W miniony poniedziałek najmłodsi z Przedszkola nr 10 im. Juliana Tuwima świętowali Dzień Pluszowego Misia.

Z okazji obchodzonego 25 listopada na całym świecie Dnia Pluszowego Misia, każde dziecko z Przedszkola nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach, w miniony poniedziałek, przyniosło do przedszkola swoją ulubioną przytulankę. W przygotowanym programie artystycznym przedszkolaki przekonywały, że posiadając pluszowego misia, każde dziecko zyskuje wyjątkowego przyjaciela i towarzysza zabaw. Najmłodsi recytowali wierszyki, śpiewali piosenki, a także zaprezentowali taniec z pluszowymi misiami.

Dzieci wysłuchały również bajki o Dzielnym Niedźwiadku Szczepanie, którą przeczytały im przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku – Katarzyna Majcherczyk, Anna Picho oraz Małgorzata Grabowska. „Był sobie niedźwiadek. Miał na imię Szczepan i futerko w kolorze mlecznej czekolady. Nie, nie mieszkał jak inne misie w lesie lub na biegunie północnym, lecz w przychodni zdrowia, tam gdzie leczy się ludzi. Bo był to niedźwiadek pluszowy. Ale nie taki zwykły, co to siedzi na półce i można się z nim w każdej chwili pobawić. Szczepan miał bardzo ważne zadanie: rozbawiał dzieci, które przychodziły na wizytę do lekarza, doktora Bajkowskiego. Zwłaszcza te, które bały się zastrzyków. Kiedy taki mały pacjent pojawiał się w gabinecie, miał buźkę w podkówkę, jakby zaraz chciał się rozpłakać. Wtedy niedźwiadek wkraczał do akcji. Z pomocą pielęgniarki Leny ochoczo zeskakiwał z sosnowej półki, na której miał swoje miejsce, i rozpoczynał misiowe przedstawienie” – w taki sposób zaczyna się opowieść o Niedźwiadku Szczepanie, którą maluchy słuchały z zapartym tchem.

Bajka „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana” powstała w ramach kampanii „Zaszczep się wiedzą”, której celem jest obiektywne informowanie o szczepieniach w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną. Kampania ma przekazywać dzieciom wiedzę na temat tego, czym są szczepionki ochronne i dlaczego należy się szczepić, Niedźwiadek Szczepan ma także pomóc im oswoić strach przed pójściem do lekarza i samym szczepieniem. Autorką książki jest dziennikarka Izabela Filc-Redlińska, instytucjonalnymi patronami publikacji są Główny Inspektorat Sanitarny oraz Fundacja Rozwoju Pediatrii. Przedszkole nr 10 otrzymało również dzisiaj certyfikat Przyjaciela Dzielnego Niedźwiadka Szczepana przyznawany za włączenie się w akcję szerzącą wiedzę dotyczącą zapobiegania chorobom zakaźnym oraz promocję szczepień ochronnych. „Dzieci z naszego przedszkola po raz pierwszy miały okazję uczestniczyć w takim spotkaniu, jednak chętnie i starannie przygotowywały się do niego ucząc się wierszyków i piosenek” – podkreśliła Dyrektor Przedszkola nr 10 Gabriela Grochla.

Info: czerwionka-leszczyny.pl