Czerwionka-LeszczynyInformacje

Czerwionka-Leszczyny: Festiwal Organizacji Pozarządowych

Festiwal Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach jest wydarzeniem, którego głównym celem jest promocja stowarzyszeń, fundacji i grup nieformalnych, działających na terenie gminy.

W tym roku wydarzenie jest organizowane przez GaSzo, i KS “DECOR” Bełk, przy współpracy z Urzędem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Udział w przedsięwzięciu, w przystępny sposób, pozwala na przedstawienie działalności organizacji pozarządowych mieszkańcom gminy oraz poznanie nowych osób ze środowiska NGO’s. FOP daje możliwość organizacjom do zacieśnienia relacji oraz integracji międzysektorowej (NGO’s, JST i Biznes), jak również wymiany doświadczeń.

Festiwal Organizacji Pozarządowych odbędzie się 15 września w godzinach od 15.00 do 19.00 na placu rekreacyjnym przy ul. Szkolnej w Czerwionce-Leszczynach (teren Zabytkowego Osiedla Patronackiego kopalni “Dębieńsko”). Podczas festiwalu będzie można zobaczyć, czym na co dzień zajmują się organizacje III sektora, działające na terenie gminy. W trakcie festiwalu nie zabraknie także innych atrakcji, takich jak gastronomia, animacje i dmuchańce dla najmłodszych uczestników.

Stowarzyszenia, fundacje oraz grupy nieformalne, które zaprezentują się podczas wydarzenia:

Stowarzyszenie Luxtorpeda
Organizacja nieprzerwanie działa od 2012 roku. Głównym celem Luxtorpedy jest promocja aktywnego i zdrowego trybu życia. Imprezy sportowe, takie jak: „Bieg po moczkę i makówki”, rodzinny festiwal biegowy „Grill+Run=Fun”, na stałe wpisały się do kalendarza imprez sportowych gminy. Na wydarzeniu będziecie mogli dowiedzieć się o grze w speedballa oraz zmierzyć się z Twisterem.

Stowarzyszenie Redukowania Bierności
Organizacja stawia na innowacyjne działania społeczne, skierowane do młodych ludzi. Na przestrzeni 4 ostatnich lat zrealizowali takie projekty, jak: Ligę Gier Edukacyjnych, „Na oKOŁO”. W 2018 roku członkowie SRB oraz Luxtorpeda rozpoczyna realizację projektu pn.”Wolontariat wzmacnia”, który będą promować na Festiwalu m.in. poprzez organizację konkursu nt. wolontariatu!

Towarzystwo Pomocy im. Św. Alberta – Koło Rybnickie
To niezależna katolicka organizacja non profit, niosąca pomoc bezdomnym i ubogim w duchu patrona św. Brata Alberta. Jej działania obejmują obszar pomocy społecznej. Towarzystwo prowadzi Schronisko dla bezdomnych mężczyzn w Przegędzy. Na stoisku organizacji będzie można zobaczyć oraz zakupić ikony i prace podopiecznych. Całość dochodu przeznaczona będzie na rozwój pracowni artystycznej Brata Alberta.

Ochotnicza Straż Pożarna w Leszczynach
Jednostka OSP w Leszczynach rozpoczęła swoją działalność ponad 100 lat temu, dokładnie w 1909 roku. W okresie swej działalność, pomimo zawirowań historycznych, strażacy odnieśli wiele sukcesów, które przyczyniły się do rozwoju jednostki. W latach 1970-2015 do OSP trafiło ponad 60 pucharów. Obecnie jednostka liczy blisko 34 członków czynnych oraz 18 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Strażacy przygotowali kilka atrakcji – do głównej należy pokaz sprzętu gaśniczego i załogi!

Stowarzyszenie Guardians Team
Misją organizacji jest rozwój i popularyzacja samoobrony, boksu oraz kick-boxingu. Stowarzyszenie bierze udział w imprezach sportowych organizowanych na obszarze kraju i poza nim. Dla członków stowarzyszenia organizowane są treningi, mające rozwijać sprawność fizyczną wraz z poprawą funkcji zdrowotnych. W bieżącym roku Stowarzyszenie realizuje projekt “Zmień styl życia – sporty walki dla wszystkich”, w ramach którego co tydzień odbywają się darmowe zajęcia. Na Festiwalu Stowarzyszenie zaprezentuje pokaz samoobrony. Z pewnością nie możecie tego przegapić!

