W związku z częstymi wstrząsami odnotowywanymi na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w Urzędzie Gminy i Miasta odbyło się spotkanie dotyczące zainstalowania aparatury do rejestrowania zjawisk sejsmicznych.

W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik, Naczelnik Wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska Adrian Strzelczyk, a także profesor Górnośląskiego Instytutu Górnictwa dr hab. inż. Grzegorz Mutke.

Już w październiku ubiegłego roku odpowiednia aparatura do rejestracji zjawisk sejsmicznych została zainstalowana przez GIG w pomieszczeniach budynku przy Alei Św. Barbary 6. Testy dotyczące lokalizacji sprzętu pomiarowego wypadły pozytywnie, dlatego decyzją Burmistrza Gmina i Miasto przygotowuje się do zawarcia porozumienia z GIG-iem dotyczącego bezpłatnej instalacji aparatury sejsmograficznej oraz innych niezbędnych urządzeń związanych z rejestracją wstrząsów.

„Ponieważ na obszarze Czerwionki-Leszczyn coraz częściej dochodzi do wstrząsów, które są następstwami działań kopalni, zależało nam na zainstalowaniu aparatury, dzięki której będziemy mogli pomagać naszym mieszkańcom w zgromadzeniu odpowiednich danych” – zaznaczył Burmistrz W. Janiszewski.

„Za pośrednictwem tej aparatury, chcemy mieć możliwość weryfikacji danych otrzymywanych z kopalń. Mieszkańcy skarżą się na przegraną pozycję w sporach z górnictwem. Jak podkreślają, bazowanie na danych udostępnianych przez kopanie jest często niewystarczające. Będziemy więc mogli sięgać po eksperckie dane porównawcze” – dodaje Pełnomocnik G. Wolnik.

Umowa obowiązywać będzie od 1 marca br. GIG będzie także przekazywał raz na kwartał na ręce pracowników UGiM zebrane dane na temat wszystkich zarejestrowanych drgań a także komentarz ekspertów dotyczący skali wystąpienia zjawisk.

info: czerwionka-leszczyny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here