Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczono honorowe wyróżnienia – statuetki Karolinki. Co roku, nagroda ta, jest przyznawana za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

„Czerwionkę-Leszczyny zamieszkuje 41 tysięcy mieszkańców: ludzi pracowitych, kultywujących śląskie tradycje, którzy swoją działalnością w wyjątkowy sposób kształtują tę gminę. Spośród nich, co roku, pragniemy uhonorować nagrodą Karolinka tych, którzy w wyjątkowy sposób zapisują się na kartach historii naszej małej ojczyzny. Nie jest to nagroda władzy samorządowej – to wyróżnienie będące wyrazem wdzięczności wszystkich mieszkańców, poprzez które doceniamy daną osobę za rolę lidera czy społecznika. Do tej pory nagrodę Karolinka otrzymało 150 osób. To zaledwie niewielka część mieszkańców naszej gminy, która na nią zasługuje – mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. – Niech przyznawane co roku Karolinki będą przykładem na to, że społeczność Czerwionki-Leszczyn w ten symboliczny sposób chce podziękować wszystkim tym, którzy o gminę dbają, reprezentują ją, pracują dla niej i chcą dla niej żyć. Bardzo Wam za to, Drodzy Laureaci, dziękuję” – podkreślił burmistrz.

„Przez dłuższy czas Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach zastanawiała się, w jaki sposób uhonorować tych mieszkańców gminy, którzy w wyjątkowy sposób działają na rzecz rozwoju i promocji Czerwionki-Leszczyn. 21 listopada 1997 roku zdecydowała się podjąć uchwałę o wyróżnieniu tych osób i instytucji rozsławiających naszą małą ojczyznę. Od tego samego roku, nieprzerwanie przyznawane są statuetki Karolinki” – mówił Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, przedstawiając początki przyznawania nagrody.

9 grudnia Kapituła nagrody Karolinka w składzie: Przewodniczący – Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski oraz Członkowie Kapituły – Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Andrzej Raudner, Sekretarz Gminy i Miasta Justyna Domżoł, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Bogdan Knopik, Leszek Salamon i Józef Szczekała rozpatrywała 30 wniosków: 24 wnioski, które wpłynęły w latach poprzednich oraz 6 wniosków, które wpłynęły w roku 2019. Wyłoniono sześcioro laureatów.

Decyzją Kapituły honorowe wyróżnienia otrzymali:

– Krystyna Sosna
– Felicja Swoboda
– Marian Faberski
– Jerzy Krzyżowski
– Waldemar Mitura
– Zakład Odsalania „Dębieńsko”.

Laureaci odebrali z rąk członków Kapituły statuetkę, pamiątkowy dyplom oraz gratulacje i słowa uznania za swoją pracę na rzecz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

“Końcówka roku sprzyja zawsze dokonywaniu podsumowań i bilansów. Jako laureaci tej szczególnej nagrody, możemy dziś czuć się spełnieni, bo nie zmarnowaliśmy swojego życia, ale zawsze staraliśmy się zrobić w nim coś ważnego dla drugiego człowieka. Jestem bardzo wzruszony i wdzięczny Kapitule” – powiedział w imieniu laureatów Waldemar Mitura.

Na zakończenie uroczystości wystąpił Kabaret Rak. O oprawę artystyczną wręczenia Karolinek zadbała także Orkiestra Miejska „Dębieńsko” wraz z Formacją Taneczną ZYGZAK.

Statuetka Karolinka przedstawia stylizowaną postać młodej dziewczyny w stroju śląskim, która ustawiona jest na bryle podstawy w kolorze czarnym, symbolizującym węgiel. Na podstawie umieszczony został herb Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Statuetka wykonana jest z ceramiki, według projektu artysty plastyka Bogdana Szymury.

W uroczystości wręczenia Karolinek uczestniczyli także: Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Skarbnik Gminy i Miasta Zbigniew Wojtyło, radni miejscy i powiatowi, księża parafii z terenu Czerwionki-Leszczyn, naczelnicy wydziałów Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, przedstawiciele instytucji i jednostek powiatu rybnickiego, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele zakładów pracy, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, sołtysi, przewodniczący rad dzielnic i osiedli, laureaci poprzednich edycji nagrody oraz zaproszeni goście.

Info: czerwionka-leszczyny.pl