Czerwionka/Leszczyny: 90-lecie ROD w Czerwionce

0
458

Czerwionka/Leszczyny:

90-lecie ROD w Czerwionce

9 lipca na terenie Hali Targowej w Czerwionce odbyły się huczne obchody 90-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego z Czerwionki.

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Działka roku 2022.

Wyróżnienia, podziękowania i urodzinowe życzenia miały miejsce na Uroczystej Gali w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym.

Wśród gwiazd zapewniających artystyczną oprawę imprezy, znaleźli się:
Michalina Starosta, Paweł Gołecki i zespół Muzykanty.

materiał: Grzegorz Leszczyński

Uroczyste obchody 90 – lecie ROD „Miczurina” z Czerwionki – Leszczyny
lip 12, 2022
9 lipca 2022 roku Rodzinny Ogród Działkowy „Miczurina” z Czerwionki – Leszczyn” uroczyście świętował jubileusz 90 – lecia.
Pierwsza część tego doniosłego wydarzenia rozpoczęła się w samo południe w Centrum Kulturalno Edukacyjnym w Czerwionce – Leszczynach.
Akademię oficjalnie rozpoczął prezes ROD, Pan Mirosław Czyżycki, witając wszystkich gości oraz działkowców. Następnie wprowadzono na scenę poczty sztandarowe. Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów odśpiewano hymn Polskiego Związku Działkowców – „Zielona Rzeczpospolita”.

Patronat nad Jubileuszem 90- lecia ROD Miczurina objął Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Pan Wiesław Janiszewski.
W uroczystości udział wzięli:
Marek Profaska, Starosta Powiatu Rybnickiego,
Wiesław Janiszewski, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny,
Andrzej Raudner, zastępca Burmistrza Miasta Czerwionka –Leszczyny,
Justyna Domżoł, sekretarz Miasta Czerwionka-Leszczyny,
Mariola Czajkowska, dyrektor MOK w Czerwionce – Leszczynach,
Piotr Łuca, Dyrektor Zarządu Dróg i Służb Komunalnych,
Adam Reniszaka, Komendant Straży Miejskiej w Czerwionce –Leszczynach,
Aleksandra Chudzik, Pełnomocnika ds. Społecznych,
Bernard Strzoda, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce –Leszczynach,
Piotr Hajduk, Prezes ROD „Pod Dębami” w Leszczynach,
Leszek Bucki, członek Krajowej Rady PZD, I wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD,
Lucyna Cyrek, sekretarz Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach.
Gratulacje, podziękowania i wyrazy uznania.
Pan Leszek Bucki, członek Krajowej Rady PZD, I wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach zwrócił się z życzeniami do działkowców oraz do organizatorów tego Święta. Podziękował za aktywną pracę na rzecz ogrodnictwa działkowego. W swoim dalszym wystąpieniu poruszył istotną kwestię otwierania się ogrodów na społeczności lokalne. Mówił również o szerokiej współpracy Związku i ogrodów z samorządami „ ROD to nie tylko działki – to zielone płuca miast, które są bardzo potrzebne społeczeństwu. Dziękuję za to, że dziś tutaj jesteście i wspólnie możemy świętować”.

Prezes zarządu ROD „Miczurina ” w swoim wystąpieniu przedstawił historię ogrodu oraz jego osiągnięcia. W 1932 roku powstała pierwsza część ogrodu. Druga część powstała w 1946 roku i obejmowała 101 działek. Trzecią utworzono w 1948 roku, oferując mieszkańcom 91 działek. Obecnie na powierzchni ponad 16 hektarów znajduje się 294 działek rodzinnych. Teren ten składa się z trzech części – kolonii. Ogród posiada Dom Działkowca, do każdej działki doprowadzona jest energia elektryczna i woda. Pan Mirosław Czyżycki przedstawił także krótką charakterystykę patrona ogrodu.
Podziękował działaczom ogrodowym za ich wieloletnią pracę w zarządach i komisjach ogrodowych, a działkowcom za ich dbałość o działki i ogród.
Do gości zwrócił się Pan Wiesław Janiszewski, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka–Leszczyny. W swoim wystąpieniu podkreślał dobrą wieloletnią współpracę z działkowcami „…ROD Miczurina to bardzo dobry sąsiad Urzędu Gminy. Nasz Urząd Miasta zawsze szanował działkowców i ogrody, tak było, jest i będzie…” Zadeklarował, że dalsza pomoc ze strony miasta będzie kontynuowana. Na koniec życzył wszystkim działkowcom radości i zadowolenia z pracy na działkach połączonego z przyjemnym wypoczynkiem.
Pani Lucyna Cyrek, sekretarz Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach zwróciła się do działkowców z życzeniami z okazji ich święta. Podziękowała za wspólne tworzenie Polskiego Związku Działkowców. Na ręce Prezesa Zarządu przekazała okolicznościowy list i skierowała do Prezesa podziękowanie za jego pracę w zarządzie, za wytrwałość, czas poświęcony działkowcom oraz wspaniałą współpracę w Delegaturze Rejonowej PZD w Rybniku i dbałość o Nasz Związek.
Medale, puchary, wyróżnienia, dyplomy.
Pan Leszek Bucki, członek Krajowej Rady PZD, I wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD w imieniu Pana Eugeniusza Kondrackiego Prezesa PZD, wręczył dyplom okolicznościowy oraz puchar z okazji Jubileuszu 90 – lecia ROD ufundowany przez Krajową Radę PZD w Warszawie.
ROD Miczurina, otrzymał także puchar i dyplom ufundowany przez Pana Józefa Noskiego, Prezesa Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach.
Doniosłym wydarzeniem podczas tej uroczystości było uhonorowanie najbardziej zasłużonych działkowców i działaczy odznaczeniami związkowymi. Działkowcy otrzymali odznaczenia:
– Złotą odznakę ”Zasłużony działkowiec”,
– Srebrną odznakę ”Zasłużony działkowiec”,
– Za zasługi dla ROD.
Znaczącą i wyjątkową chwilą podczas tej akademii była ceremonia wręczenia okolicznościowego „Medalu 60 lecia Praw Miejskich” zasłużonym działaczom ROD Miczurina, przez Pana Wiesława Janiszewskiego, Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka–Leszczyny.
Burmistrz zaprosił wszystkich obecnych do wspólnego świętowania Jubileuszu 90 – lecia ROD oraz 60- lecia Miasta.
Jubileusz był także doskonałą okazja do wyróżnienia działkowców, którzy dbają o swoje działki, bardzo aktywnie udzielają się w pracach na rzecz ogrodu. Prezes zarządu, tym działkowcom wręczył dyplomy i upominki. Goście i działkowcy otrzymali broszury wydane przez PZD. Uroczystość uświetnił występ „ Kapeli z Naszego Miasteczka”
Po części oficjalnej przyszedł czas na biesiadę, która odbyła się w centrum miasta na terenie hali targowej. Na działkowców i tych najmłodszych czekało wiele atrakcji. To był wieczór pełen zabawy, śpiewu i tańców. Ten festyn – wspólna zabawa na długo pozostaną w pamięci działkowców i mieszkańców Czerwionki – Leszczyn.

tekst – Lucyna Cyrek

info: śląski-ozpzd.pl

⬇️⬇️⬇️