100-lecie gliwickiego harcerstwa

0
1035

Historia gliwickiego harcerstwa sięga lat dwudziestych XX w. Dokładnie 4 kwietnia 1920 r. w Wójtowej Wsi, Antoni Powiecka, Jan Grzbiela i Jan Bek założyli pierwszą drużynę harcerską w Gliwicach. Już teraz harcerze zapraszają na obchody swojego jubileuszu, które zostaną zorganizowane przy wsparciu Miasta Gliwice.

Przedstawiciele Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej gościli u Prezydenta Miasta Gliwice. W trakcie wtorkowego spotkania w Urzędzie Miejskim podpisano list intencyjny o współpracy podczas całorocznych obchodów 100-lecia harcerstwa ziemi gliwickiej, nad którymi prezydent Gliwic obejmie patronat. Pod listem intencyjnym podpisy złożyli prezydent Zygmunt Frankiewicz i phm. Weronika Maciak, komendantka hufca.

W ramach obchodów upamiętniających powstanie Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej gliwiccy harcerze planują m.in. zorganizować uroczystą galę, zlot zuchów i harcerzy, wykonać i odsłonić pamiątkową tablicę, wydać pamiątkowe kalendarium i aktywnie włączyć się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

– Miasto od lat wspiera gliwickie harcerstwo m.in. dofinansowując Harcerską Akcję Letnią czyli wakacyjne obozy harcerzy i zuchów, Rajd Świętego Jerzego oraz zajęcia turystyczne i sportowe dla dzieci i młodzieży. Cieszymy się, że również i tym razem możemy liczyć na pomoc. Po spotkaniu wiemy już, że Zlot Hufca Ziemi Gliwickiej odbędzie się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice – mówi harcmistrz Patryk Rempała, szef sztabu i komendant Zlotu Hufca.

Info: gliwice.eu