MINIATUROWA POLSKA
Świat wokół kolei
ARENA Gliwice, 29-30 września 2018

MINIATUROWA POLSKA – Świat wokół kolei to wspaniały świat rozciągający się wokół wszystkiego co ma związek z koleją w każdej wielkości i skali. To wspaniała zabawa nie tylko dla małych ale i dużych. Dla całej rodziny!

W czasie trwania Miniaturowej miłośnicy kolei z całej Polski prezentują swe modelarskie i kolekcjonerskie dokonania, bawią się w kolej, jeżdżą pociągami i co jest najważniejsze – wciągają w tę zabawę widzów i przybyłych gości. W mnogości przygotowanych atrakcji goście na każdym polu zainteresowania koleją, na każdym poziomie znajomości i zaangażowania, a przede wszystkim w każdym wieku, w tym najmłodsi mogą znaleźć coś dla siebie – od układania klocków na podłodze, zajęć plastycznych, sklejania prostych modeli, zdobywania sprawności uruchomienia kolejki, ćwiczenia sterowania lokomotywami i ruchem pociągów na makiecie do kontemplacji i dyskusji nad perfekcją odtworzenia taboru, linii i infrastruktury kolejowej, naśladownictwa w miniaturze prawdziwego ruchu kolejowego, jak i samodzielnego poprowadzenia na symulatorze ogromnej, prawdziwej lokomotywy.

MINIATUROWA POLSKA – Świat wokół kolei służy zaprezentowaniu wiedzy, zbiorów i osiągnięć w dziedzinie kolejowego hobby zaprezentowanego przez najważniejsze ośrodki hobbystyczne naszego kraju. Zapraszamy do obejrzenia i zapoznania się z aktualnym dorobkiem modelarskim i kolekcjonerskim – modeli lokomotyw i wagonów, bogactwa różnorodnych makiet kolejowych, ruchu miniaturowych pociągów – odwzorowującym technikę i rozwój prawdziwej kolei w poszczególnych okresach historycznych, dyskusji, wymiany poglądów, zabawy kolejkami, jak i czynnego udziału w prowadzeniu miniaturowych pociągów po makiecie lub prawdziwej lokomotywy w kabinie symulatora. Nieodłącznym elementem Miniaturowej jest też konkurs na najefektowniejszą ekspozycję, najładniejszy segment makiety, najciekawszy skład pociągu.

MINIATUROWA POLSKA – Świat wokół kolei z założenia i charakteru jest kierowana do młodzieży uczącej się. Miniaturowa daje możliwość spotkania się w jednym miejscu przedstawicieli szkół o profilach związanych z branżą kolejową i pracodawców dając możliwość nawiązania współpracy w zakresie edukacji, realizacji praktyk zawodowych oraz zasilenia kadr zawodowych.

Atrakcje

 • Najciekawsze modele i makiety linii kolejowych ze stacjami i bocznicami, z jeżdżącymi pociągami wyglądem odpowiadającymi poszczególnym epokom historycznym.
 • Najlepsze dzieła klubów i modelarzy z całej Polski.
 • Pokazy prowadzenia ruchu kolejowego na makietach.
 • Nauka prowadzenia pociągów (maszynista) na makietach ćwiczebnych, gdzie samodzielnie. można poprowadzić pociąg, sterować ruchem kolejowym, w tym wykonać manewry na stacji.
 • Nauka sterowania ruchem kolejowym (dyżurny ruchu) na stacjach ćwiczebnych.
 • Pokazy zdalnego sterownia modelami pojazdów w różnych skalach.
 • Warsztaty modelarskie budowy makiet i modeli.
 • Kolejowe przedszkole – zajęcia manualne i plastyczne dla dzieci, w tym układanie i zabawy kolejkami, składanie i sklejanie prostych modeli.
 • Symulatory prawdziwych lokomotyw
 • Prezentacje szkół i spółek kolejowych
 • Stoiska sklepów i firm modelarskich z pamiątkami, modelami i akcesoriami do budowy makiet i dioram.

Miejsce

MINIATUROWA POLSKA – Świat wokół kolei – jej pierwsza edycja odbędzie się w nowo oddanym obiekcie widowiskowo-sportowym Arena Gliwice (Gliwice, ul. Akademicka 50). Wystawa i atrakcje będą zlokalizowane w holu C i w Małej Arenie.

Termin

 • Sobota, 29 września 2018, godz. 10:00 – 18:00
 • Niedziela, 30 września 2018, godz. 10:00 – 18:00 z przerwą ruchową od 13:30 do 14:30.
  Wystawa jest czynna cały czas. Podczas przerwy ruchowej nie jeżdżą pociągi, symulatory są wyłączone.

Bilety wstępu

Wstęp do Holu C z wystawcami komercyjnymi jest bez opłat.
Wstęp na płytę Małej Areny z makietami i symulatorami kosztuje 15 zł tylko od osób dorosłych.
Dzieci do lat 14 – wszędzie wstęp darmowy!
Jako bilety wstępu są przygotowane specjalne karnety z logo Miniaturowej Polski, które mogą stanowić pamiątkę uczestnictwa w wydarzeniu.

Rozmieszczenie atrakcji

Wszystkie prezentacje stowarzyszeń, klubów i osób indywidualnych, szkół mają miejsce na płycie Małej Areny.

Wystawcy komercyjni (sklepy modelarskie, producenci modeli i elementów makiet) a także spółki kolejowe prezentują się w holu C, przy wejściu do Małej Areny.

Info: miniaturowa.kmd.pl