Kultura i rozrywkaRegion

Bojkowskie spotkania z historią

Bojkowskie spotkania z historią,  15 marca 2017r

 

W dniu 15 marca, w gliwickiej 8-e odbyło się spotkanie z Mariuszem Wójtowiczem – Podhorskim*, dyrektorem „Muzeum Westerplatte i Wojny 1939”. Spotkanie którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr.8 w Gliwicach odbyło się w ramach promocji książki „Obrona Westerplatte 1939”. Współorganizatorami uroczystości towarzyszących spotkaniu było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej WST Westerplatte (SRHWST) oraz Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939. Należy przy tym podkreślić, iż Stowarzyszenie SRHWST, jako pierwsze, już w roku 2003 rozpoczęło prace nad opracowaniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zgodnie z marzeniem westerplatczyków, ukazałby Westerplatte jako „Pole bitwy” więcej na www.westerplatte.org

Spotkanie poprzedzone zostało złożeniem kwiatów na grobach bojkowskich Westerplatczyków – śp. chor. Edwarda Szewczuka oraz śp. Kaprala Michała Plewaka.Na uroczystościach i spotkaniu poświęconym promocji książki, które odbyło się w sali gimnastycznej szkoły obecni byli między innymi pracownicy biura poselskiego oraz Poseł na Sejm RP, PiS Piotr Pyzik, przedstawiciele wojska, młodzież klas mundurowych miasta Knurowa, obecny był także ksiądz parafii bojkowskiej który odprawił krótkie nabożeństwo polowe przed mogiłami Westerplatczyków. Na miejscu głos zabrał dyrektor Muzeum Westerplatte pan Mariusz Wójtowicz – Podhorski, na koniec została odśpiewana pieśń patriotyczna „Śpij kolego” w wykonaniu Pauliny Bojanowskiej. Warty wystawiała Grupa Rekonstrukcyjna. Oprawę uroczystości na cmentarzu przygotowali uczniowie miejscowej szkoły. Wokół mogił zgromadzili się członkowie stowarzyszeń i organizacji patriotycznych oraz młodzież klas mundurowych miasta Knurowa.
Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu, goście udali się do gmachu sali gimnastycznej, tam licznie zgromadzoną publiczność powitała dyrektor Szkoły nr.8 w Gliwicach – Bojkowie pani mgr. inż. Mariola Dumin – Kowal. Prelekcję wygłosił gość spotkania dyrektor Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 pan Mariusz Wójtowicz – Podhorski. Wykład składał się z trzech części. Pierwsza część poświęcona była trudnej drodze jaką trzeba było pokonać by muzeum mogło powstać. Drugą część poświęcono na omówienie samej obrony i walki żołnierzy broniących Westerplatte. Ostatnia część spotkania poświęcona była na pytania publiczności. Spotkanie prowadził Krzysztof Kruszyński. W programie artystycznym wystąpiła młodzież miejscowej szkoły. Podczas wykładu grupa rekonstrukcyjna przedstawiała przebieg żołnierskiego życia.

Była okazja do podziwiania zmiany warty, czyszczenia broni a także żołnierskich pogawędek przerywanych komendami dowódcy.
Podczas wykładu zaprezentowano archiwalny materiał filmowy ukazujący pierwsze chwile ataku i heroiczną obronę strażnicy. Była także okazja do zapoznania się z bogatą wystawą eksponatów odnalezionych w trakcie badań archeologicznych na Westerplatte, a na stoisku z książkami można było nabyć książkę z autografem autora.
Wiedzieć to znaczy słuchać i czytać. Już po raz kolejny młodzież szkoły nr. 8 w Gliwicach miała okazję wysłuchać historii na „żywo”, z ust autora książki. Jak zapewniali młodzi słuchacze, tego rodzaju spotkania wnoszą coś więcej aniżeli samą wiedzę o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat, jest to także pewnego rodzaju bodziec, który pozwala w wielu młodych ludziach otworzyć się na chęć poznawania tego co minęło a co stanowi o naszych wartościach.
Wybranie Bojkowa, na spotkanie autorskie z panem Mariuszem Wójtowiczem – Podhorskim, informowali organizatorzy, nie było przypadkowe. To właśnie w tej dzielnicy Gliwic, na parafialnym cmentarzu mieszczą się mogiły dwóch Westerplatczyków. To właśnie tu, od kilku lat mieszkańcy, przy współpracy Młodzieżowego Domu Kultury, Szkoły Podstawowej nr.8, Parafii Narodzenia N.M.P w Gliwicach, WKU Gliwice, Rady Osiedla Bojków, Biblioteki Miejskiej w Gliwicach a także rodzin Westerplatczyków dbają o godne upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego walczących w wojnie obronnej (1939) także na Westerplatte.

