Ruszyły kolejne działania w ramach szkolnego Koła Wolontariatu, działającego w ramach programu „Wolontariat Wzmacnia”, realizowanego przez Stowarzyszenie Redukowania Bierności i Stowarzyszenie Luxtorpeda.

Po podpisaniu przez Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce-Leszczynach Beatę Zich porozumienia z gminnymi stowarzyszeniami, uczniowie szkoły nie musieli długo czekac na realizację wolonatriackich inicjatyw. Uczestnicy projektu z Zespołu Szkół Specjalnych wzięli udział w „Dniu Wszystkich Kolorów Świata” oraz wykonali karmniki dla ptaków, które zostaną powieszone na terenie dzielnicy. Podobne porozumienia zostały także podpisane ze szkołami podstawowymi w Palowicach, Stanowicach oraz SP 3 w Leszczynach.

 

„Młodzi wolontariusze zaangażowali się w ogólnopolską akcję „Wszystkie Kolory Świata” organizowaną przez UNICEF Polska. W ramach akcji przygotowali szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie” – wyjaśnia opiekunka szkolnego Koła Wolontariatu Wanda Kurpanik. Inicjatywa UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych, ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. Wolontariusze własnoręcznie zaprojektowali i z pomocą rodziców oraz nauczycieli uszyli szmaciane laleczki, którym nadano również różne imiona. Efekty swojej pracy wolontariusze zaprezentowali 7 lutego, podczas „Balu Wszystkich Kolorów Świata”, zorganizowanego w szkole. Każdą laleczkę można było „zaadoptować” i jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. „Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Razem uszyliśmy 10 lalek, a już 6 z nich ma swojego „rodzica”. Pozostałe czekają jeszcze na „nowy dom” – dodaje W. Kurpanik.

 

Innym działaniem uczestników projektu były własnoręczne wykonanie karmników dla ptaków. Wolontariusze działający w Zespole Szkół Specjalnych stworzyli ptasią stołówkę, angażując do wspólnej pracy także najmłodszych uczniów szkoły. Samodzielnie montowali, przybijali i malowali domki dla skrzydlatych przyjaciół, a zbudowane karmniki zaopatrzyli w odpowiednią karmę, co pomoże ptakom przetrwać zimę, a jednocześnie umożliwi dzieciom ich ciekawą obserwację.

 

„Podjęte działania wskazują na doskonałe połączenie aktywności i chęci pomagania przez młodych uczniów placówki. Udowadniają także, jak przyjemnie i łatwo zrobić coś dla innych osób czy zwierząt, znajdujących się w potrzebie. To doskonały dowód na potwierdzenie naszej diagnozy, dotyczącej potrzeby zwiększenia roli wolontariatu wśród najmłodszych mieszkańców naszej gminy” – argumentuje Marcin Stempniak, animator Koła Wolontariatu, działającego w ramach programu „Wolontariat Wzmacnia”. „Młodzi wolontariusze już niebawem otrzymają dodatkowe środki finansowe na zrealizowanie dwóch mini projektów społecznych, skierowanych do mieszkańców dzielnicy i gminy. Chcemy już od najmłodszych lat nauczyć dzieci i młodzież podstawowych wartości i postaw. Na ich naukę czasami w szkole brakuje czasu, a są niezmiernie ważne w codziennym życiu, szczególnie w tzw. aktywności społecznej” – dodaje M. Stempniak.

Info: czerwionka-leszczyny.pl