Czerwionka-LeszczynyKultura i rozrywka

Czerwionka-Leszczyny: Konferencja naukowa – Światy poetyckie Rafała Wojaczka

Czerwionka-Leszczyny:
Konferencja naukowa Światy poetyckie Rafała Wojaczka
w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach.
Wprowadzenie – prof. dr hab. Marian Kisiel
lic. Dominika Rudka – lekcje anatomii doktora Wojaczka
lic. Aleksandra Szymańska – „Męskość polega na tym aby bić kobietę”. Przemoc w poezji Rafała Wojaczka
lic. Andrzej Handzlik – „Nas bez niego nie ma…” Lęk w jednej balladzie Rafała Wojaczka.
lic. Alicja Wosik – Eklogi Rafała Wojaczka
lic. Wiktor Nogajczyk – Ekofeministyczne wątki w poezji Rafała Wojaczka.
——
Rafał Wojaczek to poeta buntu, który w poszukiwaniu miłości zdążą w stronę ciemnej erotyki; poeta autsajder, wychowany ze środowiska, nieakceptującego jego norm; poeta eksperymentator, osadzający swoje wiersze w tradycji literackiej i ją przekształcający; poeta, dla którego pisanie było mocowaniem się z życiem.

Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Koło Naukowe Polonistów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Komisja Historycznoliteracka – oddział w Katowicach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach zaprosili na konferencję naukową „Światy poetyckie Rafała Wojaczka”, 2 grudnia o godz. 11.00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach.

Marian Kisiel – profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, historyk i krytyk literacki, poeta, tłumacz. Członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Zajmują go takie tematy, jak: historia literatury jako nauka o literaturze, kultura literacka jako wyzwanie rzucone socjologii lektury, krytyka literacka jako wyznanie autobiograficzne, literatura emigracyjna jako splot programów i postaw ideowych, poezja jako doświadczenie. Autor kilkunastu książek, współredaktor kilkudziesięciu tomów zbiorowych oraz artykułów w monografiach i czasopismach.

Andrzej Handzlik – student I roku studiów magisterskich na kierunku filologia polska na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Koła Naukowego Polonistów, nauczyciel w szkole podstawowej. Występował jako prelegent na konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych. Autor recenzji i utworów poetyckich m.in.: O potrzebie intymności; Przenikający upadek; 24.02; Życie na wynajmie; ***(Czas zastyga) oraz artykułów naukowych: „Nas bez niego nie ma…”. Lęk w jednej balladzie Rafała Wojaczka; Figura ojca. O jednym tomiku Pawła Sarny.

Wiktor Nogajczyk – student II roku studiów magisterskich na kierunku filologia polska na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, współprzewodniczący Koła Myśli Greckiej, członek Koła Naukowego Polonistów oraz Młodych Klasyków. Interesuje się szeroko rozumianą literaturą antyczną, literaturą współczesną oraz relacjami człowieka z naturą. Występował jako prelegent na konferencjach naukowych. Autor utworów poetyckich i artykułów naukowych, m.in.: Pojedynki „Illiady” jako określona zasadami gra.

Dominika Rudka – studentka I roku studiów magisterskich na kierunku filologia polska w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, członkini Koła Naukowego Polonistów. Występowała jako prelegentka na konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych dotyczących literatury polskiej. Autorka artykułów i recenzji. Interesuje się szczególnie
literaturą non-fiction.

Aleksandra Szymańska – studentka II roku studiów magisterskich na kierunku filologia polska na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członkini Koła Naukowego Polonistów. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się polska literatura najnowsza, zwłaszcza literatura kobiet oraz poezja na Górnym Śląsku.
Występowała jako prelegentka na konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych. Autorka artykułu naukowego: „Czy jestem wystarczająco narodowy?”. Ujęcie polskości w wierszu „Polonez Unplugged” i innych utworach Grzegorza Olszańskiego.

Alicja Wosik – studentka I roku studiów magisterskich na kierunku filologia polska w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, członkini Koła Naukowego Polonistów, nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej. Występowała jako prelegentka na konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych dotyczących literatury polskiej oraz dydaktyki języka polskiego. Autorka recenzji w czasopismach oraz artykułów naukowych: „Lunatycy” i inne wiersze okołoszkolne. O poezji Pawła Lekszyckiego, Eklogi w twórczości Rafała Wojaczka, Kampowa wyobraźnia Ewy Sonnenberg.


2 grudnia w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja naukowa „Światy poetyckie Rafała Wojaczka”.

Konferencja była kolejną odsłoną projektu „Światy poetyckie…”, powołanego do życia w 2014 roku, przy współpracy Instytutu Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, Komisji Historycznoliterackiej Polskiej Akademii Nauk – oddziału w Katowicach oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Spotkanie otwarła Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, witając wszystkich prelegentów oraz słuchaczy.

Tym razem konferencja poświęcona została twórczości Rafała Wojaczka.

„Kiedy postanowiliśmy zacząć organizować „Światy poetyckie…” w Czerwionce-Leszczynach, uzgodniliśmy wspólnie, że będą one dotyczyć autorów związanych z Górnym Śląskiem. Dziś spotykamy się z Rafałem Wojaczkiem. To poeta o trudnym życiorysie, ale także poeta wielkiej poezji, która została odkryta dopiero po jego śmierci” – podkreślił prof. dr hab. Marian Kisiel, zapowiadając prelegentów konferencji.

Uczestnicy wysłuchali wykładów:

  • Lekcje anatomii doktora Wojaczka – lic. Dominika Rudka
  •  „Męskość polega na tym aby bić kobietę”. Przemoc w poezji Rafała Wojaczka – lic. Aleksandra Szymańska
  •  „Nas bez niego nie ma…”. Lęk w jednej balladzie Rafała Wojaczka – lic. Andrzej Handzlik
  •  Eklogi Rafała Wojaczka – lic. Alicja Wosik
  •  Ekofeministyczne wątki w poezji Rafała Wojaczka – lic. Wiktor Nogajczyk

„Cieszę się, że co roku możemy uczestniczyć w kolejnych konferencjach z cyklu „Światy poetyckie…”. Dziś dzięki Wam bliżej możemy poznać twórczość Rafała Wojaczka – poety urodzonego niedaleko nas, bo w Mikołowie. Dziękujemy za Waszą obecność” – podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Podczas konferencji Burmistrz Wiesław Janiszewski wręczył pamiątkowy Medal 60-lecia nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom profesorowi Marianowi Kisielowi.

W wydarzeniu udział wzięli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce – Leszczynach, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska, pracownicy Uniwersytetu Śląskiego: prof. dr hab. Marian Kisiel ,dr hab. prof. UŚ Joanna Kisiel, dr hab. prof. UŚ Paweł Majerski, dr hab. prof. UŚ Ewa Bartos, dr Katarzyna Niesporek-Klanowska.

info: czerwionka-leszczyny.pl

foto: Katarzyna Mazur