GliwiceRegion

Starostowie o służbie zdrowia

24 marca w Zespole Pałacowo-Parkowym w Pławniowicach odbył się Konwent Powiatów Województwa Śląskiego. Poświęcony był reformie służby zdrowia.

Głównym tematem spotkania była sieć szpitali i zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia – przedstawił go Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Na pytania starostów odpowiadał również Dariusz Kaczmarek, zastępca dyrektora ds. służb mundurowych i świadczeniobiorców Śląskiego OW NFZ.

W konwencie uczestniczyło 14 starostów z 16 powiatów, jakie mamy w woj. śląskim. Posiedzenie otworzyli starosta gliwicki Waldemar Dombek i starosta bielski Andrzej Płonka, który jest przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. Obradom przysłuchiwali się poseł na Sejm RP Piotr Pyzik oraz radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Krystian Kiełbasa.

– Temat spotkania, choć zaplanowany dużo wcześniej, okazał się bardzo aktualny, bowiem wczoraj Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzającą tzw. sieć szpitali – mówi starosta gliwicki Waldemar Dombek. – I choć nowelizacja ta musi jeszcze być zaakceptowana przez Senat oraz prezydenta RP, jesteśmy zadowoleni z zaproponowanych w niej rozwiązań. Szpitale powiatowe znajdą się bowiem w sieci, a tym samym będą miały zapewnione właściwe finansowanie. Dotyczy to również szpitali w naszym powiecie, czyli w Knurowie i w Pyskowicach.

Zdanie to podziela m.in. starosta cieszyński, Janusz Król. – To oczywiście dopiero początek zmian w finansowaniu służby zdrowia – zaznacza. – Teraz będziemy musieli bacznie śledzić przepisy wykonawcze do nowelizowanej ustawy, by należycie wprowadzić je w życie. Na pewno nie zabraknie przy tym problemów, które trzeba będzie rozwiązać.

Zadowolony jest wojewoda wodzisławski, Ireneusz Serwotka. – Nasze dwa szpitale, w Wodzisławiu i w Rydułtowach, znajdą się w sieci – wyjaśnia. – Na tym etapie nie mam obaw o ich funkcjonowanie, ale ważne są szczegóły reformy, które poznamy w najbliższych miesiącach.

– Ideą przyjętych zmian jest to, że trzeba naprawić system funkcjonowania szpitalnictwa w naszym kraju, bo jest tragiczny – zapewnia poseł Piotr Pyzik. – Zaproponowane zmiany mają na celu zabezpieczenie funkcjonowania szpitali, tak by pacjenci mieli zapewnione należyte leczenie. Zapobiegnie to wielu patologiom, z którymi mamy obecnie do czynienia, takim jak na przykład wieloletnie kolejki do świadczeń medycznych.

Jak informuje dyrektor Jerzy Szafranowicz, szpitale w sieci mają mieć zapewnione pełne finansowanie przez pełne cztery lata – na początku w formie kontrolowanego ryczałtu, co oznacza, że jeśli szpital wykona więcej świadczeń, to co kwartał będzie mógł mieć zwiększoną pulę środków, a jeśli mniej, to będzie ona zmniejszana. Sieć ma zacząć funkcjonować w październiku br.

http://www.starostwo.gliwice.pl/aktualnosci-pl/starostowie-o-sluzbie-zdrowia.html