DOŻYNKI TO JEDEN Z NAJPIĘKNIEJSZYCH DNI W ROKU KAŻDEGO ROLNIKA. TO RADOSNY CZAS ODPOCZYNKU PO CIĘŻKIEJ PRACY.

Wczoraj czyli 2 września 2017 roku na pożegnanie lata i na zakończenie żniw odbyło się Święto Plonów Powiatu Gliwickiego i Gminy Gierałtowice.

Uroczystości dożynkowe, podsumowujące ostatnie zbiory i sukcesy rolników z powiatu gliwickiego co roku odbywają się w innej miejscowości, tym razem zorganizowane zostały w Paniówkach.

Oficjalne powitanie gości – XIX Dożynki w Paniówkach

Wydarzenie rolnicze rozpoczęło się od zabawnego i kolorowego przemarszu korowodu dożynkowego ulicą Zwycięstwa. W barwnym korowodzie nie zabrakło okazałych i misternie wykonanych wieńców dożynkowych, które kryją nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim podziękowanie za mozolną pracę i codzienną troskę mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji. W przemarszu dożynkowym znalazły się ubrane w przepiękne stroje ludowe zespoły dożynkowe, niosące wieńce, a także przedstawiciele władz i wszyscy zaproszeni goście oraz mieszkańcy Paniówek i okolicznych miejscowości.

Dopełnieniem staropolskiego obrzędu była dziękczynna Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Urbana w Paniówkach  przewodniczył jej ks. Arcybiskup Wiktor Skworc., a celebrowana przez proboszcza parafii – ks. Józef Świerczek, w intencji rolników, leśników i ogrodników. W trakcie uroczystej Mszy św. tradycyjnie został poświęcony chleb wypieczony z tegorocznych zbóż oraz wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców sołectw z terenu gminy Gierałtowice.

Dalszą część uroczystości dożynkowych kontynuowano w Parku Joanny przy ul. Zwycięstwa 3 w Paniówkach, gdzie zaproszonych gości powitali prowadzący imprezę: Magdalena Rębisz- Fiszer i Paweł Zięba.

Po części oficjalnej wręczono odznaczenia i nagrody oraz zostały ogłoszone wyniki gminnych konkursów dożynkowych na najpiękniejszą koronę żniwną.

XIX Dożynki Powiatu Gliwickiego i Gminy Gierałtowice w części artystycznej okraszone zostały dużą dawką dobrej muzyki, piosenki i kabaretowego humoru.

Koncert muzyczny rozpoczęła ORKIESTRA DĘTA OSP PRZYSZOWICE pod dyrekcją Mirosława Hajduka. Orkiestra, która kontynuuje wieloletnie tradycje muzykowania w Przyszowicach i obecnie składa się z muzyków amatorów, pasjonatów.

 

Chwilę później na scenie pojawił się czterdziestoosobowy CHÓR „CECYLIA” Z PANIÓWEK +pod dyrekcją Beaty Stawowy. Na repertuar zespołu składają się zarówno pieśni tradycyjne, patriotyczne, ludowe jak i okolicznościowe. Chór jest organizatorem cyklicznych koncertów, które odbywają się w kościele parafialnym w Paniówkach, a także uświetnia imprezy odbywające się na terenie Gminy Gierałtowice, Od 1991 roku chór jest członkiem Okręgu Gliwicko – Zabrskiego PZChiO. W 2002 roku z rąk Wójta Gminy Gierałtowice zespół otrzymał statuetkę „Zasłużony dla Gminy Gierałtowice”.

Następnie wszystkich przybyłych gości na dożynki, zaprosił na gorącą przygodę z zaskakującym i skutecznie rozweselającym spektaklem KABARET MŁODYCH PANÓW, który wywodzi się z Rybnika, ale obecnie doprowadza do łez – ze śmiechu oczywiście – fanów nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

 

W części artystycznej swoje
umiejętności zaprezentowali również młodzi artyści z zespołu GLASS BALLERINA z Paniówek. Od 1 czerwca 2017 roku zespół występuje w nowym składzie: Szymon Polowczyk – wokal, gitara, Robert Kosiński – instrumenty klawiszowe, puzon, Sebastian Kosiński – gitara, Dave Wallenhorn – bas, Piotr Harazin – perkusja. W takim o to odnowionym składzie grupa wystąpiła na rodzimej scenie rozgrzewając publiczność do czerwoności.

Zespół Glass Ballerina – XIX Dożynki w Paniówkach

 

Mocnym artystycznym akcentem tego powiatowego i gminnego święta plonów był koncert MONIKI LEWCZUK – polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka i była modelka. Artystka ma na swoim koncie debiutancką płytę #1 , z której pochodzą single: „Tam, Tam” – wyróżnienie Złotej Płyty, „Zabiorę Cię Stąd” oraz najnowszy „Ty i ja” – status Platynowej Płyty. Każdy z jej hitów był w pierwszej trójce najczęściej granych piosenek w polskich rozgłośniach radiowych.

