Dożynki to jeden z najpopularniejszych dni w roku każdego rolnika. To radosny czas odpoczynku po ciężkiej pracy.

Wczoraj czyli 7 września 2019 roku  na pożegnanie lata i na zakończenie żniw odbyło się Święto Plonów Gminy Gierałtowice.

Uroczystości dożynkowe, podsumowujące ostatnie zbiory i sukcesy rolników z powiatu gliwickiego co roku odbywają się w innej miejscowości, tym razem zorganizowane zostały w Chudowie.

Wydarzenie rolnicze rozpoczęło się od zabawnego i kolorowego przemarszu korowodu dożynkowego. W barwnym korowodzie nie zabrakło okazałych i misternie wykonanych wieńców dożynkowych, które kryją nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim podziękowanie za mozolną pracę i codzienną troskę mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji. W przemarszu dożynkowym znalazły się ubrane w przepiękne stroje ludowe zespoły dożynkowe, niosące wieńce, a także przedstawiciele władz i wszyscy zaproszeni goście oraz mieszkańcy Chudowa i okolicznych miejscowości.

Dopełnieniem staropolskiego obrzędu była dziękczynna Msza św. w Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Chudowie w intencji rolników, pracowników rolnictwa, ogrodników, działkowców, hodowców, sadowników i leśników. W trakcie uroczystej Mszy św. tradycyjnie został poświęcony chleb wypieczony z tegorocznych zbóż oraz wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców sołectw z terenu gminy Gierałtowice.

Dalszą część uroczystości dożynkowych kontynuowano na boisku LKS Gwiazda przy ul. Zabrskiej 18 w Chudowie, gdzie zaproszonych gości powitali prowadzący imprezę: Inga Papkala i Piotr Rychlewski.

O rolniczym trudzie i ciężkiej pracy mówił w powitalnym wystąpieniu Wójt Gminy Gierałtowice – Gospodarz miejsca dożynek – Leszek Żogała.

Następnie nadszedł czas na obrzęd dożynkowy i na ręce Wójta Gminy Gierałtowice Leszka Żogały,  starostowie dożynek – Krystyna i Eugeniusz Nocoń wręczyli chleb upieczony z tegorocznych zbiorów czyli owoc pracy rąk ludzkich.

Po części oficjalnej zostały ogłoszone wyniki gminnych konkursów dożynkowych na najpiękniejszą koronę żniwną.

Dożynki Gminy Gierałtowice w części artystycznej okraszone zostały dużą dawką dobrej muzyki, piosenki i humoru.

Koncert muzyczny rozpoczęły chóry –  „Bel Canto” z Chudowa oraz „Słownik” z Przyszowic pod dyrygenturą Barbary Jałowieckiej-Cempury. Śpiewacy wykonali dwa utwory ludowe związane z rolniczymi tradycjami: Plon niesiony plon, Panie Gospodarzu.

Następnie na scenę wkroczyła Orkiestra Dęta OSP Przyszowice, która dała ciekawy koncert pod dyrekcją Mirosława Hajduka oraz Mariusza Gruszczyka.  Orkiestra kontynuuje wieloletnie tradycje muzykowania w Przyszowicach i obecnie składa się z muzyków amatorów, pasjonatów. Pierwsza wzmianka o publicznym występie orkiestry dętej w Przyszowicach pochodzi z roku 1894 i zamieszczona została w czasopiśmie „Katolik”. Przez wszystkie dziejowe zawieruchy, orkiestra w Przyszowicach ciągle działała, grając w różnych okolicznościach. W 2006 roku orkiestra dęta wróciła pod skrzydła Ochotniczej Straży Pożarnej. Od tamtego momentu orkiestra dynamicznie się rozwija, odmładzając skład, zwiększając liczbę muzyków oraz rozbudowując i urozmaicając repertuar.

W części artystycznej swoje umiejętności zaprezentowali również młodzi artyści – Anna Laskowska ( wykonała utwory takie jak:  „Tęcza”, „Spirit”  – piosenka z filmu „Król Lew 2” i „Większy świat”)  oraz Kamila Kania ( wykonała na saksofonie: „Can you fell the love tonight” – utwór z filmu „Król Lew”, „A whole new world” z Alladyna i „Thousand  year” Christiny Judith Perri), a także Mirek Jędrowski.

Anna Laskowska – uczennica 5 klasy w Chudowie oraz 5 klasy Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach. Od 5 lat, rozwija swoja pasje – śpiew na profesjonalnych zajęciach w Studio Maciej w Zabrzu oraz na licznych warsztatach. Także od 5 lat bierze udział w wielu konkursach i Festiwalach Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest laureatką 21 z nich )dyplomów ma dużo więcej, ponieważ występuje zarówno solo, jak  i z zespołem i w duetach). Od 2017 roku występuje jako solistka oraz chórze dziecięcym, w spektaklach wystawionych przez Operę Śląską w Bytomiu. Od 2018 roku bierze również udział w koncertach z orkiestrą symfoniczną pod batutą pana Andrzeja Rosół śpiewając repertuar klasyczny,  zarówno solo, jak i w duetach z profesjonalnymi wokalistami.

