Kultura i rozrywkaRegion

Wołanie ze stepów” – Piotr Hlebowicz – Natalia Rykowska – Aleksandra Ślusarek.

„Wołanie ze stepów” – Piotr Hlebowicz – Natalia Rykowska – Aleksandra Ślusarek.
Warto mieć na półce swojej biblioteczki;

Klub Gazety Polskiej Ziemi Gliwickiej gościł w dniu 18 stycznia Piotra Hlebowicza, dziennikarza niezależnego, publicystę, działacza solidarnościowego oraz dr. Natalię Rykowską współautorów albumu „Wołanie ze stepów”. Spotkanie odbyło się w restauracji „Letnia” przy ulicy Szpitalnej w Knurowie i było spotkaniem autorskim nowo wydanej, bogato ilustrowanej materiałem zdjęciowym publikacji.

„Wołanie ze stepów” jest publikacją okazującą grozę czasów kiedy to sowieci wysiedlali masowo tereny Ukrainy i wielu innych rejonów Europy (los deportowanych podzielili w tym czasie obywatele wielu narodów). Album został wydany z okazji 80 rocznicy deportacji Polaków z Ukrainy Sowieckiej na stepy Kazachstanu.
Piotr Hlebowicz gościł w Knurowie i Gierałtowicach już parokrotnie. Każda z jego wizyt to kolejna lekcja historii a także spotkanie autorskie na którym autor prezentuje swoje książki. Hlebowicz jest autorem wielu publikacji których tematem jest głównie problematyka wschodnia, a „Wołanie ze stepów” to najnowsza publikacja z tej serii…
Znany jako przeciwnik Okrągłego Stołu (1989). Od 1990 roku związany z Małopolskim Sojuszem Niepodległościowym. Lata 1990 – 1992 to czas kiedy to zakładał Centrum Koordynacyjne Warszawa 90, celem którego była współpraca partii i organizacji niepodległościowych w Polsce, ZSRS, Rumunii, Bułgarii, Czechosłowacji, Laosie. Hlebowicz jest także współzałożycielem Czeczeńskiego Ośrodka Informacyjnego w Krakowie. W 1997 roku został wybrany do pełnienia obowiązków obserwatora międzynarodowego wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Czeczenii. Jest to tylko bardzo niewielki fragment wybranych informacji z bogatego życiorysu gościa spotkania w dniu 18 stycznia w knurowskiej restauracji, które to spotkanie tradycyjnie stało się także okazją do otwartej dyskusji, tematów jak należy się domyślać i tym razem nie brakowało. Więcej na www.encysol.pl / wiki / Piotr_Hlebowicz)

Hlebowicz znany jest z ostrych wypowiedzi. Otwarcie wypowiada się w obronie działaczy opozycyjnych represjonowanych w czasach PRLu. Warto wspomnieć jego ostatni komentarz w którym wyraża ostro swoje niezadowolenie na temat wypowiedzi senatora Jana Rulewskiego w audycji radia TOK fm z (5 listopada 2016). (www.krakowniezalezny.pl / tag / piotr – hlebowicz)
Natalia Rykowska jest repatriantką z Kazachstanu. Na studia do Polski udało jej się przyjechać w roku 1992. Jest pedagogiem, studia doktoranckie ukończyła na wydziale KUL w Lublinie. Od 2002 roku na stałe zamieszkała w kraju, obecnie jest mieszkanką Czechowic Dziedzic, nadal współpracuje z wieloma stowarzyszeniami których celem jest między innymi organizowanie akcji pomocowych ludności polskiej w Kazachstanie. Posiada nieprzeciętne zdolności relacjonowania wydarzeń.
Opowiadania które przedstawiała podczas swojego wystąpienia miały poza wartościami historycznymi, także wartość poznawczą i wychowawczą, dlatego niezwykle ważne jest aby spotkania te były organizowane w szkołach, szczególnie środowiskach młodzieży szkół o profilu ponadpodstawowym.

Spotkanie prowadził Rajmund Russin red. nacz. Życia Naszego Powiatu, który pełni także obowiązki przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej działającego na terenie miasta Knurowa. Obecna była także jako gość honorowy senator Jadwiga Rudnicka, która od lat wspiera działania na rzecz pomocy ludności polskiej, jest pomysłodawcą projektu, którego celem jest szeroko zakrojona pomoc ludności polskiej na wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem Kazachstanu.
Na koniec należałoby wrócić do osoby dr. Rykowskiej. Z całą pewnością opowiadania których jest autorką, powinny zostać opublikowane ponieważ stanowią one poza źródłem informacji o mało znanym kraju, także wiedzę na temat losów wielu dziesiątek tysięcy ludzi.

„Śliczna” – znaczy mądra, czy cud w jednej z kazachskich wiosek, lub śluby udzielane przez „mądrą babę” a nie kapłana (z powodu ich braku na tym terenie.), to tylko niektóre z wielu niesamowitych zdarzeń które publiczność miała okazję usłyszeć podczas toczącego się spotkania w Knurowie, nie brakowało także wśród nich, opowiadań na granicy zdarzeń wykraczających daleko poza granice ziemskiej rzeczywistości, które ogólnie znamy pod nazwą „cudów”.
Prawo „trzech kłosów” które pozwalało na skazanie człowieka za zbieranie kłosów zboża na polu, na 10 letnią zsyłkę a nawet karę śmierci, takie i wiele niesamowitych opowieści przedstawili współautorzy albumu podczas wieczornicy w Knurowie w dniu 18 stycznia.

Relacja : Tadeusz Puchałka