Czerwionka-Leszczyny: Narodowe Czytanie w SP 5

0
363

Po raz kolejny w Narodowe Czytanie, ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo zaangażowali się uczniowie  SP 5.

Co roku, od ostatnich dni sierpnia, Szkoła Podstawowa nr 5 w Czerwionce-Leszczynach przygotowuje się do udziału w projekcie Narodowe Czytanie. Do tej pory społeczność szkolna SP 5 czytała już fragmenty „Przedwiośnia”, „Wesela”, „Lalki”, „Quo vadis”, „Pana Tadeusza”, „Trylogię”, dzieła Fredry. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Nowele polskie” – osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie.

Przez cały wrzesień w szkole odbywały się zajęcia czytelnicze i plastyczne, konkursy wiedzy oraz prezentacje poświęcone autorom polskich nowel i ich dziełom. 4 października odbył się w szkole uroczysty apel będący podsumowaniem działań promujących czytelnictwo. Podczas akademii uczniowie SP 5 w wyjątkowy sposób poznali autorów polskich nowel. W ich osoby wcielili się uczniowie klas VIa i VIc, którzy zaprezentowali inscenizację na podstawie lektury „Sachem”, z kolei klasa VIb przygotowała scenki na podstawie „Katarynki”.

„Teksty Orzeszkowej, Konopnickiej, Prusa, Sienkiewicza, Żeromskiego, Reymonta, Schulza, Rzewuskiego, choć powstały od romantyzmu do dwudziestolecia międzywojennego, nie straciły swej aktualności. Uczą, że w życiu należy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nigdy stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o historii.” – podkreśliła Małgorzata Pyszny, szkolny koordynator Narodowego Czytania w SP 5.

Apel stanowił również okazję do podsumowania przeprowadzonych ostatnio konkursów wiedzy oraz konkursu na ekologiczną torbę promującą czytanie. Nagrody uczniom wręczyła Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Małgorzata Marciniak, która podziękowała wszystkim za zaangażowanie się w projekt Narodowego Czytania.

Info: czerwionka-leszczyny.pl