Kamila Kania –uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej. Związana jest z Chudowem skąd się wywodzi, ale mieszka w Szczejkowicach. Przygoda z saksofonem rozpoczęła się stosunkowo wcześnie w wieku 7 lat rozpoczynając naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Żorach. Obecnie Kamila jest uczennicą szkoły muzycznej – szóstej klasy cyklu sześcioletniego w klasie saksofonu.

Kolejnym artystą, który opanował scenę plenerową był pozytywnie zakręcony – Mirek Jędrowski wraz z zespołem.

Mirosław Jędrowski należy do najbardziej popularnych i lubianych wykonawców szeroko pojętej piosenki śląskiej. Wydał kilka płyt, które osiągnęły status złotych. Jest laureatem kilku prestiżowych śląskich nagród. Pisze piosenki, komponuje muzykę, wyczynowo uprawia sport (m. in. pływanie), uczestniczy w koncertach charytatywnych. Przy tym jest człowiekiem pogodnym i skromnym. Wielokrotnie nagradzany dyplomami, listami pochwalnymi.

Dyskografię zespołu stanowi dziewięć płyt z utworami nagranymi w latach 1997 – 2015, a są między nimi takie hity jak: „Śpywom Aniołku Tobie” czy „Babski Comber Show” i wiele innych.

Mirek Jędrowski i jego zespół śląski to niekwestionowani królowie każdej biesiady.  To prawie 2000 zagranych imprez, setki tysięcy zadowolonych fanów.  Biesiada Śląska z udziałem Mirka z zespołem to coś więcej niż zwykła zabawa. To autentyczne emocje, pozytywna energia i prawdziwie rodzinna atmosfera na scenie. To też doskonała muzyka taneczna, która sprawia, że nogi same niosą nas na parkiet.

Później na estradzie można było podziwiać zwycięzców konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej KLANG. Wśród finalistów wystąpiła Klaudia Guzera mieszkanka Knurowa, która śpiewa od lat. Młoda artystka wykonała: „Och życie” Edyty Geppert, „Okulary, on i Ja” Wołosatek, „Damą być” Maryli Rodowicz.

Drugim zwycięzcom konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej KLANG okazał się Filip Kciuk –  mieszkaniec Przyszowic, który od lat uczy się śpiewu w studium muzycznym Mozart. Filip na dożynkach wraz z  Martą Skrzypczyk, również mieszkanką Przyszowic, wykonał utwory: „Shallow” z filmu „Narodziny gwiazdy”, „Sto” z repertuaru Filipa Lato z sound n Grace., :Nie dokazuj Mała” z repertuaru Marka Grechuty, „Parostatek ”z repertuaru Krzysztofa Krawczyka, „You kiss me up” z repertuaru Josha Grobana.

W programie dożynek były też zorganizowane dwa dożynkowe konkursy – slalom z jajkiem oraz transport siana na taczce. Chętnych do zabawy nie brakowało, bo któż by nie chciał na moment się rozerwać w radosnych rozgrywkach sportowych.

Główną atrakcją tego wydarzenia, na którą z niecierpliwością wszyscy goście czekali,  był występ popularnych artystów scen polskich i zagranicznych – zespołu Universe i Nowatora.

Universe – polski zespół, założony w 1981 przez Mirosława Bregułę i Henryka Czicha.

Aktualni członkowie zespołu to:  Henryk Czich – śpiew, instrumenty klawiszowe, Wojciech Wesołek – wokal, gitara, Damian Filipowski – gitara, Marek Kopecki – gitara basowa, Grzegorz Krzykawski – perkusja, Roman Jońca – instrumenty klawiszowe.

W 1983 roku zespół wziął udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki, dzięki któremu otrzymał możliwość wystąpienia podczas XX Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonał utwór „Mr. Lennon” i zajął drugie miejsce.  W 1992 na Festiwalu w Opolu zdobył I nagrodę za piosenkę „Daj mi wreszcie święty spokój”. W 1993 na tym samym festiwalu Universe zdobył III nagrodę za przebój „Dokąd uciec chcesz”. W 2005 grupa wydała płytę pt. Zanim, zawierającą między innymi przebojowe kompozycje „Ja taki fajny gość” oraz „Sen o San Francisco”. Album zawiera również teledysk do piosenki „Ja taki fajny gość”.

Zespół wydał jak do tej pory 13 płyt. Najnowsza z nich wydana w 2008 nosi tytuł „Mijam jak deszcz” zawiera największe przeboje Universe w nowych aranżacjach.

Nowator (właściwie Paweł Lipski) –  polski raper, wokalista i autor tekstów, a także muzyk i kompozytor. Absolwent szkoły muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Członek formacji TeOeR. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Przez znaczny okres kariery utożsamiany ze sceną muzyki hip-hopowej, równolegle tworzy pod własnym nazwiskiem w stylistyce popowej.

