Zwracam się z prośbą wyznaczenia miejskiego wybiegu dla psów na terenie Knurowa.

Mając na uwadze rosnącą liczbę mieszkańców Knurowa, jak i populację zwierząt a w szczególności psów, moja prośba jest jak najbardziej zasadna.

W okolicy jak do tej pory nie wyznaczono żadnego takiego obszaru, wręcz ustawiono zakazy wyprowadzania psów na najbliższych terenach zielonych. Miasto narzuca obowiązek wychowania psa i opieki nad nim, by nie stwarzał zagrożenia czy problemu dla innych mieszkańców. By móc realizować ten postulat niezbędna jest do tego infrastruktura, właśnie w postaci zamkniętego wybiegu dla psów.

Dla jasności – nie myślę tutaj o toalecie, ale o miejscu gdzie psy mogą zostać bezpiecznie spuszczone ze smyczy i bawić się z innymi zwierzętami pod kontrolą swoich właścicieli. Uważam, że wybieg dla psów to bardzo ciekawa propozycja z kilku względów. Zapewni integrację „zwierzolubów” , za którą idzie wymiana doświadczeń, cennych informacji dotyczących pielęgnacji, opieki nad zwierzęciem. To też wpłynie korzystnie na kondycję i samopoczucie psiaków, bardzo dużo pupili cierpi na nadwagę, gdyż ich właściciele preferują spacery w postaci ”wystawienia zwierzaka za drzwi”. Aby jednak wybieg stał się miejscem uznawanym przez wszystkich, w tym osoby bojące się psów, musi spełniać kilka warunków jak duża, ogrodzona powierzchnia wybiegu, czy jasny regulamin.

Mam nadzieję, że przyjaciele czworonogów z Knurowa już wkrótce będą mieli miejsce, w którym z przyjemnością będą spędzać wolny czas w towarzystwie swoich pupili. Wskazanie i utworzenie takiej przestrzeni będzie niosło za sobą dodatkowe korzyści w postaci:

1. Zmniejszenia agresji wśród psów (pies dla higieny psychicznej musi rozładować swoją energię, najlepszym i najprostszym sposobem jest zabawa / możliwość wybiegania się na bezpiecznym zamkniętym terenie);

2. Zwiększenie bezpieczeństwa w okolicy, poprzez przeniesienie i tak spuszczanych gdzie popadnie zwierząt, na ogrodzony jasno wyznaczony teren, gdzie np. dzieci bez nadzoru dorosłych nie będą miały wstępu;

3. Dodatkowo na wybiegach dla psów mogą być organizowane zajęcia szkół treserskich, spotkania z behawiorystami, weterynarzami oraz pracownikami schroniska dla zwierząt. Można także organizować zawody, które pomogą rozpropagować szkolenie psów jako podstawę odpowiedzialnego właściciela psa; 4. Utworzenie dogodnych warunków do prawidłowego wychowania psów, a co za tym idzie zwiększenie adopcji ze schronisk, które są przepełnione.

Z poważaniem,

Karioka Sadecka właścicielka Akaja

11914731_883682631701652_6906799462511870541_o