23 kwietnia po powiecie gliwickim zaczął krążyć „wymazobus” – ambulans pobierający próbki do badania na obecność koronawirusa, którego praca jest finansowana przez Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

– Zdecydowaliśmy się wesprzeć w ten sposób walkę z epidemią – mówi starosta gliwicki Waldemar Dombek. – Zdajemy sobie bowiem sprawę, że służby sanitarne są przeciążone pracą i osoby poddane kwarantannie muszą długo czekać na wykonanie testu. Dzięki dobrej współpracy z naszymi gminami udało się szybko podjąć odpowiednie kroki, by zapewnić możliwość wykonania badania osób, które tego pilnie wymagają.

Załogę ambulansu stanowią dwie osoby – pielęgniarka/ratownik medyczny oraz kierowca-ratownik. Są odpowiednio wyposażeni i zabezpieczeni, ubrani m.in. w kombinezony, maski, gogle i rękawice. Od pacjentów, wobec których istnieje wymóg przeprowadzenia testów na okoliczność stwierdzenia ewentualnego występowania wirusa SARS-CoV-2, pobierany jest materiał biologiczny w formie wymazów. Następnie dostarczany jest on do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, gdzie przeprowadzane są testy.

Przewiduje się, że „wymazobus” będzie krążył po powiecie do końca czerwca. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, okres ten zostanie wydłużony.

Info: starostwo.gliwice.pl