Nowator działalność artystyczną podjął pod koniec lat 90. Jako piętnastolatek wydał swój pierwszy nielegal pt. TeOeR (Teoria Opoczyńskiego Rymowania). W 2004 roku wystąpił w utworze „Nie ograniczaj mnie”, który znalazł się na albumie producenckim Ośki pt. Przez $ jak… W 2005 roku raper nagrał debiutancki album solowy Alfabetyczny spis. W marcu 2008 roku ukazał się nielegal Lipskiego pt. Panie i ponownie. Natomiast w czerwcu ukazała się zarejestrowana z Chiwasem płyta pt. Welcome To Poland.

Zespół Universe, jak i Nowator spotkali się z ogromnym entuzjazmem publiczności. Ich obecność przeniosła wszystkich w wesoły świat przepełniony bardzo dobrą muzyką, oryginalnymi tekstami i ekspresyjnymi ruchami muzyków.

Całość imprezy zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami z DJ’em A. Martinezem, która trwała do późnych godzin wieczornych i na pewno na długo pozostanie w pamięci jej uczestników

Na wszystkich chętnych czekały także stoiska gastronomiczne z zapachami domowej kuchni i regionalnymi produktami oraz pysznymi i zdrowymi napojami. Świetną propozycją dla fanów grillowania, okazała się pieczona kiełbaska, która cieszyła się wielkim powodzeniem i to nawet u najmłodszych smakoszy.

Dodatkowo, podczas uroczystości dożynkowych w jednym z postawionych namiotów na boisku LKS Gwiazda Polski Związek Filatelistów Oddział Zabrze zapraszał kolekcjonerów wszelkiego rodzaju walorów pocztowych, głównie znaczków pocztowych.

Natomiast Gminny Ośrodek Kultury zaplanował promocję kultury ludowej w postaci kiermaszu rękodzieła.

Najmłodsi mogli skorzystać z przygotowanych specjalnie dla nich atrakcji,  m.in.: dmuchanych zamków i trampolin. Ponadto na wszystkich małych imprezowiczów czekało stoisko, gdzie instruktorki malowały buźki. Dzieci bardzo chętnie korzystały z wesołego miasteczka i świetnie się przy tym bawiły.

Przyjezdni goście, którzy odwiedzili w sobotę – uroczą gminę Gierałtowice mieli okazję zaznać gościnności i życzliwości gospodarzy.

W uroczystości udział wzięli m.in. posłowie do Parlamentu RP  i senatorowie RP – Barbara Dziuk, Krystyna Szumilas, Jarosław Gonciarz; przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Adam Lewandowski;  przedstawiciele władz samorządu Powiatu Gliwickiego: Pan Waldemar Dombek – Starosta gliwicki oraz Radni Rady Powiatu Gliwickiego;  przedstawiciel Urzędu Miasta Zabrze – Główny Inżynier Miasta Grzegorz Janecki; przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem: Pan Andrzej Frejno – Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Pyskowice, Pan Tomasz Tarnowski – Kierownik Placówki Terenowej KRUS Gliwice; Komendant Policji z Knurowa – nadkomisarz Rafał Rudowicz;  Komendant Państwowej Straży Pożarnej z Gliwic – młodszy Brygadier Jacek Szczypiorski;  Dyrektor Kopalni KWK Budryk – Adam Ratka, Władze Samorządowe Gminy Gierałtowice: Wójt Gminy Gierałtowice – Leszek Żogała, Przewodniczący Rady Gminy – Paweł Szary, Radni Gminy Gierałtowice; Sołtys Chudowa – Pani Brygida Wilk-Struglińska; członkowie Rady Sołeckiej sołectwa Chudów; Sołtysowie wszystkich sołectw Gminy Gierałtowice; przedstawiciele wszystkich rolników Gminy Gierałtowice czyli Starostowie Dożynek – Krystyna i Eugeniusz Nicoń; księża, Proboszcze z Gminy Gierałtowice; Koła Gospodyń Wiejskich z całej Gminy Gierałtowice; Koła Rolnicze z Gminy Gierałtowice; Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Gierałtowice; Chór „Bel Canto” z Chudowa; Chór „Słowik” z Przyszowic; Orkiestra OSP Przyszowice; przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Tegoroczne Dożynki zorganizowane zostały przez Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach przy współpracy Gminy Gierałtowice. Współorganizatorzy tego wspaniałego wydarzenia to: Rada Sołecka Chudów, Koło Gospodyń Wiejskich Chudów, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, OSP Chudów, Chór Bel Canto.

Trzeba przyznać, że tegoroczne Święto Plonów w Chudowie ściągnęło tłumy gości, pomimo niesprzyjającej aury, która fochy stroiła od samego rana, aż do późnego wieczora.

Impreza była znakomita, przeżycia radosne, zabawa wspaniała, więc niezapomniane wrażenia zostaną na dłużej w sercu i pamięci uczestników.

Relacja: Agnieszka Łyko