Dowolna pomoc jest dobra, ważna, wartościowa. Każdy gest, nawet najdrobniejszy zmienia świat, czyjś świat.

Większość z nas ma zakodowane w głowie, że trzeba pomagać innym ludziom. W zdrowych relacjach takie postępowanie niesie korzyści dla obu stron. Jedni są szczęśliwi, ponieważ otrzymali pomoc, a drudzy czują się lepiej, ponieważ sprawili komuś radość.

Nie jedna osoba była królem życia i nagle wszystko się odmienia – np. za sprawą choroby nowotworowej. Dlatego takim osobom trzeba pomagać, bo nigdy nie wiadomo jak potoczy się nasze życie i czy też w przyszłości nie będziemy potrzebowali pomocnej dłoni.

Pomagać można na różne sposoby, także za pomocą tańca. Bo taniec wyzwala ogromną energię drzemiącą w każdym człowieku – niezależnie od jego kondycji, emocji czy statusu. Po za tym poprawia on samopoczucie, jakość życia  i zwyczajnie pomaga utrzymać się w dobrej formie, nawet w trakcie choroby.

Z tym przesłaniem miłośnicy tańca mieli okazję popląsać w rytm latynoskiej muzyki i wesprzeć osoby, które dotknęła choroba nowotworowa piersi.

Szczytny cel, ale i dobra zabawa. Taki był I Charytatywny Taneczny Maraton Salsation Zumby w Czerwionce-Leszczynach.

Wydarzenie taneczne odbyło się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 3, w dniu 19 października 2019 roku. Maraton taneczny rozpoczął się o godz. 14:00 i trwał bite cztery godziny.

Charytatywne spotkanie miało na celu edukować i uświadamiać na temat nowotworu, a także zachęcać do badań i aktywności fizycznej.

Pozyskane środki finansowe od uczestników wydarzenia zostały przeznaczone na stworzenie Mobilnego Centrum Pomocy Kobiecie z Rakiem Piersi. Działalność ta polegała by na bezpośredniej pomocy wolontariuszy oraz osób wykwalifikowanych w miejscu zamieszkania kobiety chorej, realizowanej poprzez: wsparcie kobiet w trakcie choroby nowotworowej jak i po chorobie oraz promocje i zachęcenie do aktywności fizycznej i integracji społecznej, która jest niezbędna w tym trudnym okresie. Ponadto promocję zdrowego odżywiania, zwiększenie udziału kobiet chorych w życiu społecznym, a także wspieranie form współpracy między osobami zdrowymi.

Na Charytatywnym Maratonie Tanecznym – rytm na najwyższym poziomie nadali instruktorzy pochodzący z całej Polski. To dziewięć niesamowitych osobowości, których pasją jest taniec: Paweł Milhausen – Bydgoszcz, Julia Kopystecka – Poznań, Dariusz Kras – Katowice, Sonia Zwoleńska – Jasło, Grzegorz Płóciennik – Wrocław, Dorota Steblok – Rybnik,  Jagoda Rudnik – Knurów, Joanna Dudkiewicz – Racibórz, Marzena Szymańska – Palowice.

Organizatorem bardzo pięknej akcji była Fundacja Oko w Oko z Rakiem z Katowic. Od pewnego czasu w jej szeregu działa wolontariuszka Urszula Lawnik, mieszkanka Leszczyn.

Urszula Lawnik dwukrotnie zmagała się z rakiem i przeszła leczenie onkologiczne. Za pierwszym razem chorobę pokonała w 2004 roku, natomiast nawrót choroby nastąpił w lipcu 2018 roku czyli po kilkunastu latach remisji. Pani Urszula mimo problemów zdrowotnych jest pozytywnie nastawiona do ludzi i świata, zawsze uśmiechnięta,  jest też wielką wojowniczką w dobrym tego słowa znaczeniu. Pragnąc powrócić do normalnego życia po leczeniu onkologicznym zainteresowała się dawno temu Zumbą. Jest naprawdę wielką miłośniczką tańca, za muzyką zumbową przemierzyła wzdłuż i wszerz kraj. Gdyż Zumba stała się dla niej uzależnieniem, lekiem na każde zło i na poprawę samopoczucia. Na dodatek Zumba stała się źródłem radości i zupełnie nowych, pozytywnych emocji oraz poznania wielu życzliwych ludzi, z którymi do dziś utrzymuje kontakt.

I to dzięki jej operatywności i uporowi został zorganizowany I Charytatywny Maraton Taneczny Salsation i Zumby w Szkole Podstawowej Nr 3 w Leszczynach, w której przez 30 lat pracowała na stanowisku sekretarz szkoły, aż do momentu pójścia na zasłużoną emeryturę.

W gronie głównych organizatorów był również Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego w Czerwionce-Leszczynach

Organizatorzy zaprosili wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, kondycji i umiejętności tanecznych, którzy chcieli spalić trochę kalorii, zobaczyć na czym polega Salsation i Zumba, a przede wszystkim  solidaryzować się z osobami  chorymi na raka piersi.

W programie zaplanowano także rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Bowiem co godzinę jedna osoba w Polsce, dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Z tej przyczyny istotne jest, aby w bazie dawców szpiku zarejestrowała się jak największa ilość osób. Na potencjalnych Dawców czekała grupa fantastycznych dziewczyn, wolontariuszek fundacji Fundacja DKMS.

Pierwszy Maraton Leszczyński okazał się cztero godzinną świetną zabawą, z pełną mocą energii i endorfin oraz ze wspaniałą atmosferą i idealną organizacją.

Relacja: Agnieszka Łyko