Będzie zmiana na stacjach benzynowych! E5, E10 i B7 zamiast Pb98, Pb95 i ON. W październiku 2018 r. w życie wejdą przepisy ujednolicające zestaw etykiet paliwowych w krajach UE. Nowe oznaczenia pojawią się zarówno na wszystkich stacjach tankowania pojazdów (na dystrybutorach i pistoletach), jak i na wszystkich nowo wyprodukowanych pojazdach.

Nowa unijna dyrektywa i rewolucja na stacjach benzynowych.

Od 12 października 2018 roku kierowcy zobaczą nowe etykiety na dystrybutorach, pistoletach i na wlewach paliwa. Obecni właściciele samochodów nie muszą umieszczać na nich nowych naklejek.

Trzeba będzie zwracać uwagę na kształt naklejek. Dla benzyn pojawi się koło, dla oleju napędowego kwadrat, a dla paliw gazowych romb.

Nowe oznaczenia:

  • dla benzyny – E5, E10 i E85. Oznaczenia będą przedstawione w kółku. Informacje wewnątrz znaku odnośnie zawartości biokomponentów wynoszą „Exx”, z czego „E” oznacza etanol a „xx”maksymalną ilość etanolu, jaką można stosować w pojeździe.
  • dla oleju napędowego – B7, B10 i XTL. Oznaczenia będą przedstawiane w kwadracie. „B” oznacza biodesel, liczba obok litery to maksymalna ilość biodesla dopuszczalna w danym pojeździe. XTL to nierafinowany olej napędowy.
  • dla paliw gazowych – H2, CNG, LPG i LNG. Oznaczenia będą przedstawiane w rombie. H2 to wodór, CNG to sprężony gaz ziemny, LNG to skroplony gaz ziemny a LPG to gaz płynny.

Celem wprowadzenia dyrektywy jest pomoc kierowcom w tankowaniu. Nowe unijne prawo ma sprawić, że wleją odpowiednie paliwo do swojego pojazdu.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.