Czerwionka-LeszczynyKultura i rozrywka

Czerwionka-Leszczyny: Koncert Haliny Frąckowiak w CKE

Halina Frąckowiak debiutowała w 1963 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Konkurowała tam z Czesławem Niemenem, Zdzisławą Sośnicką i Krzysztofem Klenczonem, została laureatką tak zwanej „Złotej Dziesiątki”.

Zadebiutowała 10-go kwietnia 1963-go roku ( w dniu 16-stych urodzin), jako uczennica Technikum Ekonomicznego, w poznańskim Domu Kolejarza w ramach eliminacji do II Festiwalu Młodych Talentów. Przyszła właściwie na koncert „Czerwono-Czarnych” a że uczestnicy eliminacji wchodzili za darmo, jej koleżanka zadecydowała, że „Halinka na konkurs”.

Zaśpiewała „Mister wonderful” z repertuaru L. Jakubczak, kwalifikując się do następnego etapu i otrzymując propozycję wspólnych koncertów z „Czerwono-Czarnymi”, z czego skorzystała. Dotarła do finału Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie zaśpiewała „I’m sorry“ Brendy Lee. Znalazła się w Złotej Dziesiątce Laureatów obok K. Sobczyk, Z. Sośnickiej, M. Wróblewskiej, M. Kubasińskiej, T. Nalepy.

W maju 1964 rozpoczęła występy w Klubie Stoczni Gdańskiej STER z zespołem „Tony” Ryszarda Poznakowskiego. Z tego okresu pochodzi wzmianka prasowa w tygodniku „Świat”, gdzie uznany krytyk muzyczny Jerzy Waldorff przewidywał jej wielką karierę piosenkarską, nazywając ją „drugą Demarczyk”…

Na przełomie 1965/66 wróciła do rodzinnego Poznania, wchodząc w skład grupy „Tarpany”. 6-go czerwca 1966 dokonała pierwszego nagrania radiowego – pios. „Cień i ty” (muzyka i słowa Klaudiusz Maga). Wraz z zespołem zakwalifikowała się do finału Wiosennego Festiwalu Muzyku Nastolatków; udział w finale nie doszedł jednak do skutku ze względu na zaplanowane wcześniej występy w NRD. W rok później piosenka „Siała baba mak” zdobyła I miejsce w TV Giełdzie Piosenki. Nie była to jednak solowa piosenka Haliny; śpiewała w niej (wspólnie z H. Zytkowiak) chórki dla innego wokalisty „Tarpanów”-E. Hulewicza.

Rok 1968 to współpraca z zorganizowaną przez poetę E.Brylla i kompozytora M.Sarta grupą „Drumlersi”, w której Halina występowała pod pseudonimem SONIA SULIN. W tym roku po raz pierwszy wystąpiła na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu-pios.”Za nasz spokojny dom”; nagrała piosenki do filmu „Przygoda z piosenką” („Osiołkowi w żłóbek dano” i w duecie z B. Łazuką „Wiosną mi bądź”) użyczając swego głosu aktorce Poli Raksie; Wspólnie z M. Napieralskim skomponowała piosenkę „Lękam się, że ty odejdziesz”, którą włączyła do swego repertuaru K. Sobczyk; dokonała kolejnych nagrań radiowych: „Co ma piernik do wiatraka”, „Wymyśliłam nas” i „Cwaniara” (ta ostatnia piosenka stała się dość popularna). Zespół nawiązywał do tradycji polskiej muzyki ludowej, tzw.folkloru miejskiego, co nie bardzo pokrywało się z muzycznymi zainteresowaniami jego członków, pragnących grać rhytm and bluesa, albo soul… Doprowadziło to do rozwiązania działalności grupy pod koniec roku.