Stowarzyszenie Motocyklowe Klub ENDURO Czerwionka
Klub powstał stosunkowo niedawno. To młoda organizacja propagująca sport motorowerowy u młodych ludzi. Festiwal uświetni pokaz zawodników, motorów typu enduro.

Stowarzyszenie Kendżi
Gdyby można było określić jednym słowem działalność organizacji „Kendżi”, byłaby to hipoterapia. Nie można się jednak do tego ograniczać, ponieważ stowarzyszenie działa na wielu płaszczyznach. Do misji, oprócz pomocy dzieciom niepełnosprawnym i dotkniętym chorobą z różnego rodzaju zaburzeniami i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, należy m.in. troska o: integrację społeczności lokalnej, zdrowy tryb życia i ekologię.

Stowarzyszenie Artystyczno-Muzyczne z siedzibą w Czerwionce-Leszczynach
Stowarzyszenie Artystyczno-Muzyczne z siedzibą w Czerwionce-Leszczynach realizuje muzyczne pasje w sposób kreatywny i efektywny. Przynależność do placówki to nie tylko nauka gry na instrumentach, śpiewu czy samej teorii. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniowie mają styczność z żywą muzyką oraz możliwością jej samodzielnego wykonywania. Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Czerwionce-Leszczynach, uczniowie mają możliwość korzystania z różnych form aktywności muzycznej oraz udziału w przeglądach, festiwalach, konkursach i licznych koncertach okolicznościowych. Animacje wokalne oraz warsztat muzyczny pod chmurką usłyszycie już na Festiwalu!

Stowarzyszenie Boksery Niczyje
Członkowie, którzy tworzą tę organizację są wolontariuszami niosącymi pomoc psom rasy bokser. Stowarzyszenie współpracuje ze schroniskami, przytuliskami, przechowalniami, innymi stowarzyszeniami oraz osobami prywatnymi. Siedziba organizacji znajduje się w Stanowicach. Wszystkich miłośników zwierząt i nie tylko zapraszamy na pokaz oraz zajęcia z pupilami organizacji.

Korpus Artylerii Najemnej
Stowarzyszenie aktywnie działa na rzecz dziedzictwa kulturowego Polski. Działania mają na celu przypomnieć historię RP oraz Europy z czasów XVI i XVII wieku, tradycji puszkarskiej. Korpus odtwarza i propaguje europejską tradycję bitew z udziałem artylerii. Grupa tych pozytywnie zakręconych miłośników historii, zajmuje się również rekonstrukcją szesnasto- i siedemnastowiecznej kultury materialnej.

Stowarzyszenie Pomocy Feniks
Głównym celem organizacji jest niesienie pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej, w tym pomocy rodzinom i osobom, które zmagają się z różnymi problemami. Członkowie stowarzyszenia działają na rzecz integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz na rzecz mniejszości narodowej i etnicznej oraz języka regionalnego. W tym roku odbyła się 3 edycja projektu ” Po Noszymu, czyli po ślonsku, w ramach którego zostanie wydana książka kucharska z autorskimi przepisami mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny”. Na Festiwalu przeprowadzą dla Was warsztaty rękodzielnicze.

KS DECOR Bełk
Historia Klubu jest bardzo bogata. Wszystko zaczęło się 1929 roku kiedy zawodnicy trenowali i grali na boisku piłkarskim, które znajdowało się na prywatnym terenie. Z racji otaczających je dębów, bełkowianie ochrzcili je „Pod Dębami”. Po przerwie, którą wymusiła na mieszkańcach II Wojna Światowa, 15 października 1945 roku ruszyły piłkarskie rozgrywki. Klub przybrał nową nazwę „Błyskawica Bełk”, pod którą występował w rozgrywkach ligowych do początku lat 50-tych. Obecnie Klub Sportowy “DECOR” Bełk jest jednym z prężnie rozwijających się klubów w gminie, który prowadzi szkółkę piłkarską. Podczas festiwalu stowarzyszenie zaprezentuje swoją działalność.

