Muzyka to magia większa od wszystkiego co nas otacza, gdyż ma nieograniczony w swej wartości wpływ na życie ludzkie. Budząc emocje i wprawiając w określony nastrój sprawia, że ludzie odczuwają poziom energii oraz samopoczucie. Dlatego chętnie jej słuchają i wybierają intuicyjnie odpowiednie dla siebie utwory.

Szeroka forma współczesnej muzyki sprawiła, że stała się ona środkiem komunikacji dla wielu subkultur młodzieżowych. Jest fundamentem dla tych grup, nośnikiem ideologii.

Muzyka to ocean możliwości, które są praktycznie nieograniczone. Każdy może odbierać melodię w innych kolorach. Muzyka ogólnie ma moc przenoszenia nas do innego wymiaru.

Sympatycy ciekawych kompozycji muzycznych,  niebanalnych brzmień, dobrych tekstów i energii płynącej ze sceny mieli okazję doświadczyć tych emocjonalnych form w sobotni wieczór – 20 października 2018 roku.

Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach postanowiło wyjść naprzeciw „nowym czasom” i zaprosiło w swe gościnne progi zespół Lao Che.

Muzyka Lao Che to zbitka wielu naleciałości stylistycznych. Jeden z najciekawszych zespołów pierwszego dziesięciolecia XXI wieku, który umiejętnie połączył rock z folkiem, piosenką aktorską, electro, a nawet elementami słuchowiska. Na uwagę zasługują również wyjątkowe teksty Huberta Dobaczewskiego, które znalazły się w podręcznikach do języka polskiego dla szkół średnich. Polski crossoverowy zespół muzyczny, założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku, w Płocku. Nazwa zespołu pochodzi od Lao Che („Starego Che”), jednej z drugoplanowych postaci filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady. Muzyka Lao Che to zbitka wielu naleciałości stylistycznych.

Swój debiutancki album, zatytułowany Gusła, zespół wydał w styczniu 2002 roku. Druga płyta Lao Che pod tytułem „Powstanie Warszawskie” została wydana w marcu 2005 roku. Zespół przekazało historię w sposób ambitny, ale jednocześnie daleki od banału, nowoczesny i niestereotypowy, umiejętnie przenosząc ducha tamtych czasów do swoich nagrań. Pomogło im w tym nie tylko wykorzystanie mikrofonów z epoki, ale również wsamplowane fragmenty przemówień (np. gen. Władysława Sikorskiego) czy wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Zbigniewa Jasińskiego. Nagrania wzbogaciły cytaty z piosenek rockowych, m.in. Siekiery, Izraela czy KSU.  Dlatego płyta okazała się przełomową w historii Lao Che – wprowadziła zespół do czołówki polskiego rocka. „Powstanie Warszawskie” zdobyło nominację do Fryderyków w kategorii „muzyka alternatywna”. Zostało też docenione przez dyrektorów Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki czumu Lao Che wystąpiło tam w 2006 roku dwukrotnie: najpierw podczas Nocy Muzeów, a potem w czasie uroczystości związanych z 61. rocznicą wybuchu Powstania. Drugi z koncertów ukazał się potem na DVD „Koncert. Powstanie Warszawskie”. Natomiast w 2010 Rada Miasta Warszawa wręczyła muzykom nagrodę dla wybitnych warszawiaków działających na rzecz rozwoju stolicy. Przez kolejne dwa lata zespół objechał najważniejsze polskie festiwale, oprócz świetnych koncertów na Przystanku Woodstock wystąpił też na Off Festival w Mysłowicach, wrocławskich festiwalach Przegląd Piosenki Aktorskiej i Last Minute Summer,

Podczas występu w Czerwionce-Leszczynach zespół promował swoją nową płytę ”Wiedza o Społeczeństwie”. Na nowej płycie zespół sięga do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych jednak podanych w charakterystyczny dla twórczości zespołu przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych.

Tytułowa „Wiedza o Społeczeństwie”, to saga o ludzkich perypetiach. Poczynania ludzi – ich słabości, obawy, wątpliwości, uczucia, spostrzeżenia i marzenia ukazane z perspektywy Człowieka, Polaka, Ziemianina.

Zespół na deskach CKE wystąpił w składzie: Rafał Borycki (bas, wokal), Mariusz Denst (sampler, wokal), Hubert Dobaczewski (wokal, gitara), Maciek Dzierżanowski (instrumenty perkusyjne, Sammler, wokal),  Michał Jastrzębski – Szwed ( perkusja),  Karol Gola (saksofon, flet, klawisze), Filip Różański (instrumenty klawiszowe, wokal).

Koncert zespołu to idealna propozycja na długie, październikowe dni w postaci rozrywki na ekstra poziomie.

Zgromadzona publiczność w CKE z prawdziwą przyjemnością delektowała się wspaniałymi piosenkami zespołu, dlatego reagowała bardzo spontanicznie nagradzając artystów gromkimi owacjami.

Pięknie zasłuchana publiczność, ładne otoczenie i fantastyczne dźwięki sprawiły ,że koncert był wyjątkowo czarowny. Ta magia muzyczna była niezwykłą ucztą artystyczną, gdzie wszystkie zmysły widowni zostały zaspokojone.

Relacja: Agnieszka Łyko