chmurką:

 • rower horyzontalny,
 • kołowrotek ręczny i prostownik nóg na pylonie.

 

W ramach konkursu w skali regionu wpłynęło 215 wniosków o udzielenie pomocy finansowej na kwotę 5,4 mln zł. Pomoc finansowa w formie dotacji celowej została udzielona na realizację 113 zadań na łączną kwotę prawie 2,9 mln zł. Wczoraj w Czerwionce-Leszczynach podpisano porozumienie z gminami: Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Pietrowice Wielkie, Rudnik, Czerwionka-Leszczyny, Lyski, Gorzyce i Jastrzębie-Zdrój.

info: czerwionka-leszczyny.pl

foto: Hanna Piórecka-Nowak, Katarzyna Mazur

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here