Wiosną 1969r. Halina związała swe artystyczne losy z nowo powstałą grupą ABC Andrzeja Nebeskiego.Publiczny debiut zespołu odbył się przed kamerami telewizyjnymi TEM-u; Telewizyjnego Ekranu Młodych, 11-go lutego. W audycji zaprezentowano pierwsze utwory i ogłoszono plebiscyt na nazwę zespołu. ( Początkowo miał się nazywać „Grupa O!” od entuzjastycznego okrzyku O!-to grają właśnie oni). Publiczność, zasugerowana chyba jedną z przedstawionych piosenek-„Moje ABC”-zadecydowała, że grupa tak się właśnie nazwała Grupa ABC. Już pierwsze nagranie Haliny z „ABC”-„Napisz proszę”-stało się wielkim przebojem i… muzyczną wizytówką audycji w „Studiu Rytm”.
– Na Festiwalu w Opolu: w Koncercie Premier –„Czekam tu” zdobyło Nagrodę Polskiego Radia , a w Koncercie Jubileuszowym, prezentującym przeboje dawnych lat, zaśpiewali „Wesoły pociąg” i „Nie bądź taki szybki Bill”,
– na II Festiwalu Zespołów Młodzieżowych o Złotą Kotwicę Sopockiego Lata 69 zdobyli III nagrodę i Brązową Kotwicę,
– lansowali przebój za przebojem; „Droga do gwiazd”, „Zabiorę cię ze sobą”, „Oj, czekam ja czekam”, „Za dużo chcesz”, „Prezent od wiosny”,
– Halina kontynuowała swą działalność kompozytorską; napisała muzykę do „Za mną nie oglądaj się”. Piosenka zajęła drugie miejsce w plebiscycie na Piosenkę Roku 1969.

 

https://fundacjaiskierka.pl/podopieczni/karol-wilk-z-ksiazenic/

 

 

 Po koncercie była okazja wesprzeć Karola Wilka z Książenic

Karol Wilk jest siedmiolatkiem mieszkającym wraz z rodzicami w Książenicach  (woj. śląskie), u którego wykryto nowotwór złośliwy głowy – glejaka wielopostaciowego  IV kategorii. Choroba objawiła się nagle pod koniec lutego 2019r. – zaburzenia widzenia i potężny ból głowy. Karol trafił na SOR do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie pilnie wykonane zostały badania. Po pełnym niepokoju oczekiwaniu diagnoza – ogromny guz lewego płata skroniowego mózgu zagrażający życiu Karola. Już po 2 dniach przeszedł operację. Pierwszy etap walki  Karola zakończył się sukcesem – co prawda nie udało się usunąć guza całkowicie ale operacja zakończyła się tylko z niewielkimi  powikłaniami pooperacyjnymi.
Po operacji Karol został przekazany na Odział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii. Przeszedł pierwszy cykl chemioterapii i obecnie nabiera sił na kolejne etapy długotrwałego leczenia. Niestety podczas leczenia większość czasu będzie spędzał w szpitalu a sam proces leczenia –chemioterapia i radioterapia obciążony jest wieloma skutkami ubocznymi.
Karol jest wesołym, pogodnym, energicznym chłopcem, uwielbia spędzać czas ze swoimi rówieśnikami. Sporo radości sprawiała mu gra na pianinie, której uczy się od dwóch lat. Uwielbia wycieczki rowerowe. Jest wielkim fanem klocków lego, z zapałem składa różne pojazdy i maszyny.
Uczęszcza do I klasy, ale ze względu na długotrwałe leczenie musi przejść na system nauczania indywidualnego. Trudno mu zaakceptować fakt, że nie będzie miał kontaktu ze swoimi rówieśnikami.
Apelujemy do Państwa o wsparcie dla Karola i jego rodziny, zdobyte środki pomogą zapewnić najlepszą opiekę i rehabilitację. Każda pomoc ma ogromne znaczenie dlatego zachęcamy do dokonywania wpłat na indywidualny numer subkonta chłopca oraz przekazywanie 1% podatku w okresie rozliczeniowym. Wspólnie mogą Państwo pomóc rodzinie przejść przez ten trudny dla nich etap w życiu. W imieniu rodziców serdecznie dziękujemy.

*Apel powstał w oparciu o informacje z dnia 22.03.2019r.

Fundacja ISKIERKA
Warszawa 02-047, Adama Pługa 1/2

ING Bank Śląski nr konta:
67 1050 0099 6781 1000 1000 0837

Wpłaty zagraniczne dla każdej waluty:
PL
67 1050 0099 6781 1000 1000 0837
BIC (SWIFT): INGBPLPW

1%  KRS 0000248546
cel szczegółowy: „Karol Wilk”

https://fundacjaiskierka.pl/podopieczni/karol-wilk-z-ksiazenic/