Ciekawostki: W jakich wnętrzach sprawdzą się lampy wiszące kule? Poznaj najmodniejsze propozycje!

0
347

W jakich wnętrzach sprawdzą się lampy wiszące kule? Poznaj najmodniejsze propozycje!

 

Urządzanie własnych czterech kątów to wyzwanie, ale może być też świetną zabawą. Wystarczy zagłębić się w tajniki aranżacji wnętrz, by dostrzec, że kreowanie przestrzeni jest niczym malowanie obrazu, w którym każdy detal ma znaczenie. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego mieszkania blask odmieniający atmosferę w kilka chwil, zdecyduj się na lampy wiszące kule. Designerskie modele urozmaicą każdą przestrzeń, a minimalistyczne warianty będą kropką nad i kompletnego projektu. Jakie modele to obecnie hity i jak je aranżować?

Lampy wiszące kule: chromowane, złote, czarne, białe…

Powodem, który sprawia, że lampy wiszące kule wciąż zyskują zwolenników, jest ich estetyczny charakter, który można dopasować do różnych wnętrz. Dzięki temu, że oświetlenie to występuje w wielu bardzo zróżnicowanych wariantach, dobranie lampy, która znakomicie dopełni aranżację, jest możliwe niezależnie od stylu pomieszczenia i typu urządzanej przestrzeni.

Prosta, okrągła forma i stonowany kolor to cechy modelu, który znakomicie uzupełni np. skandynawski salon czy klasyczną sypialnię lub nowoczesny pokój młodzieżowy. Warianty o teksturowej powierzchni z kolorowymi kloszami i kilkoma ramionami mogą grać pierwsze skrzypce w designerskiej kuchni z jadalnią albo dziecięcym pokoiku. Jak widzisz, możliwości jest mnóstwo, a wiele zależy od Twojego gustu i wyobraźni. Czym zatem się kierować, żeby rezultat być harmonijny?

Dobierz lampę do stylu pomieszczenia – o ile nie urządzasz eklektycznego wnętrza, zadbaj o spójność elementów w zakresie nurtu estetycznego, który dominuje w pomieszczeniu.
Zwróć uwagę na proporcje – dobierz rozmiar lampy proporcjonalnie do wielkości pomieszczenia. Lampa wisząca z 3 kulami lepiej sprawdzi się w obszernym salonie niż jednopunktowy model z malutkim okrągłym kloszem.
Dobierz liczbę źródeł światła i barwę do potrzeb – przemyśl, jakiego typu oświetlenie przyda się w urządzanym wnętrzu. W spokojnej sypialni powinna zawisnąć klimatyczna lampa dająca światło o ciepłej barwie. Chłodne i bardziej jaskrawe żarówki przydadzą się natomiast w lampie wiszącej w przedpokoju lub w łazience.
Określ optymalną wysokość – lampa nie powinna być zawieszona zbyt nisko, bo może utrudniać swobodne poruszanie się.

Lampa wisząca – dwie kule, trzy a może więcej?

Liczba punktów świetlnych lampy wiszącej z kulami powinna zależeć przede wszystkim od funkcji i układu pomieszczenia. Na przykład w kuchni lub jadalni, gdzie niezbędna jest dobra widoczność i gdzie wykonuje się precyzyjne czynności, konieczne może być mocniejsze oświetlenie, dlatego warto rozważyć lampy z kilkoma ramionami i z większą liczbą punktów świetlnych.

Liczą się też rozmiar i układ pomieszczenia. Jeśli urządzasz salon z kuchnią, malutka lampa wisząca w jednej strefie na pewno nie zapewni odpowiedniej widoczności w drugim obszarze. Wówczas do przestronnej części salonowej warto wybrać lampę wiszącą z 3 kulami i zawiesić drugą na obszarze kuchni np. nad wyspą.

Nie zapomnij też przemyśleć, jaką atmosferę ma kreować oświetlenie. Liczba punktów świetlnych to nie wszystko. Bardzo istotne są również parametry światła, czyli jego jasność i barwa. Przytulny klimat buduje światło ciepłe, mniej jaskrawe. Z kolei lepszą widoczność, ale nieco bardziej surowy efekt, zapewniają żarówki chłodne o większej mocy. Różne modele lamp wiszących kuli możesz przejrzeć i porównać tutaj: https://www.agatameble.pl/oswietlenie/lampy-wiszace/kula.

Najmodniejsze modele lamp wiszących typu kula

We wnętrzarskich trendach szczególnie popularne są wiszące lampy kule:

z mlecznego szkła – cechujące się subtelnością i delikatnością, podkreślające romantyczny klimat;
z metalowymi akcentami – o nowoczesnym sznycie, który wpisuje się w charakter aranżacji industrialnych;
z geometrycznymi oprawami – urozmaicające designerskie przestrzenie;
minimalistyczne – o uniwersalnym wyglądzie pasującym do większości stylów aranżacyjnych.