Arena Gliwice: Mistrzowska rywalizacja w Chwyciarni

0
576

Gliwicka Chwyciarnia – ściana wspinaczkowa Areny Gliwice – w dniach 29-30 sierpnia już po raz drugi będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorów i Juniorów we wspinaczce. Stawka jest wysoka – zawodnicy będą walczyć o awans do Mistrzostw Europy, które odbędą się w listopadzie w Moskwie.

Zawodnicy zmierzą się w dwóch konkurencjach: wspinaczce na czas oraz w prowadzeniu. Ta pierwsza jest bez wątpienia jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportowych. Polega na wyścigu dwóch uczestników po równoległych 15-metrowych drogach.

Rekordowe 5,5 sekundy

Najlepsi potrafią pokonać tę trasę w zaledwie kilka sekund – rekordy świata wynoszą odpowiednio 5.48 i 6.99 sekund dla mężczyzn i kobiet. Druga konkurencja, prowadzenie, ma zgoła inny cel – tym razem nie chodzi o to, by wspiąć się jak najszybciej, ale jak najwyżej, ponieważ właśnie to w pierwszej kolejności decyduje o wyniku. Podczas sierpniowych kwalifikacji zmierzą się zawodnicy notowani w światowym rankingu IFSC (International Federation of Sport Climbing), więc wszystko wskazuje na to, że będziemy świadkami sportowej rywalizacji na naprawdę wysokim poziomie.

Samo wydarzenie to także ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, szczególnie biorąc pod uwagę obostrzenia sanitarne związane z obecną sytuacją epidemiologiczną. Jak zdradza Paweł Kucharczyk, opiekun Chwyciarni, każdego dnia mistrzostw spodziewamy się łącznie aż stu zawodników z całej Polski. Nasuwa się oczywiście pytanie o udział widzów.

– Przewidujemy udział publiczności oczywiście z pełnym rygorem związanym z zasadami funkcjonującymi podczas pandemii. Od pomiaru temperatury do rozstawienia krzeseł w odpowiednich odległościach na płycie Małej Areny skąd będzie można podziwiać zawody. Bilety są dostępne za pośrednictwem serwisu eventim – mówi Kucharczyk.

Przełomowy rok

Warto dodać, że 2020 to przełomowy rok dla wspinaczki – po latach prób została ona włączona do programu Igrzysk Olimpijskich. Na przyszłorocznej olimpiadzie w Tokio będzie można śledzić zmagania wspinaczy w tak zwanym formacie łączonym, czyli wspinaczce na czas, prowadzeniu i boulderingu (odmiana wspinaczki po niskich blokach skalnych bez asekuracji liny). To więc dobry moment, by zainteresować się tym niedocenianym, ale spektakularnym sportem – szczególnie, że  odbywa się tuż za rogiem.

Info: Arena Gliwice