Do tradycji tej dzielnicy miasta należy też, organizowanie alertu w dniu 1 września z udziałem dzieci i młodzieży, harcerzy, pododdziałów Strzelców Rzeczpospolitej, przedstawicieli sił zbrojnych, władz miasta i regionu, gliwickich instytucji i duchowieństwa. Uroczystości te rok rocznie rozpoczynają się o godz. 4.45. (Warty wystawia oraz oprawę uroczystości zapewnia w tym czasie jednostka AGAT stacjonująca w Gliwicach, należy podkreślić, iż w jednostce o tak szczególnym znaczeniu przedstawiciele kadry dowódczej a także sami komandosi znajdują czas na spotkania z młodzieżą na których jest czas na podziwianie wybranego sprzętu i rozmowy być może z przyszłymi żołnierzami tak docenianych w świecie naszych jednostek specjalnych ).
Historia w Bojkowie to nie wszystko, rośnie w tej dzielnicy miasta także młode ambitne grono polityków.

Dominik Rybarz oraz Michał Kozłowski są mieszkańcami Bojkowa i uczniami gliwickiej ósemki. Są kandydatami na posłów do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Obaj mają ambitne plany, zaangażowali się między innymi w plan dekomunizacji ulic i obiektów użyteczności publicznej. Sprawą dla nich priorytetową jest nadanie nazwy parku wokół Młodzieżowego Domu Kultury w Bojkowie – ich marzeniem jest by park nosił nazwę dwóch bojkowskich Westerplatczyków, z tej okazji zbierali podpisy na liście osób które zgadzają się z ich pomysłem. Po zakończeniu akcji lista z pismem służbowym zostanie złożona w Urzędzie Miasta Gliwice informowali młodzi politycy.
Mariusz Wójtowicz – Podhorski* (1973). Inżynier specjalizujący się w rewitalizacji i rewaloryzacji fortyfikacji pochodzących z okresu II wojny światowej. Jest Pomysłodawcą i współautorem paradokumentalnych komiksów wojennych. Jest także autorem pierwszej i jedynej jak dotąd monografii bitwy: „Westerplatte 1939. Prawdziwa historia” (2009). Autor wielu artykułów o obronie Westerplatte, a także tematycznie związanych z ideą budowy Muzeum Westerplatte. Staraniem Podhorskiego zostały sprowadzone ze Szwecji i Finlandii armaty (wz. 02 1917), a także dwie armaty (wz.36 Bofors 1939). Podhorski brał także udział w słynnej akcji wraz z Westerplatczykiem mjr. Ignacym Skowronem, której celem było uratowanie od wywiezienia z kraju unikalnego egzemplarza Polskiego Fiata 508/II z 1934 r.
Podhorskiemu zawdzięczamy także uratowanie stacji kolejowej Westerplatte, które to obiekty miały znaleźć się na terenie planowanego w tym miejscu węzła drogowego. Zapobiegł także rozbiórce XIX w. falochronu na którym widoczne są ślady walk placówki „FORT”, zaś w 2004 roku zidentyfikował Wartownię nr.4 który to obiekt uważany był za całkowicie zniszczony. Współpracując z PWKZ uratował od rozbiórki XIX wieczną fortyfikację Mewi Szaniec… Jest także organizatorem pierwszej polskiej wyprawy badawczej noszącą nazwę „Sophie – X” na wrak pancernika „Schleswig – Holstein” leżący u wybrzeży Estonii. Za całokształt swojej bogatej działalności został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także odznakę honorową; Zasłużony dla Kultury Polskiej, medal wojewody Pomorskiego Sint Sua Premia Laudi i odznakę honorową 200 – lecia 4. Pułku Piechoty z Kielc.
Warto śledzić na bieżąco niezwykle bogaty program kulturalno oświatowy w tej dzielnicy Gliwic. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla tych co mają historycznego „ptoka” Bojków to przysłowiowa Mekka, a gliwicka 8–a to wspaniały przykład dobrej pedagogicznej roboty.

Relacja ; Tadeusz Puchałka