Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 5 w Czerwionce-Leszczynach zgromadzili się miłośnicy literatury z terenu całego powiatu, by uczestniczyć w konkursie czytelniczo-literackim pn. „Czytanie łączy ludzi”.

Konkurs, organizowany w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, został przygotowany przez SP nr 5 oraz WOM Rybnik.

„Bardzo nam miło, że w progach naszej szkoły możemy powitać aż 43 uczniów z 14 szkół. Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, to dla nas dowód, że wciąż nie brakuje miłośników literatury pięknej – mówiła otwierając uroczystość dyrektor SP nr 5 Małgorzata Marciniak. – Od 2001 roku w całym kraju organizowany jest Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, jest to wielkie święto czytelnictwa, w które szkoła niezwykle aktywnie się włącza” – dodała.

W tym roku, w dniach 2-10 czerwca 2018 r. w całej Polsce odbywają się liczne imprezy czytelnicze – spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, bajkowe parady i festyny, konkursy literackie i plastyczne, przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą. Tradycyjnie, wydarzenia zaczynają się od czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima. I tak rozpoczęto zmagania czytelnicze w SP 5. Popularny utwór J. Tuwima czytali organizatorzy, nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście: Stefania Szyp, Przewodnicząca komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, Aleksandra Pietruszewska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach, Mirela Kluczniok, gminny koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Organizatorki spotkania – Małgorzata Pyszny i Bogusława Jankowska zaproponowały testy konkursowe dla klas IV-VI SP oraz VII SP oraz II i III gimnazjum. Konkurs połączono również z prelekcją dla nauczycieli pn. „Lektura i kultura”.

Spotkanie miłośników czytania było również okazją, by pochwalić się talentami recytatorskimi oraz wokalnymi uczniów SP 5. Występy dzieci miały stanowić inspirację do kolejnych czytelniczych przygód.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wczoraj pamiątkowe dyplomy, zaś wręczenie nagród nastąpi podczas jutrzejszej Industriady.Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że spotkanie w SP nr 5, a szczególnie prezentacje różnych tekstów kultury zachęciły gości do sięgnięcia po książki, od tekstów Noblistów poczynając, na wierszach Tuwima kończąc.

Info: czerwionka-leszczyny.pl