Wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach odbył wernisaż wystawy prac Grupy Plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prowadzonej przez malarza Czesława Fojcika.

Swoje talenty zaprezentowali autorzy prac: Rudolf Jonderko, Jerzy Kmita, Brygida Kurpanik, Urszula Duraj, Stefania Buchcik, Danuta Ignacy, Halina Kania, Bożena Natanek, Małgorzata Nowak, Danuta Karmańska, Irena Machulec i Krystyna Mich.

W wydarzeniu uczestniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, koordynator UTW Krystian Wyleżoł, Przewodnicząca Rady Słuchaczy UTW Józefa Szubert, proboszcz parafii w Stanowicach ks. Dariusz Gembala.

Grupa Plastyczna UTW działa już od pięciu lat i brała udział w dwóch plenerach malarskich zorganizowanych przez MOK pn. „Odkrywamy piękno Czerwionki-Leszczyn”.

Burmistrz Gminy i Miasta przypomniał początki kształtowania się UTW na terenie Czerwionki-Leszczyn „Dziś możemy podsumować, czym jest nasz Uniwersytet. Ta organizacja ma skupiać, integrować seniorów, rozwijać ich rozliczne zainteresowania. Malarstwo jest jedną z wielu dyscyplin, którą nasi słuchacze z wielką pasją się zajmują. Pan Czesław Fojcik wydobył ze swoich studentów talenty i umiejętności, które możemy dziś podziwiać. Pragnę złożyć wielkie gratulacje na ręce opiekuna grupy i wszystkich uczestników zajęć” – powiedział burmistrz.

„Bardzo się cieszę, że zechcieliście się podzielić swoim artystycznym darem widzenia świata. Rozwijajcie dalej swoje talenty pod skrzydłami Uniwersytetu Trzeciego Wieku – zwrócił się do autorów prac Wicestarosta Marek Profaska.

Słów uznania nie krył również Krystian Wyleżoł, koordynator UTW: „Zakładając Grupę Plastyczną nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jakie talenty drzemią w naszych mieszkańcach. Ciesze się, że swoimi zajęciami upiększacie nasz Uniwersytet, wzbogacacie go i za to Wam serdecznie dziękuję”.

Czesław Fojcik niezwykle wzruszony dziękował swojej grupie: „Na początku zwracałem się do Państwa: „moi uczniowie”, teraz już nie traktuję Was jak uczniów, ale jak przyjaciół”.

Nie zabrakło słów podziękowania od członków grupy złożonych na ręce opiekuna – Czesława Fojcika: „To pan Czesław w nas uwierzył, wspierał, dopingował do pracy. Malarstwo dla nas wielka frajda, odskocznia od rzeczywistości, od problemów dnia codziennego, pasja i radość”.

Wystawę można podziwiać w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Wolności 2.

Czesław Fojcik – mieszkaniec Czerwionki. Jego zamiłowaniem jest malarstwo sztalugowe. A decydujący temat sztuki stanowi dla niego Śląsk i przemysł górniczy. Autor jest emerytowanym górnikiem, malarstwo fascynuje go od najmłodszych lat. Obecnie należy do Stowarzyszenia Malarzy Nieprofesjonalnych „Barwy Śląska” w Rudzie Śląskiej. Jak sam podkreśla, interesuje go utrwalanie na płótnie urokliwych zakątków Śląska, w szczególności tych, w jakie obfituje Czerwionka-Leszczyny. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach kolekcjonerów w Polsce i zagranicą. Przy okazji organizowanych wystaw artysta szczególną wagę przywiązuje do podkreślania swoich korzeni związanych z Czerwionką. Czesław Fojcik jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach ogólnopolskich. Za serię portretów „Sztygar”, „Śleper” i „Przodowy” zdobył główną nagrodę na XVII Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha. Został wyróżniony statuetką „Karolinka” za wybitne zasługi w rozsławianiu i rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz „Medalem 50-lecia”, z okazji rocznicy nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom.

Info: czerwionka-leszczyny.pl