Czerwionka-Leszczyny: Konkurs „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych województwa śląskiego”

0
188

Rozpoczął się kolejny etap projektu „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” – konkurs na pamiętniki kobiet z terenu całego województwa śląskiego.

„Niewiele postaci kobiecych pochodzących z górnośląskich rodzin górniczych znajdziemy w literaturze współczesnej, zarówno tej polskiej, jak i śląskiej. Raptem parę postaci kobiecych można spotkać w industrialnych muzeach powstających w ramach projektów rewitalizacji pogórniczych przestrzeni. Nie ma ich w Izbach Tradycji, zbiorach lokalnych muzeów, archiwach. A przecież wiemy, że istniały i to one trzymały cały ten świat w ryzach, nawet wtedy kiedy wielokrotnie się rozpadał w okresach wojen i kryzysów gospodarczych” – mówi pomysłodawczyni projektu dr Monika Glosowitz, badaczka literatury z Uniwersytetu Śląskiego – „To właśnie z tego powodu postanowiliśmy ogłosić konkurs na pamiętniki kobiet z rodzin górniczych województwa śląskiego. Poszukujemy matek, córek, babć i sióstr, kobiet, które zajmowały się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, i tych, które również pracowały zawodowo. Tych związanych z górnictwem postacią tam pracującego męża, ale i tych, które swoją pracę zawodową wykonują czy wykonywały właśnie w górnictwie i branżach okołogórniczych” – dodaje.

Konkurs adresowany jest do mieszkanek województwa śląskiego pochodzących z rodzin górniczych lub zawodowo związanych z branżą górniczą

Nabór trwa od 1 do 30 września 2023 roku.

Prace należy przesyłać na adres: archiwumwegla@gmail.com (w temacie wiadomości należy wpisać „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”) lub Kancelaria Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny.

Projekt jest współfinansowany ze środków Województwa Śląskiego oraz Gminy Czerwionka-Leszczyny, realizowany przez Stowarzyszenie Ruch Rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Info: Gmina Czerwionka-Leszczyny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here