GaSzo
GaSzo jest młodą fundacją, których projekty umożliwiają rozwój oraz aktywizację młodzieży z terenu Gminy Czerwionka-Leszczyny. Członkowie organizacji stawiają na rozwoju społeczności lokalnej i zmianie jej otoczenia na lepsze, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców.. W partnerstwie z Klubem Sportowym KS „Decor” Bełk realizuje projekt „Razem Możemy Więcej – Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach”. Na terenie 4 sołectw gminy realizują pilotażowy projekt Mobilny Klub Kodowania. W nawiązaniu do tego działania, na festiwalu zaprezentują pokaz zajęć z programowania dla dzieci.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Czerwionce-Leszczynach
Organizacja zajmuje się rehabilitacją społeczną i zawodową, psychospołeczną i fizyczną osób niepełnosprawnych, jak również integracją środowisk, w których przebywają osoby niepełnosprawne. Członkowie prowadzą Qlturalny bufet w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach, organizują szkolenia i warsztaty tematyczne. Dodatkową działalnością jednostki jest rękodzieło w wykonaniu opiekunów i podopiecznych organizacji, których prace będziecie mogli podziwiać na Festiwalu!

Europe Direct
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rybnik to przede wszystkim ludzie. Zespół, który nie tylko wie, jakie informacje o zjednoczonej Europie mogą być przydatne dla unijnych obywateli, ale także potrafi swoją wiedzę przekazać w sposób atrakcyjny i interesujący. Unię Europejską tłumaczymy wiele lat – w różnych miejscach, różnym osobom, w różny sposób. Zawsze skutecznie i zawsze z pasją.

Związek Harcerstwa Polskiego
ZHP jest największą, liczącą ponad 100 000 członków, organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży w Polsce. Od prawie stu lat głównym celem działania Związku jest wspieranie wychowania dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój. Aktualnie w naszej gminie działają 3 Gromady Zuchowe, 3 Drużyny Harcerskie, 1 Drużyna Starszoharcerska oraz 1 Krąg Instruktorski.

Filipowe Kilometry
Filip to uśmiechnięty 8 – latek. Jego roześmiana buzia ukrywa jednak problemy, z którymi zmaga się na co dzień. Głównym z nich jest autyzm, który sprawia, że Filipek jest dzieckiem wyjątkowym. Dlatego też, ojciec głównego bohatera wpadł na pomysł – stworzenia akcji, która będzie codziennym wyzwaniem, motywacją do działania i pokonywania siebie. Tak zrodził się pomysł „Filipowych Kilometrów – Walczymy z autyzmem”. Dzięki zaangażowaniu rodziców, w pierwszych dwóch edycjach akcji wzięło udział ponad 4200 uczestników. Od 2 kwietnia br. trwa trzecia edycja akcji “Filipowe Kilometry”. W tym roku inicjatorzy akcji przejechali dla Filipa dookoła Polskę i to w zaledwie 15 dni.

Dinopowieści
Dinopowieści to inicjatywa zrodzona z miłości do książek, czytania, malowania, słuchania. Ale przede wszystkim do wrażliwości i dzieci, bo to one najbardziej inspirują Paulinę – autorkę inicjatywy. Bajki tworzy słuchając historii prawdziwych ludzi, potem przekłada je na świat dinozaurów, maluje ilustracje, następnie czyta je małym i dużym. Dodatkowo Dino promują i tworzą różne inne inicjatywy. Słuchamy historii, które stają się niezwykłymi bajkami. Na Festiwalu Paulina pojawi się wraz z Dinopowieściami i jej zielonym kącikiem dla najmłodszych uczestników wydarzenia.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Niewykluczone, że znajdziesz coś dla siebie i zasilisz grono osób działających na rzecz lokalnej społeczności.

Info: czerwionka-leszczyny.pl