Czerwionka-Leszczyny: Leszczyński zameczek wyróżniony w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

0
259

W miniony piątek w Muzeum Śląskim odbyła się gala rozstrzygająca konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Prestiżowym wyróżnieniem uhonorowano leszczyński zameczek.

Organizowany od 2000 r. konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego wyróżnia przestrzenie publiczne i obiekty użyteczności publicznej powstałe na terenie woj. śląskiego w poprzednim roku, które swoją funkcjonalnością i estetyką podnoszą i promują jakość przestrzeni woj. śląskiego. Konkurs współorganizują Zarząd Województwa Śląskiego, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP oddział w Katowicach oraz śląski oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 27 realizacji, większość z nich ma charakter rekreacyjno-edukacyjny i kulturalno-sportowy. Zgłoszone projekty sprzyjają integracji społecznej, aktywności rodzinnej, popularyzacji działań edukacyjnych i rekreacji. Wśród nich znajdują się zarówno inwestycje użyteczności publicznej np. szkoły, centra aktywności, dworzec kolejowy, obiekty kultury i rekreacji, jak i przestrzenie publiczne tj. parki, deptaki, tereny leśne. Są wśród nich zarówno historyczne obiekty, założenia zrewitalizowane, które zostały zaadaptowane do nowych funkcji, jak i zupełnie nowe realizacje.

Nagrodę z rąk Wicemarszałka Województwa Śląskiego Dariusza Starzyckiego, prof. Katarzyny Ujmy-Wąsowicz Prezes Śląskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, prof. Krzystofa Gasidły Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Mikołaja Machulika Prezesa Katowickiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich odebrali Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach Marcin Janużyk oraz Agnieszka Oślizło, projektantka rewitalizacji zameczku, właścicielka firmy Prostyl Sp. z o.o.

„Na uwagę zasługuje dbałość o elementy zagospodarowania terenu i ich współczesną funkcjonalność. Zameczek wraz z otoczeniem z powodzeniem służy lokalnej społeczności przywracając pamięć tego miejsca” – podała komisja konkursowa w uzasadnieniu wyróżnienia.

Warto przypomnieć, że prace dotyczące zameczku nawiązywały do pierwotnego kształtu obiektu wzorowanego na włoskich willach renesansowych i wybudowanego w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku Konrada Bartelta. Zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych budowli rezydencjalnych tamtych czasów na Śląsku. Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć i w swoich planach dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku.

Realizacja inwestycji kosztowała ponad 13 mln zł i została dofinansowana ze środków unijnych i z budżetu państwa. To już kolejne wyróżnienie dla tego zadania, wcześniej zameczek otrzymał zaszczytny tytuł „Inwestycji Roku” w konkursie organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.

„Rewitalizacja zameczku w Leszczynach była niezwykle potrzebna, przede wszystkim dlatego, żeby ocalić to miejsce od zapomnienia. Zameczek dziś tętni życiem, to doskonałe miejsce na relaks, wspólną zabawę i integrację międzypokoleniową. Cieszę się, że służy naszym mieszkańcom i że zdobywa uznanie w oczach ekspertów” – skomentował Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski.

info: czerwionka-leszczyny.pl

foto: Hanna Piórecka-Nowak