Całość imprezy zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami z DJ’em A. Martinezem, która trwała do późnych godzin wieczornych i na pewno na długo pozostanie w pamięci jej uczestników

Na wszystkich chętnych czekały także stoiska gastronomiczne z zapachami domowej kuchni i regionalnymi produktami oraz pysznymi i zdrowymi napojami. Świetną propozycją dla fanów grillowania, okazała się pieczona kiełbaska, która cieszyła się wielkim powodzeniem i to nawet u najmłodszych smakoszy.

Dodatkowo, podczas uroczystości dożynkowych w jednym z postawionych namiotów w Parku Joanna przyjmował wykwalifikowany personel medyczny. Zainteresowani mogli wykonać badania profilaktyczne, dowiedzieć się o szkole rodzenia oraz o profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

Najmłodsi mogli skorzystać z przygotowanych specjalnie dla nich atrakcji: m.in.: dmuchanych zamków i trampolin. Dla spragnionych grzbietu końskiego dostępne były przejażdżki konne pod okiem wykwalifikowanego instruktora jazdy konnej.

Przyjezdni goście, którzy odwiedzili w sobotę – uroczą gminę powiatu gliwickiego – mieli okazję zaznać gościnności i życzliwości gospodarzy.

W UROCZYSTOŚCI UDZIAŁ WZIĘLI m.in. Senator – Krystian Probierz, posłowie – Marta Golbik, Jarosław Gonciarz, Piotr Pyzik, Krystyna Szumilas, Barbara Dziuk, Wojciech Szarama, Wojewoda Śląski – Jarosław Wieczorek , Dyrektor Generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – Adam Ostalecki, Prezes Stronnictwa Ludowego – Władysław Kosiniak-Kamysz, Dyrektor Generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – Adam Ostalecki,, Wicemarszałek Województwa Śląskiego – Kazimierz Karolczak- Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego – Krystian Kiełbasa, Starosta Gliwic – Waldemar Dombek, Wójt Gierałtowic – Joachim Bargie, Przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego – Andrzej Kurek, Wicestarosta Powiatu Gliwickiego – Ewa Jurczyga, Sekretarz Powiatu Gliwickiego – Magdalena Bud, Skarbnik Powiatu Gliwickiego – Maria Owczarzak-Siejko, Wójt Gminy Gierałtowice- Joachim Bargiel, Przewodniczący Rady Gminy Gierałtowice- Józef Buchczyk, Zastępca Wójta Gminy Gierałtowice– Janusz Korus, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gierałtowicach – Piotr Rychlewski, Zastępca Prezydenta Zabrza- Jan Pawluch, Prezydent Miasta Knurowa – Adam Rams, Burmistrz Miasta Pyskowice – Wacław Kęska, Wójt Gminy Pilchowice – Maciej Gogulla, Burmistrz Miasta i Gminy Toszek – Grzegorz Kupczyk, Wójt Gminy Wielowieś – Ginter Skowronek, Wójt Gminy Rudziniec – Krzysztof Obrzut oraz zaproszeni goście z poza granic starostwa, z poza granic województwa, a nawet kraju.

Tegoroczne XIX Dożynki zorganizowane zostały przez Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach przy współpracy Powiatu Gliwickiego oraz Gminy Gierałtowice. Współorganizatorzy tego wspaniałego wydarzenia to: Koło Rolnicze, Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka z Paniówek. Wsparcia finansowego udzielił Bank Spółdzielczy z Sośnicowicach, bez którego pomocy trudno byłoby zorganizować, aż tak dużą imprezę.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TVT Telewizja Regionalna, Dziennik Zachodni, radio CCM oraz Wiadomości Powiatu Gliwickiego, Przegląd Lokalny i Wieści Gminne. Dzięki środkom masowego przekazu: telewizji, radiu, prasie, portalom internetowym szersza widownia usłyszy o XIX Dożynkach Powiatu Gliwickiego i Gminy Gierałtowice zorganizowanych w Paniówkach.

Trzeba przyznać, że tegoroczne Święto Plonów w gminie Gierałtowice ściągnęło tłumy gości, pomimo niesprzyjającej aury, która fochy stroiła od samego rana, aż do późnego wieczora.

Impreza była znakomita, przeżycia radosne, zabawa wspaniała, więc niezapomniane wrażenia zostaną na dłużej w sercu i pamięci uczestników.

Relacja: Agnieszka Łyko