Ciekawostki z ...Newsy

Udar i co dalej? – radzą fachowcy z Centrum Fizjoterapii Fizjofit

Udar i co dalej?

To się dzieje w ułamku sekundy. Rozmawiacie i nagle Twój rozmówca zaczyna niewyraźnie mówić, ma trudności z ruszaniem ręką lub nogą, traci równowagę czy ma problem z widzeniem. Udar zdarza się niespodziewanie, a jego skutki mogą wywrócić całe życie do góry nogami. Odpowiednia profilaktyka minimalizuje ryzyko wystąpienia udaru, ale nie zawsze udaje się go uniknąć. 

W Polsce co roku udar dotyka ok 70 tys. osób. 30 tysięcy spośród nich umiera. W ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania umiera kolejne 30%. 20% osób, które przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30% pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego. Po udarze kluczowe jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji, która pomoże odzyskać przynajmniej częściową sprawność przez chorego, a także umożliwi mu samodzielność i maksymalną niezależność w codziennych czynnościach.

 

Ryzyko wystąpienia udaru zwiększa się z wiekiem – większość przypadków to osoby powyżej 55 roku życia. Częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety i może być warunkowany czynnikami genetycznymi. Jednak wystąpienie udaru zależy również od nas samych. Nadużywanie alkoholu, nadwaga, cukrzyca, stres, palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, choroby serca czy nadciśnienie tętnicze znacząco zwiększają ryzyko zachorowania.
Życie po udarze
W zależności od obszaru mózgu, który został uszkodzony, u chorych mogą pojawić się różne powikłania.
– Najczęściej występującym skutkiem jest niesprawność ruchowa wiążąca się z trudnościami w poruszaniu się i utrzymywaniu równowagi. – wyjaśnia Emilia Czepul, kierownik rehabilitacji neurologicznej w Centrum Fizjoterapii Fizjofit z Gliwic. – Mogą pojawić się również problemy z komunikacją, zarówno z mówieniem, jak i rozumieniem mowy, które znacząco wpływają na obniżenie jakości życia – dodaje fizjoterapeutka.
Czasem dochodzi do ograniczenia lub nawet utracenia umiejętności czytania, pisania czy liczenia. Chory i jego bliscy muszą nauczyć się żyć na nowo, w zupełnie innej rzeczywistości.
– Kluczowe jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji – podkreśla Emilia Czepul z Centrum Fizjoterapii Fizjofit – najlepiej już w pierwszej dobie od wystąpienia udaru. Ważnym elementem rehabilitacji jest również edukacja i włączenie rodziny w cały proces fizjoterapii.  
Niektóre powikłania mogą towarzyszyć choremu do końca życia, jednak odpowiednie ćwiczenia pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty pomagają radzić sobie z codziennymi zadaniami pomimo ograniczeń, których doświadcza chory po udarze. Konieczne jest również stosowanie profilaktyki wtórnej, gdyż po przebytym udarze niedokrwiennym nawroty następują w ciągu roku u 6-12% chorych, a w ciągu 5 lat u 40-50%.
Kompleksowa terapia kluczem do sprawności
W maju obchodzony jest Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Z tej okazji Centrum Fizjoterapii Fizjofit organizuje wykłady dla pacjentów i ich rodzin pt. Udar i co dalej. Podczas wykładu dowiedzą się Państwo, jakie mogą być następstwa udaru i najczęstsze problemy, które pojawiają się po jego wystąpieniu. Omówione zostaną także nowoczesne możliwości neurorehabilitacji oraz sposoby doboru i wykorzystania zaopatrzenia ortopedycznego. Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale będzie decydowała kolejność zgłoszeń.
Pierwszy wykład odbędzie się 26 kwietnia br. o godz. 18:00 w Centrum Fizjoterapii Fizjofit przy ul. Szparagowej 19 w Gliwicach. Prelekcję przeprowadzi Emilia Czepul, fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem w rehabilitacji neurologicznej dorosłych i dzieci. Kolejne wykłady odbędą się 10 i 24 maja. Po wykładzie będą także udzielane informacje na temat naboru do bezpłatnego programu rehabilitacji osób po udarach.