Czerwionka-Leszczyny: Nagrody dla przedsiębiorców „Diament Biznesu 2022”

0
329

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się Gala Biznesu połączona z wręczeniem nagród gospodarczych Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny „Diament Biznesu 2022”.

Gala jest formą podziękowania składanego przedsiębiorcom, którzy rozwijając swoje firmy i ich potencjał, jednocześnie budują w gminie wizerunek biznesu odpowiedzialnego, dbającego o zrównoważony rozwój i otoczenie zewnętrzne. Zapewniają także miejsca pracy i wytwarzają produkty, które są doskonałą wizytówką, marką miejscowości.

„Dzisiejsze spotkanie jest z jednej strony podziękowaniem dla wszystkich przedsiębiorców, ale także podkreśleniem ich ogromnej roli dla rozwoju naszej małej ojczyzny i jej mieszkańców. Nagroda, którą dziś wręczamy nosi nazwę „Diament biznesu”. Diament to kamień szlachetny i najtwardszy – i te określenia charakteryzują również i Was drodzy przedsiębiorcy. Dziękujemy Wam za odwagę, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzenie własnych przedsiębiorstw – podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. – Sami najlepiej wiecie, ile czasu, wyrzeczeń, nieprzespanych nocy i poświęcenia wymaga prowadzenie własnej działalności. Dziękuję, że jesteście i zechcieliście inwestować na terenie naszej gminy. Dziękuję także za to, że tworzycie miejsca pracy i stworzyliście sprzyjające warunki do inwestowania na terenie Czerwionki-Leszczyn. Dzięki temu, że zdecydowaliście się otworzyć tu swój biznes, pojawili się inni, którzy poszli w Wasze ślady. Życzę Państwu wszystkiego dobrego, pomyślności, a także jak najlepszych warunków do pracy i rozwoju” – dodał Burmistrz

Podziękowania i gratulacje na ręce przedsiębiorców złożyli również Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda.

Kapituła nagrody w składzie:

 • Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski
 • Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda
 • Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik
 • Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik,
 • Przewodnicząca komisji promocji, kultury i rozwoju Rady Miejskiej Jolanta Szejka

działając na mocy uchwały Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, obradowała 2 marca i spośród zgłoszonych nominacji wyłoniła laureatów nagrody gospodarczej Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny „Diament Biznesu 2022”.

 • Kategoria: Usługi

  Nagrodę otrzymała Restauracja „Eden” Jolanta Groborz

  Restauracja Eden działająca na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny od roku 2007 to firma, która ma za zadanie zaspokojenie potrzeb gości w sferze usług gastronomicznych, jak i kulturalno-oświatowych. Jej właściciele dokładają wszelkich starań, aby goście przebywający w restauracji poczuli klimat gościnności oraz zadowolenie z kulinarnych przysmaków. Restaurację Eden można odwiedzić jako gość indywidualny, korzystając z karty dań w ciągu całego tygodnia, jak również zorganizować przyjęcie rodzinne lub imprezę firmową.

  Restauracja Eden zatrudnia sześciu pracowników, osoby zatrudnione w firmie to mieszkańcy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Właściciele dbają o pracowników poprzez modernizację pomieszczeń kuchennych, wprowadzanie nowoczesnych urządzeń, które ułatwiają pracę osobom zatrudnionym w restauracji, starają się także pozyskiwać nowych gości, aby firma się rozwijała, a pracownicy byli spokojni o swoje zatrudnienie. Każdy pracownik ma możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych w zakresie kulinarnym jak i w zakresie obsługi klienta.

 • Kategoria: Handel

  Nagrodę otrzymała firma Przetwórstwo Mięsa i Wędlin Hildegarda Wałach

  Od szkolnych lat zawód rzeźnika – po naszymu masorza – był i jest fachem wykonywanym przez Hildegardę i Andrzeja Wałachów. Wspólnie ponad 30 lat temu założyli rodzinną firmę w tej branży. Od pewnego czasu Pani Hildegarda sama prowadzi ten znany w  regionie zakład. Asortyment produktów to wyśmienite wyroby bez konserwantów wytwarzane na bazie własnych receptur doskonalonych i dopracowywanych przez Właścicieli. Jeżeli dodamy do tego najlepsze, wyselekcjonowane mięso, zaangażowanie pracowników i Właścicielki, otrzymamy mięsno-wędliniarskie pyszności oferowane wszystkim, którzy uwielbiają smak pysznych kiełbas, salcesonów, salami, kindziuków,  frankfuterek i dziesiątek innych pyszności. Na szczególną uwagę zasługują  robione osobiście przez Szefową rolady wołowe czy wieprzowe.   Ponad 30 lat ciężkiej, ale bardzo satysfakcjonującej pracy przynosi efekty w postaci zaufania klientów.

