InformacjeZabrze

Zabrze: Na Politechnice Śląskiej powstaje zautomatyzowany dom. Zaopiekuje się chorym

Na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej  w Zabrzu powstaje laboratorium, w którego centrum zainteresowania jest człowiek i jego potrzeby.

Leonardo Lab umożliwi prowadzenie badań nad automatyzacją przestrzeni zamieszkiwanej przez osoby starsze lub wymagające opieki. Laboratorium będzie oficjalnie otwarte 20 lutego. Zlokalizowane w budynkach Politechniki Śląskiej pozwoli na prowadzenie szeroko zakrojonych badań nad rozwiązaniami inżynierii biomedycznej w automatyzacji życia codziennego.

Laboratorium ma pomóc tworzyć rozwiązania inżynierskie dla osób starszych, ograniczonych ruchowo lub wymagających stałej opieki. Interakcja z infrastrukturą domu będzie się odbywać za pomocą gestu – machnięcie ręki będzie zmieniać temperaturę pomieszczenia lub przyciemniać światło. Leonardo Lab funkcjonuje w konfiguracji otwartej, co oznacza, że można go rozbudowywać o inne scenariusze sterowania, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Przykładowo, łóżko w zależności od samopoczucia jego użytkownika będzie zmieniać się w fotel lub pomieszczenie dopasuje temperaturę w zależności od intensywności pocenia, określanego dzięki stałemu monitoringowi funkcji życiowych.

Planowane są w nim nie tylko prace projektowe i naukowo-badawcze, ale również zajęcia dydaktyczne, pozwalające uczyć młodych adeptów inżynierii biomedycznej. Tam też będą rozwijać swoje inżynierskie umiejętności studenci z Koła Naukowego Biokreatywni – prężnie działającej organizacji studenckiej tego wydziału. W przyszłości planuje się rozbudowanie laboratorium o robotyczne ramiona, które umożliwią obsługę osób leżących oraz roboty mobilne, które będą wspomagać osoby z ograniczoną ruchomością.

Info: naukawpolsce.pap.pl