Czerwionka-Leszczyny: Dąb „Konrad” ma szansę zostać Drzewem Roku 2019 !

0
614

Wiekowe dęby, lipy, sosny, grab, kasztanowiec, morwa, bez czarny i grusza to finaliści tegorocznego ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Już w czerwcu te niezwykłe drzewa związane z historią naszego kraju, będące od pokoleń elementem lokalnych ojczyzn wezmą udział w plebiscycie o tytuł Drzewa Roku 2019.

Wśród 16 finalistów jest rosnący przy leszczyńskim „ratuszu” dąb „Konrad” !

„Konrad” 
to dąb szypułkowy, wiek ponad 300 lat, wysokość ok. 26,5 m, obwód 432 cm, pomnik przyrody. Jest jednym z najpiękniejszych okazów tego typu na Ziemi Rybnickiej. Wyróżnia się nie tylko wiekiem ale także rozmiarami i urodą. Zlokalizowany na obrzeżach parku dworskiego, niedaleko od renesansowej willi w stylu włoskim zwanej przez miejscowych „Zomkym”, jest nierozerwalnie związany z historią Leszczyn. Imię „Konrad” nawiązuje do imienia ostatniego właściciela leszczyńskiego majątku Konrada Bartelta, który wybudował „Zomek” i założył wokół niego piękny park z wieloma ciekawymi, nieraz egzotycznymi drzewami, m.in. platanami klonolistnymi i sosnami wejmutkami. „Konrad” opisywany był wielokrotnie w publikacjach przyrodniczych i turystycznych. Jest także elementem ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”.

Rozpoczęła się już przeprowadzana na szeroką skalę renowacja „Zomku” oraz parku dworskiego, co pozwoli na pełniejsze wyeksponowanie „Konrada”, który od lat jest chlubą miejscowości i najbliższych okolic. Został zgłoszony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”.

W ubiegłym roku wśród finalistów znalazł się leszczyński platan klonolistny „Karol”, także zgłoszony przez SPL „Dzwon.

info: Krzysztof Kluczniok