 • Kategoria: Produkcja

  Nagrodę otrzymała firma Turenwerke sp. z o.o.

  Firma rozpoczęła swoją działalność na terenie naszej Gminy w grudniu 2021roku. Produkuje okna i drzwi na rynek globalny, a swojej oddziały posiada m.in. w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Francji. W roku 2022 z hali w Stanowicach wyszło 27 tys. drzwi, a w obecnym roku planowana jest dystrybucja 45 tysięcy sztuk.
  W firmie stawia się na nowoczesność, 1/3 firmy zajmuje dział badań i rozwoju, ponieważ duży nacisk kładzie się na kreatywność oraz innowacyjne myślenie i działanie pracowników. Chociaż proces produkcji drzwi i akcesoriów został prawie całkowicie zmechanizowany, to wiadomo, że za każdym modelem kryje się ciężka praca wysoko wykwalifikowanych inżynierów i pracowników produkcji. Wieloletnie doświadczenie pokazało, że nawet najlepiej wyposażona linia produkcyjna może w pełni zastąpić czynnika ludzkiego, ludzkiego oka i pasji do projektowania.  Firma zatrudnia ponad 50 osób z naszego terenu.

 • W kategorii Wybitne zaangażowanie społeczne nagrodę otrzymuje Piekarnia-Ciastkarnia Tomasz Barański

  Firma rozpoczęła swoją działalność w 2008 roku, wtedy Tomasz Barański – cukiernik i piekarz, podjął wspólnie z żoną decyzję o rozpoczęciu działalności na własny rachunek. Na samym początku, firma prowadziła wypiek i sprzedaż pieczywa. Z czasem zakład zaczął być unowocześniany, pojawiły się nowe produkty, ciemne pieczywo, wyroby cukiernicze. Dziś poza pieczywem pszennym, piekarnia może poszczycić się 12 rodzajami pieczywa ciemnego, 45 rodzajami ciastek i 20 rodzajami tortów. Zakład współpracuje z lokalami, restauracjami z naszego rejonu. Początki działalności piekarni, to dwóch pracowników, dziś firma zatrudnia 42 osoby i prowadzi sprzedaż w pięciu punktach. Większość kupujących to stali klienci. Firma od lat z dużym zaangażowaniem wspiera lokalną społeczność, w szczególności szkoły, przedszkola i seniorów z naszej gminy.

 • W kategorii Firma Roku wyróżniono Firmę Warsztat blacharsko-lakierniczy Eugeniusz Gembala

  Firma rozpoczęła swoją działalność w 1990 roku. Pomysł na prowadzenie firmy zrodził się z pasji Jej właściciela do prac ślusarskich i mechanicznych, a punktem kulminacyjnym było lakierowanie pierwszego auta sprawdzonego wówczas z Niemiec. Z biegiem czasu zakład się zaczął rozwijać i unowocześniać, właściciel wraz z pracownikami zdobywają stale nowe umiejętności i wiedzę. W zakładzie dba się o każde detal pozostawionego auta. W okresie tych 33 lat bardzo wiele zmieniło się w branży – wprowadzone nowe technologie, nowe farby, powłoki. Firma prowadzi współpracę z towarzystwami ubezpieczeniowymi, prowadzi naprawy bezgotówkowe. W firmie odnawia się również auta zabytkowe, a w ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się odnawianie maluchów, czyli Fiata 126p.

Do podziękowań i życzeń dołączyli także goście – posłowie na Sejm RP – Gabriela Lenartowicz, Teresa Glenc  oraz Krzysztof Gadowski. Radna Rady Miejskiej Izabela Rajca przekazała gratulacje w imieniu Posłanki do Parlamentu Europejskiego Izabeli Kloc.

Dla uczestników wydarzenia wystąpiła Yaga Kowalik.

W uroczystości uczestniczyli: Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Teresa Glenc, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Gabriela Lenartowicz, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Krzysztof Gadowski, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybickiego Marek Profaska, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Radni Rady Miejskiej oraz Rady Powiatu, Prezes Honorowy Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik, Wiceprezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Andrzej Zabiegliński, Prezes Zarządu Izby Przemysłowo-handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego Andrzej Żylak, Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku Dorota Małyszko, przedstawiciele Rad Dzielnic i Rad Sołeckich, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, naczelnicy, kierownicy w Urzędzie Gminy i Miasta oraz nagrodzeni i nominowani przedsiębiorcy oraz przedstawicieli firm działających na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny a także zaproszeni goście.

info: czerwionka-leszczyny.pl

foto: Katarzyna Mazur

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here