Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach przygotowała kolejną nietypową akcję – na dzieci urodzone w 2015 roku czeka “wyprawka czytelnicza”. Działanie realizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji „Mała książka – wielki człowiek” i ma na celu pobudzania zainteresowania literaturą już wśród najmłodszych.

„Każdy trzylatek, który przyjdzie do naszej biblioteki, otrzyma w prezencie “wyprawkę czytelniczą”, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu, zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.” – tłumaczy Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska. – W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze” – dodaje A. Pietruszewska.

Akcja Instytutu Książki ma zachęcić rodziców do odwiedzenia bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Wyprawka, która trafi w ręce małego czytelnika ma pokazać mu bibliotekę – ważne miejsce na mapie czytelniczego dzieciństwa, a także skłonić go do jak najczęstszych jej odwiedzin.

Akcja „Mała książka – wielki człowiek” to kolejna próba zmierzenia się z problemem zmniejszającego się poziomu czytelnictwa. Według badań Biblioteki Narodowej 38% Polaków przeczytało w ubiegłym roku co najmniej jedną książkę – ale tylko 9% przeczytało ich siedem lub więcej. Z roku na rok przybywa więc akcji, promujących czytelnictwo w naszym kraju. Najpopularniejsze z nich to Narodowe Czytanie czy bookcrosing, nie brakuje również inicjatyw adresowanych dla studentów, uczniów szkół, czy tak jak w przypadku obecnie realizowanej kampanii – najmłodszych dzieci – trzylatków, odkrywających dopiero świat książek.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Info: czerwionka-leszczyny.pl