Czerwionka-Leszczyny: Dzień Otwarty Integracji Polsko-Ukraińskiej w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym

0
375

Czerwionka-Leszczyny:

Dzień Otwarty Integracji Polsko-Ukraińskiej w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym

5 maja w godzinach 13:00 – 17:00

    Praca, nauka i zabawa – dla uchodźców i mieszkańców

Tu będzie można znaleźć pracę, uzyskać porady prawne czy pomoc w wypełnianiu wniosków. Mowa o Dniu Otwartej Integracji Polsko – Ukraińskiej, który już 5 maja odbędzie w Centrum Kuturalno – Edukacyjnym w Czerwionce – Leszczynach.
– W naszej gminie jest już kilkaset uchodźców, który uciekli przed okrutną wojną w Ukrainie i znaleźli schronienie u mieszkańców. Tutaj mogą poczuć się bezpiecznie, gdyż mieszkańcy otworzyli swoje domy i serca. Ważne jest jednak, aby po tych pierwszych dniach aklimatyzacji nasi goście zaczęli odnajdywać się w lokalnym środowisku oraz na rynku pracy. Stąd zrodził się pomysł organizacji takiego wydarzenia – tłumaczy Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.
W sali głównej CKE od godz. 13.00 staną stoiska z pracownikami m.in. Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, którzy pomogą wyjaśnić wątpliwości związane z 500+, będą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Narodowego Funduszu Zdrowia czy Ośrodka Pomocy Społecznej. Sprawy legalizacji dalszego pobytu na terenie naszego kraju będzie można skonsultować z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Kłopoty natury prawnej pomoże rozwikłać radca prawny z Okręgowej Izby Radców Prawnych.
– Od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą staramy się pomagać uchodźcom od momentu, kiedy wysiadają na dworcu PKP w Katowicach. Przewozimy do miejsc zakwaterowania, otaczamy opieką dostarczając żywność czy środki pierwszej potrzeby. Na bieżąco przekazujemy również wsparcie finansowe i do gmin trafiło już łącznie ponad 60 mln zł takiego wsparcia na zbiorowe miejsca zakwaterowania oraz dla mieszkańców województwa, którzy indywidualnie zaopiekowali się uchodźcami. Na tym nie kończy się nasza pomoc: wychodzimy w teren, do uchodźców i mieszkańców właśnie poprzez organizację takich wydarzeń – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Niezwykle ważnym aspektem w integracji obywateli Ukrainy w lokalnym środowisku jest praca. Dlatego też podczas Dnia Otwartej Integracji będzie można porozmawiać z przedsiębiorcami z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Od początku włączamy się w działania pomocowe na rzecz obywateli Ukrainy. Uruchomiliśmy Strefę wsparcia, która koordynuje wymianę informacji dotyczących pomocy dla uchodźców, organizowanej przez instytucje współpracujące z KSSE, jak np.: Jednostki Samorządów Terytorialnych, Wojewódzki Urząd Pracy, a strefowymi firmami. W odpowiedzi na potrzeby obu stron aktywowaliśmy Giełdę Pracy i Giełdę Ofert dzięki którym łączymy potencjalnych pracodawców z pracownikami. Mamy nadzieję, że obecna sytuacja pomimo dramatu, naszych sąsiadów, jest w stanie przynieść również pewne korzyści w postaci m.in. poprawy sytuacji demograficznej, która dotyka wiele miast w naszym regionie. Chcemy zapewnić takie warunki długofalowej pomocy, aby obywatele Ukrainy zostali u nas na stałe, by dzielili się pomysłami, żeby dostarczali świeżego spojrzenia – mówi dr Janusz Michałek, prezes KSSE.

Bogatą ofertę edukacyjną zapewni Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, gdyż będą Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej z Rybnika. Pedagodzy będą uczuć dorosłych obywateli Ukrainy języka polskiego, zmierzą ciśnienie tętnicze, saturację, a dla dzieci zorganizują gry i zabawy z robotami, klockami LEGO, zajęcia taneczne, czy malowanie buziek. To nie koniec atrakcji, bowiem będzie także mowa o bezpieczeństwie. Operatorzy numeru alarmowego 112 naszego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pokażą na fantomie, jak udzielić pierwszej pomocy. Dodatkowo gry i zabawy sprawnościowe zapewnia strażacy z OSP Czerwionka oraz OSP Leszczyny.
– Do udziału w Dniu Otwartej Integracji Polsko – Ukraińskiej zapraszamy nie tylko uchodźców i mieszkańców, którzy goszczą u siebie obywateli Ukrainy. Ten dzień jest dla nas wszystkich, dla wszystkich Mieszkańców Czerwionki – Leszczyn – dodaje Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

 

 

⬇️⬇️⬇️