Informujemy, że trosce o zdrowie Mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski dokłada wszelkich starań, interweniuje i powiadamia odpowiednie służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, w celu skontrolowania przeprowadzanego przez JSW KOKS SA procesu likwidacji Koksowni „Dębieńsko”.

W trybie pilnym Burmistrz zwrócił się także do właściciela koksowi z żądaniem, aby proces likwidacji zakładu przebiegał w zgodzie z normami środowiskowymi bez ewentualnych zagrożeń dla zdrowia Mieszkańców.

Jakość powietrza na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny można sprawdzać klikając w link:

Jakość Powietrza

Info: czerwionka-leszczyny.pl

Tam też czytamy:

Wysokie stężenia benzenu na stacji jakości powietrza w Czerwionce Leszczynach

24 sierpnia 2018 r.
 

W dniu 23.08.2018 roku na stacji jakości powietrza w Czerwionce-Leszczynach w godzinach 20-21.00 wystąpiły bardzo wysokie stężenia jednogodzinne benzenu, dochodzące do 262 µg/m3. Na pozostałych stacjach stężenia jednogodzinne benzenu wynosiły od 0,3 do 1,2 µg/m3. O godzinie 22.00 stężenie benzenu spadło do poziomu 13 µg/m3, a w kolejnych godzinach było już na poziomie poniżej 3 µg/m3.

W godzinach nocnych i porannych w dniu dzisiejszym tj. 24.08.2018 roku stężenie benzenu na stacji w Czerwionce-Leszczynach było na poziomie od 1,9 do 0,5 µg/m3.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach podjął działania w kierunku ustalenia przyczyn wystąpienia tak wysokich stężeń benzenu.

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Andrzej Szczygieł
Informację zamieścił: Agnieszka Zasadzień