Muzika bez hranic / Muzyka bez granic – Czesko-polski projekt wymiany kulturalnej

15 listopada 2019r., o godz.18:00

Festiwal św. Wacława (Svatováclavský hudební festival) z Ostrawy wraz z Towarzystwem Kulturalnym FUGA z Gliwic inaugurują nowy międzynarodowy projekt “Muzika bez hranic / Muzyka bez granic”, składający się z sześciu koncertów różnych gatunków muzyki, które odbywać się będą w dniach od 19. października do 8 grudnia po obu stronach granicy. Projekt odbywa się pod patronatem Konsul Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej w Ostrawie Izabelli Wołłejko-Chwastowicz.
Czeską scenę jazzową zaprezentuje w Centrum Kultury ArtERIA w Ornontowicach Luboš Soukup Quartet wraz z fenomenalnym gitarzystą Davidem Dorůžką, wspólnie przedstawiając program z utworami z ostatniej płyty “Earth” (Animal Music, 2017), który uzyskał miano „Najlepszego albumu jazzowego 2017 roku” w rankingu Czeskiego Radia.

Program: „Ziemia“

Luboš Soukup Quartet przedstawia współczesny jazz oparty na charakterystycznych kompozycjach lidera zespołu, saksofonisty Luboša Soukupa. Kompozycje inspirowane są gigantami jazzowymi, takimi jak Wayne Shorter, Charles Lloyd, Joe Henderson itp., a także innymi gatunkami muzycznymi. Czeski saksofonista współpracuje z najlepszymi europejskimi muzykami, takimi jak fenomenalny gitarzysta David Dorůžka i pianista Vítek Křišťan, oraz z niekonwencjonalną czesko-duńską sekcję rytmiczną, którą tworzą kontrabasista Jaromír Honzák i perkusista Morten Hæsum. Ich charakterystyczne brzmienie i podejście do muzyki tworzą wyjątkową kombinację, której efektem jest niezwykle barwna muzyka.

Luboš Soukup Quartet:
Luboš Soukup – saksofony
Vít Křišťan – fortepian
Jaromír Honzák – kontrabas
Morten Haesum – perkusja (Dania)
feat. David Dorůžka – gitara

Organizatorzy:
Svatováclavský hudební festival, z. s.
Towarzystwo Kulturalne FUGA

Współfinanoswanie:
Moravskoslezský kraj, Miasto Ostrava, Miasto Katowice, Miasto Gliwice, Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Ostrawie, Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

Info: Arteria Ornontowice