Kultura i rozrywkaPilchowice

W Żernicy mają swoje święto piwa

Bierfest nr1 – 2016, – My tyż poradzymy.

Mają swoje święta ze złotym napojem związane Czesi, od bez mała 200 lat Niemcy. Chmielowe dożynki znane są także w Polsce.
24 września 2016 – zaznaczmy dzisiejszą datę w kalendarzu, bo od tej pory co roku, o tej samej porze świętować będziemy z tej okazji święto piwa i chmielowe dożynki w Żernicy koło Gliwic. Organizatorami pierwszej edycji tej plenerowej zabawy był G.O.K Pilchowice, Sołectwo Żernica oraz Gmina Pilchowice.

Tradycji warzenia piwa w Żernicy koło Gliwic raczej nie było nigdy, chmiel także nie był tu uprawiany, degustowali się jednak złotym napojem Żerniczanie pewnie od czasu powstania tej miejscowości, a że browarów ci zacnych na Górnym Śląsku zawsze była moc, to i smakować było co i zachwycać jakością i sposobem warzenia owego od najstarszych dziejów znanego napoju. Tak naprawdę ojcem całego piwnego żernickiego święta jest pan Szymański Stanisław a wspomagał go także podczas piwnego święta na scenie Sołtys Kurzal Jerzy który w towarzystwie dyrektora GOK Pilchowice pana Waldemara Pietrzaka dokonał uroczystego otwarcia piwnego festynu. Przy stole biesiadnym zasiedli Wójt Gminy Pilchowice pan Maciej Gogulla z małżonką, Członkowie Rady Gminy, Rady Sołeckiej, mieszkańcy oraz goście. Pan Sołtys jako gospodarz powitał gości, a w późniejszym czasie zabawiał publiczność wraz z „Jorgusiami z Uzdrowiska Łaziska” ( jak sami muzycy zespołu informowali trudno o lepsze uzdrowisko w którego sąsiedztwie mieści się kopalnia huta i elektrownia).
Podczas biesiadnych rozmów nie brakowało także wspomnień związanych z historią warzenia piwa;

Wspominano czasy powstania największego browaru w Polsce, który mieści się w Tychach a którego początki powstania sięgają XVII wieku. Wspomniano także o konkurencie Książęcego Browaru który jako Browar Obywatelski znany w owym czasie pod nazwą (,,Brieger Brauerei Aktion Gesellschaft”) stanowił poważną konkurencję dla tyskiego piwowarskiego giganta. Trudno uwierzyć, że historia powstania złotego napoju sięga VII w. p.n.e. a miało stać się to całkiem przypadkowo. Starożytni Sumerowie uprawiający zboże i przechowujący płody rolne w niewłaściwy sposób spowodowali zawilgocenie ziarna, tym samym poznali zasadę fermentacji. Ciekawość ludzka spowodowała, że po zakosztowaniu owej substancji doszukano się w niej walorów smakowych a po wypiciu określonej ilości, doznano także swego rodzaju przyjemnego upojenia. Zatem dziękować za owo odkrycie powinniśmy Sumerom.

200 letnią tradycję obchodzenia dożynek chmielnych mają Niemcy Od roku 1872 słynny Oktoberfest odbywa się w miesiącu wrześniu, wcześniej świętowano chmielne żniwa w październiku. Jak czytamy w źródłach, przeciętna liczba odwiedzających piwny festiwal przekracza liczbę 6 mln., a w czasie trwania piwnego festynu wypija się około 5 mln.l. złotego napoju. To najpewniej małe jezioro.
Mają swoje piwne dożynki nasi południowi sąsiedzi, a w miejscowości Żatec, (1 godzinę drogi od Pragi) mają swoją ,,Piwną Świątynię”. W Żatcu można wdrapać się na ,,Chmielną Latarnię Morską”, (wys. 43 m) na szczycie czeka nas wirtualna lekcja historii z dziejów chmielarstwa. W Ołomuńcu znane są w całej Europie dożynki chmielne które tam obchodzi się z wyjątkowym rozmachem. Dożynki chmielne w Polsce hucznie obchodzone są w Krasnymstawie, jako że Lubelszczyzna słynie z uprawy tej rośliny, około 85% polskich upraw chmielu jak podają źródła uprawianych jest właśnie tam : „Chmielaki Krasnostawskie” do których dołączyli także piwowarzy organizowane są od lat 70 XX wieku. W tym czasie odbywają się tam także konkursy jakości piwa krajowych browarów.
O takich to i podobnej treści historiach rozprawiano przy biesiadnych stołach w Żernicy.

Jak na fest rodzinny przystało była degustacja i związane z tym liczne konkursy, a także zabawa na którą zaprosili biesiadników Jorgusie. Mają mieszkańcy od dziś swoje piwne święto w Żernicy. Zawsze musi być ten pierwszy raz, a później już żernicki „Bierfest” wpisany w kalendarz imprez Gminy Pilchowice doczeka się z pewnością kolejnych edycji. Królem Piwnym „Pierwszego Bierfestu” w Żernicy został pan Ewald Michalski.

Źródła;
www.browarobywatelski.pl

/ historia https://pl.wikipedia.org

/ wiki / Browar – książęcy_ w_ tychach. www.tyskiebrowary.pl

/ historia httml www.cesky-raj.info

/ dr. – pl / 1044 – a – nie – piwna – prawda – i legenda. html www.echodnia.eu

/ świętokrzyskie / turystyka / europa / art / 8855039, Czechy – zatec – raj – dla – piwoszy www.czechtourism.com

pl / e / olomouc – hana – hops – harvest – festivalRelacja : Tadeusz Puchałka