Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego Wyspiańskiego. Gościem honorowym, przygotowanego przez Bibliotekę Publiczną i Urząd Gminy i Miasta święta czytelnictwa, była dziennikarka i prezenterka telewizyjna Marta Manowska.

„Narodowe Czytanie jest wyjątkową akcją promującą czytelnictwo. Odbywa się w wielu miastach Polski, dla nas jednak najważniejsze jest to, że także i w Czerwionce-Leszczynach. Od kilku lat spotykamy się, czytając wspólnie teksty ważne dla wszystkich Polaków. – zwrócił się do zgromadzonych Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski otwierając uroczystość. Burmistrz odczytał także list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników Narodowego Czytania:

„(…)W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku(…)”

„Narodowe Czytanie to projekt mający łączyć Polaków przy czytaniu największych dzieł literatury polskiej. Projekt ten został zapoczątkowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2012 roku. Nasza biblioteka co roku również włącza się w to wyjątkowe wydarzenie” – podkreśliła Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska, witając zaproszonych gości, którzy na scenie odczytali fragmenty powieści Żeromskiego: Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorza Wolnika, Wicestarostę Powiatu Rybnickiego Marka Profaskę, Pełnomocnik Burmistrza ds. Społecznych Aleksandrę Chudzik, Sekretarz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Justynę Domżoł, Proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce ks. Antoniego Szczypkę, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariolę Czajkowską, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im Henryka Sienkiewicza w Czerwionce-Leszczynach Małgorzatę Marciniak, Radną Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Janinę Bindę, Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Czuchów Adama Karaszewskiego, rzecznik UGiM Czerwionka-Leszczyny Hannę Piórecką-Nowak, pracownika MOK-u, lokalnego artystę Czesława Żemłę oraz goscia specjalnego – dziennikarkęi prezenterkę telewizyjną, w ostatnich latach prowadzącą program „Rolnik szuka żony” – Martę Manowską.

Marta Manowska niezwykle ciepło i życzliwie przywitała się ze zgromadzonymi w CKE uczestnikami akcji. Wspomniała o swoim szacunku do literatury, a także do śląskiej ziemi. Warto dodać, że ojciec dziennikarki pochodzi z czerwieńskich Familoków. “Cieszę się ogromnie, że mogę spotkać się z Państwem w tym niezwykle ważnym dla mnie miejscu” – dodała.

Małgorzata Pyszny, nauczycielka języka polskiego oraz metodyk nauczania z WOM wprowadziła zebranych w kontekst historyczny i literacki lektury. “Żeromski pracował nad tą powieścią prawie trzy lata. Zmieniał jej kształt. Utwór jest powieścią polityczną, której autor wyraża swe obawy o przyszłość kraju” – mówiła. Nawiązała również do tytułu powieści – „Jest to przedwiośnie państwa polskiego. Polska budzi się po 123 latach niewoli. W jednym z pierwszych fragmentów czytamy: „Był pierwszy dzień przedwiośnia. Właśnie o tej porze roku, młody, osiemnastoletni Cezary Baryka, zobaczył po raz pierwszy Polskę”.

W uroczystości uczestniczyli także Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, zastępca burmistrza Andrzej Raudner, radni oraz mieszkańcy – miłośnicy literatury i sympatycy gościa honorowego – Marty Manowskiej.

Info: czerwionka-leszczyny.pl


 

NARODOWE CZYTANIE W CZERWIONCE-LESZCZYNACH

10 września w CKE w Czerwionce-Leszczynach odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, która została zapoczątkowana w roku 2012 czytaniem „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W kolejnych latach czytano m.in. „Trylogię”, „Lalkę” i „Wesele”. Projekt został zainicjowany przez Prezydenta RP w 2012.

Gościem specjalnym tegorocznego Narodowego Czytania w Czerwionce-Leszczynach była dziennikarka, prezenterka telewizyjna Marta Manowska , która ujęła publiczność swą otwartością i serdecznością. Oprawę muzyczną zapewniła pani Ewelina Dominik, zaś kontekst społeczny i historyczny powieści zaprezentowała polonistka, metodyk nauczania – pani Małgorzata Pyszny. Burmistrz GiM Czerwionka-Leszczyny odczytał list Prezydenta RP z okazji Narodowego Czytania.

Fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego czytali: Czesław Żemła, Małgorzata Marciniak, Adam Karaszewski, Marta Manowska, Janina Binda, Ks. Antoni Szczypka, Justyna Domżoł, Grzegorz Wolnik, Hanna Piórecka-Nowak, Marek Profaska, Mariola Czajkowska, Aleksandra Chudzik

Info: Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach

Foto: Agnieszka Łyko